Ma van virágvasárnap: ezek a babonák és rítusok kötődnek hozzá

húsvét virágvasárnap barka
2025. április 13-án ünnepeljük virágvasárnapot, amely a keresztény hagyományok egyik fontos eseménye, a húsvéti ünnepkör része. A virágvasárnap mindig a húsvét előtti utolsó vasárnapra esik, így mozgóünnep: legkorábban március 15-én, legkésőbb április 18-án ünnepelhetjük. Ebben az évben viszonylag későn, április közepén került rá sor.

A virágvasárnap azért ünnep, mert a keresztény hit szerint ezen a napon vonult be Jézus Jeruzsálembe, közvetlenül kereszthalála előtt. A Szentírás tanúsága szerint Jézus az Olajfák hegyén és a Kedron völgyén keresztül, az Aranykapun át érkezett meg a városba, hogy tanítványaival elfogyassza a pászkavacsorát.

Virágvasárnap: a barkaszentelés ideje
Virágvasárnap: a barkaszentelés ideje
Forrás: DPA

A virágvasárnap a húsvét előtti utolsó vasárnap

A virágvasárnap egyfajta lelki előkészület is. Sokan ekkor kezdik komolyabban venni a böjtöt, ezzel is megélve a test és lélek megtisztulását. Ez az ünnep egyben a nagyböjt utolsó hete, a nagyhét kezdete is, amely a húsvéti feltámadásban csúcsosodik ki. A katolikus egyházban ezen a napon barkaszentelést tartanak, amit a magyar néphit szerint rontás, betegség, vihar és jégeső ellen is használtak. Sok helyen körmenet is zajlik, mely Jézus jeruzsálemi bevonulását idézi.

A név eredete és jelentése

Az ünnep eredeti elnevezése pálmavasárnap volt – utalva arra, hogy a Bibliában szereplő leírás szerint pálmaágakat terítettek Jézus elé. A pálma a diadal és a győzelem szimbóluma volt már az ókorban is. Mivel azonban Európában, így Magyarországon sem honos a pálma, a barka vált a nap jelképévé. Ez a növény az elsők között virágzik a tél elmúltával, ezért a tavaszi megújulás és az újrakezdés szimbóluma is lett.

Babonák és népszokások

A virágvasárnaphoz számos néphagyomány kötődik. Ilyenkor sok család időzíti a tavaszi nagytakarítást, ezzel is felkészülve a húsvétra. Egy régi szokás szerint a kiszehajtás nevű rítust is ezen a napon tartották: fiatal lányok rongyból és szalmából készített bábút (a „kisze” vagy „kiszebábu”) hordtak körbe a faluban, majd azt elégették vagy vízbe dobták. Ennek célja a tél, a betegség és a rontás elűzése volt, de egyes vidékeken házassági jóslásként is működött.

Így változott a húsvéti időjárás: erre kell felkészülnödMegdöbbentő fordulat: valami alaposan belerondít a húsvéti időjárásba, jó lesz felkészülniEzek lesznek 2025 legtrendibb locsolóversei az AI szerint

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.