Tudtad? Ezért van masni és aprócska zseb a női bugyikon

Touching,Panties.,Sexy,Appealing,Young,Girlfriend,Touching,Her,Panties,While
Shutterstock - Dmytro Zinkevych
fehérnemű bugyi múltidézés
Szép, nőies, ugyanakkor teljesen felesleges, gondolhatjuk. Ha nem is mindegyiken, de a legtöbb női bugyi elején ott díszeleg a bizonyos kis masni, melynek funkciójáról a legtöbbünknek fogalma nincs. Na, de vajon miért került oda? Most eláruljuk a választ.

A női bugyikon található cuki kis masnis díszítést még évszázadokkal ezelőtt kezdték el használni, ami a mai napig megtalálható egyes fehérneműkön. Persze sokaknak, sokféle elmélete van ezzel kapcsolatban, vannak, akik szerint a masni meggátolta a fehérnemű leesését, csak miután feltalálták a gumit, esztétikai okokból ott hagyták, mások szerint a női ártatlanságot akarták jelezni ezzel. A netes fórumokon többször találgatták már az okát. De csak kevesen tudják, hogy valójában miért került az aprócska kiegészítő a fehérneműkre. Nem csupán azért, hogy csinosabbak és szexibbek legyenek.

Női bugyi
A női bugyin a masnis díszítésnek történelmi jelentősége van
Forrás: Shutterstock

A női bugyira a masni gyakorlati okokból került

  • Női bugyi, az örök ruhadarab

A legtöbb ruhadarabról elmondható, így a bugyiról is, hogy a történelem során óriási változásokon ment keresztül, mire olyan formát öltött, amit mi manapság bugyiként aposztrofálunk, persze jelenleg is számtalan típusát, formáját ismerjük. A divatházaknak és a kiskereskedőknek hála  megannyi fazonok, színek és anyagok közül válogathatunk, és ha épp olyan a kedvünk, a hangulatunkhoz legjobban illő alsót húzhassuk elő a fiókból.

Egy kis múltidézés a történelemből

Gondoltad volna, hogy kezdetekben csupán a férfiak kiváltsága volt a fehérnemű hordása? Igaz, azért van róla feljegyzés, hogy már az ókorban a római nők viseltek alsóneműt – ahogy például a szicíliai Piazza Armerinában talált híres, 4. századi mozaikon látható „bikinis lányok” is bizonyítják.

A hölgyek csak rövidebb vagy hosszabb alsóinget hordtak hosszú ruhájuk alatt, a bugyit nem is ismerték. Már a 15. században járunk, amikor születnek feljegyzések a női bugyogó (térdig érő, bő fazon) viseléséről. Spanyolországban bukkant fel, történészek szerint a mór viselet hatására. Innen kerülhetett aztán tovább a 16. században Európa más részeire.

Slim,Woman,Wearing,Sexy,Lace,Underwear,And,Dressing,Gown,At
A 20. század elején jelentek meg a testhezállóbb bugyik
Forrás: Shutterstock

Aztán beköszöntött az empire stílus a 19. század elején, és a divatos női ruhák vékony anyagúak (pl. tüll), testhez simulóbbak lettek. Nem volt többé számtalan vastag ruharéteg, ami melegíthette volna a divathölgyeket. Elkezdtek hát hosszú alsónadrágot viselni. Az 1840 környékén újra hódít az abroncsszoknya, amihez különálló váz tartozott. Ebben az időszakban lett az erkölcsös nő ruhatárának elengedhetetlen része a bugyi. Ekkoriban Viktória királynő csúcsra járatta a bugyi viselést, előszeretettel hordta, és minden nap cserélte is a monogramjával és korona mintával hímzett lenvászon alsóneműt. A szegények körében azért nem terjedt nagyon rohamosan a bugyiviselet, mert sokba került.

A forradalmi újítás az 1870-es évek második felében következett be: ekkortól a legtöbb bugyit középen teljesen összevarrták. Ekkortól egyre fontosabbá vált a fazonja és a kinézete. Ebben a fajtában lehetett akár kánkánt táncolni nagyobb szeméremsértés nélkül, már ha eltekintünk attól, hogy magát a kánkánt az erkölcstelenség csúcsának tekintették.

Komoly változást a 20. század eleje hozott, az 1920-as évek, amikor a fiús kinézetű nők jöttek divatba, akik kényelmes, egyszerűbb szabású ruhákat viseltek. Ahogy rövidebb ruhájuk, úgy fehérneműjük is dicséretes takarékosságot mutatott anyagfelhasználás terén, így a bugyi is sokkal kisebb, vékonyabb anyagú, és testhezállóbb lett. Innentől már modern fehérneműről beszélhetünk, olyanról, ami már nekünk sem teljesen idegen. Bár a szabás és a nagyság változott időről időre, az óriás bugyogó többé nem tért vissza.

Drawers,Filled,With,Sexy,Lace,Lingerie
A masni annak idején mentőövként szolgált a sötétben
Forrás: Shutterstock

De akkor miért van sok bugyi elején az a kis masni?

Amikor még nem ismerték az elektromosságot, a cuki kis masni megkönnyítette a hajnalban, sötétben vagy gyertyafénynél öltözködő nők dolgát. Csak ki kellett tapogatniuk, hogy hol van a masni, és máris tudták, melyik a fehérnemű eleje és külső része, így egyszerűen, gyorsan felvehették.

  • És miért van egy kis zseb a női bugyikban?

A válasz egyszerűbb, mint gondolnád. A női bugyi általában puha anyagból, leginkább pamutból készül, hogy kényelmesebbé tegye a fehérnemű egész napos viselését azon a területen, ami számunkra a legérzékenyebb. Elősegíti a szellőzést, és csökkenti a súrlódást, így hozzájárul a normál hüvelyflóra fenntartásához.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.