A pattanásos bőr sok tinédzser életét megkeseríti, ám pár év alatt az aknék elmúlnak és a fiatal felnőttkorra optimális esetben ragyog a bőrünk. Nos, nem mindenkinél van ez így, az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia kutatása szerint a felnőtt nők akár 15 százalékának is van pattanása. "Sokan, akik kamaszként nem voltak hajlamosak az aknéra, később pattanásosak lesznek, amelynek a leggyakoribb és legbanálisabb okai a nem megfelelő bőrápolási termékek használata, de nagyon sokszor hormonális problémák állnak a héttérben" - nyilatkozta Francesca Fusco, New York-i bőrgyógyász.
"A felnőttkori pattanások általában az arc alsó felén helyezkednek el és mélyebbek, amíg a tinikoriak jellemzően a felső felén és a felszínen vannak” – tette hozzá a szakember.
Ha állandóan bőrproblémával küzdünk, érdemes előbb egészségi okok után kutatni, ha azonban a laborparamétereink és a hormonjaink is rendben vannak, a kozmetikumaink, az étrendünk vagy a higiéniás szokásaink között kell eresnünk a bűnöst.
- nyilatkozta Fusco.
Nézzük, melyek ezek, avagy 10 ok, amitől pattanásaid lehetnek.
A samponunk, a hajbalzsamunk és a hajformázási termékeink gyakran és hosszú ideig érintkeznek a bőrünkkel, ami irritációt válthat ki. Sok közülük olajos állagú, ami olajossá teszi a homlokunkat is, ráadásul könnyen megtapadnak rajta a baktériumok, amik aztán az eltömődött pórusokba jutva aknékat okozhatnak. Ha hajlamos vagy arra, hogy a homlokod kipattogjon, a frufru nem a te hajviseleted, ugyanis egyrészt nem engedi szellőzni a bőrt, másrészt folyamatosan irritálhatják a bőrápolási termékek azt a területet. A szakember szerint a legjobb, hogy miután megmostuk és fixáltuk a hajunkat, alaposan tisztítsunk arcot.
Mindannyiunk arcán megjelennek olykor pihék vagy nem kívánatos szőrszálak. A szőrtelenítés előtt vagy után a bőrre alkalmazott helyi termékek komedogén hatásúak lehetnek, azaz eltömítik a pórusokat és elősegítik a pattanások kialakulását. A szőrtelenítés utáni viszkető dudorok nem biztos, hogy valódi pattanások, hanem a szőrtüsző irritációjából adódnak. Súlyos esetben lehetséges, hogy bőrgyógyász segíthet a gondunkon gyulladáscsökkentő felírásával.
A tudatos bőrápolás térhódítása óta hatalmas a kísértés, hogy minél több termékkel és minél változatosabb módon kenegessük a bőrünket. Nos, azt hisszük, jót teszünk vele, de a véletlenszerű, nem jól átgondolt, ráadásul nem a bőrtípusnak megfelelő bőrápolási rutinnal többet ártunk, mint használunk a bőrünknek. "Ha túl gyakran váltogatjuk a termékeket, a bőrünknek folyton új hatóanyagokhoz, formulákhoz kell alkalmazkodnia, eközben a barrierünk megsérülhet, ami sok egyéb között pattanások kialakulásához vezet" – vélekedik Paul Jarrod Frank bőrgyógyász."Vannak olyan pácienseim, akik négy-öt különböző pattanás elleni terméket használnak egy rutinban, ami teljesen tönkreteszi a bőrüket"- tette hozzá.
A tudatos bőrápolás nagyon sok nő napjainak részét képezi, de felmerül a kérdés, valójában mikor kell elkezdeni és milyen termékeket célszerű használni. Az sem mindegy, hogy túl gyorsan öregszik a bőrünk, vagy az életkorunknak megfelelő-e a bőrállapotunk. Nézzük, hogyan változik a bőrünk évtizedről évtizedre!
Sok nő sehogy vagy csak felületesen tisztítja le az arcbőrét. És itt nem csak arról van szó, hogy ne aludjunk sminkben, ugyanis nem csak a make upot, de az egyéb arcápolási termékeket is el kell távolítanunk reggel és este is a bőrünkről. Este a sminket, a szennyeződéseket és a fényvédőt kell eltávolítanunk, reggel pedig az éjszaka termelődött fagyút, akkor elég egy könnyedebb lemosás. Ha túlságosan sokat tisztítjuk a bőrünket, az is gond lehet, ugyanis kiszáríthatja azt.
Nagyon sokan tapasztalják, hogy már a nyaralás alatt vagy utána sokkal rosszabb állapotba kerül a bőrük, mint amilyenben volt. Nos, a környezet változása - a nap, a hő és a páratartalom - pattanásokat válthat ki. "A bőröd nincs hozzászokva ezekhez, és így reagál" – tájékoztat a szakember, aki hozzátette, a túlzott napozás kerülése és a cink-oxidot vagy titán-dioxidot tartalmazó fényvédő krémek használata segíthet megelőzni vagy enyhíteni a bajt. Dr. Frank hangsúlyozza, hogy semmiképp se a nyaralás alatt vezessünk be új terméket a rutinunkba, mert az újabb stressznek teszi ki a bőrt.
Ma már a csapból is az folyik, hogy a fényvédelem mindig és mindenhol kötelező. Ám, hogy milyet választunk, nem mindegy. Ha nem akarunk rontani a bőrük állapotán és aknékkal küzdünk, olajmentes, nem komedogén fényvédőket kell keresnünk. A fényvédőknek két fajtája van. Az egyik a bőrbe felszívódó kémiaiak, ezek használata jobb kozmetikai kényelmet nyújt, a másik a bőrfelszínen maradó fizikai, más néven ásványi fényvédők. Az érzékeny bőrűek számára gyakran javasolják a fizikai fényvédők használatát, de egyáltalán nem biztos, hogy az a megfelelő választás számukra, ugyanis eltömíthetik a pórusokat, míg a kémiai fényvédők láthatatlanok, nagyon könnyűek és matt finish-t hagynak maguk után. Bármilyen fényvédőt is használunk, ha pattanásaink lesznek tőle, váltsunk és sose felejtsük el lemosni este a bőrünkről.
Tinédzserként megtapasztalhattuk, hogy a zsírok, az olajos magvak és a csoki is pattanásokat okozhatnak. Így van ez felnőttkorban is. "A legújabb tudományos bizonyítékok arra utalnak, hogy a magas szénhidráttartalmú étrend hajlamosíthat a pattanásokra" - tájékoztat Dr. Fusco. Ezen kívül kapcsolat is lehet a pattanások és a tejtermékek között. "A tejtermékek esetében több vizsgálatban kimutatták, hogy növelik az inzulinszerű növekedési faktor (IGF-1) szintjét, ami kiválthatja vagy súlyosbíthatja a pattanások kialakulását" - nyilatkozta az orvos.
"Ha pattanásokra hajlamos vagy, a stressz ronthatja a bőröd állapotát, ilyenkor ugyanis gyulladást keltő anyagok, úgynevezett neuropeptidek szabadulnak fel, ami hormonális változásokhoz vezet" - szögezte le a szakember. Hozzátette, a pozitív stressz (egy örömteli eseményre való várakozás) is kiválthat pattanásokat:
éppen ezért gyakori, hogy egy alapvetően aknémentes bőrön is kijöhet egy-egy pattanás például az esküvő előtt, ami különösen bosszantó.
Arról nem is kell külön beszélni, hogy a telefonuk kijelzőjén mennyi baktérium megtelepedik. Amikor csevegünk, ezek átvándorolnak a bőrünkre, és máris ott a pattanás. A szakemberek azt tanácsolják, minden este tisztítsuk meg a készülékünket alkoholos törlőkendővel, így kisebb a fertőzésveszély.
A közhiedelemmel ellentétben nem csak a zsíros bőrön alakulhatnak ki gyulladt pattanások, a száraz bőr is védtelen ezekkel szemben. "A száraz bőrön ugyanis mikroszkopikus repedések lehetnek, amelyekben a baktériumok szaporodhatnak és pattanásokat okozhatnak" - nyilatkozta Dr. Fusco. A megoldás a zsíros bőr esetén az, hogy olyan arcápoló terméket használunk, amelyek nem komedogének, száraz bőr esetén pedig még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a hidratálásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.