Nehéz a női sors? A ismerkedésnél se egyszerű a feladatunk! Nézd meg hebrencs szinglink botlásait! |
Hazánkban azonban a nőjogi kezdeményezések hagyományosan a politikai manipuláció eszközei: egyrészt a nők és férfiak egyenlősége fontos szólama volt a szocializmusnak, ami csak azt az egyenlőséget jelentette, hogy dolgozhattak a nők, de minimum két műszakban, otthon és a munkahelyükön is - egyebekben nem változott a munkamegosztás, máig sem. Egy 2009-es adat szerint a nők harmincötször annyi házimunkát végeznek, mint a férfiak, és ezzel papíron - szintén a felmérés szerint - a többségük még csak nem is elégedetlen.
A csökkenő születésszám és a felbomló házasságok magas aránya ugyanakkor mégiscsak azt jelzi, hogy valami nincs rendben. A feminizmus nem többet és nem is kevesebbet akar - hazánkban még csak nem is erőszakosan -, hogy a nők és férfiak egyenlő eséllyel élhessenek. Vagyis ha ezt a házimunkák megosztására vetítjük, akkor a férfiaknak ugyanúgy, mint a nőknek, joguk van főzni, gyerekeket etetni, pelenkázni, mosni, zoknit pároztatni, port törölni.
Van valami jó témád, amit megvitatnál másokkal? Indíts fórumot most, és nyerj könyvutalványokat! |
A férfiak tehát többnyire - érthetően - nem érzik jól magukat ebben a helyzetben, hiszen a munkájuknak nincs olyan mérhető eredménye, amitől jól és hasznosnak érzik magukat.
A svédeknél és a norvégoknál " Új generáció"-nak nevezik azokat a fiatal párokat, ahol a felek tudatosan törekszenek a család menedzselésével járó feladatok megosztására (bocs, hogy folyton a skandinávokkal jövök, de ők a "bezzeggyerekek" ez ügyben), az állam tanfolyamokkal és adókedvezményekkel is támogatja az apák szerepvállalását az otthoni feladatokban.
A svédek és a norvégok azért változtattak, mert felismerték: ha az a rengeteg nő, akinek a taníttatására vagyonokat költött az állam, nem tér vissza a munakerőpiacra, akkor a gazdaság megnézheti magát néhány éven belül.
Ez a helyzet most egész Európára érvényes - ránk is. Mint ismeretes, az 1973 és 1978 között született magyar nők egyharmada nem szült még gyermeket.
Szociológusok szerint ennek az egyik magyarázata az, hogy nem akarják tovább vinni a szüleiktől látott mintát: anya nyolc órában dolgozik, majd otthon folytatja, látástól vakulásig, és ugyan apa is dolgozik, de otthon vár a vacsora, tévé, internet.
Köszönik, ők ugyan nem feministák, de ebből nem kérnek.
Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.