Kínos várakozás és megakadás, görcsös szótagismétlés, a kudarc miatti ingerültség.
Elsőre talán neked is ez jut eszedbe a dadogásról. A dadogás sok esetben jelent hátrányt, sőt, gúnyolódás, bizonyos esetekben megvetés tárgyát is képezheti. Sokan úgy vélik, hogy a dadogós embernek csupán annyi lenne a dolga, hogy jobban odafigyel, és máris folyamatosan tudna beszélni. Ám ez ennél jóval összetettebb kommunikációs zavar.
Kiváltó okai közt szerepelhet,
egy nagyobb trauma , hosszabb távú szorongás, érzelmi feszültség – például kistestvér érkezése, szülők közti konfliktus, új közösségbe kerülés, szobatisztaság, bántalmazás . -, de egyéb hajlamosító tényező is közrejátszhat a kialakulásában. Ilyen lehet, ha a családban már volt dadogós, a születés, a korai fejlődés alatt sérült az idegrendszer, netán eleve érzékenyebb.
A dadogás egyfajta görcsös állapot, mely érintheti az ajkakat, a nyelvet, de akár még a garatot és a gégét is. Emiatt válik a beszéd akadozottá, szaggatottá, ritmusát vesztetté, sőt akár kényszermozgások is társulhatnak hozzá – gyors pislogás, fejrángás.
Felismerése egyszerű, a kezelése azonban komoly odaadást vár a szülőtől. Több szakember együttes és összehangolt munkáján múlik, hogy később a dadogós gyermek miként fog tudni az iskolában, az életben boldogulni. A logopédus mellett, orvos és pszichológus munkájára is szükség van a legjobb eredmény elérésében.
A dadogás megszűnik éneklés és szavalás, sőt, színjátszás közben is.
A gyermeknek támogatásra, megértésre van szüksége. Ha sürgetik, kigúnyolják, attól csak még görcsösebbé fog válni a beszéde. Sok dadogós embernél tapasztalható kisebbrendűség érzése, beszédtől való félelem, netán szégyenérzet. Ezek elkerülhetőek, ha gyermekkorban minden segítséget megkap, hogy olyan személyre szabott technikákat tudjon a későbbiekben alkalmazni, melyekkel minimálisra tudja csökkenteni a dadogását, vagy teljesen el is tudja hagyni azt.
Az esetek 90 százalékában 6 éves kor alatt kezdődik, és odafigyeléssel, valamint segítséggel a serdülőkor végére elmúlhat a dadogás. Felnőttkorban azonban a kezelések már csupán javíthatnak az állapoton, de a tünetmentesség elérése szinte lehetetlen.
Gyermekkorban a fiúk és lányok aránya 2:1, míg felnőttek esetén ez magasabb, 4:1. Jól látszik, hogy a fiúk, férfiak közt jóval nagyobb arányban alakul ki és válik tartóssá a dadogás.
A dadogásból azonban nem következik egyenesen arányosan nehéz, frusztrált élet. Megfelelően erős személyiséggel és a család, barátok támogató hátterével, egy dadogós gyermekből is épp akkora eséllyel válhat sikeres ember, mint teljesen egészséges társaiból.
Híres dadogós emberek
Az amerikai színész, akit leginkább Darth Vader hangjaként ismerhetnek a Star Wars rajongók, 5 éves korában szinte meg se mert szólalni dadogása miatt. Egészen középiskolás koráig tartott önkéntes némasági fogadalma. Egyik tanára kérésére, minden nap felolvasott egy verset osztálytársai előtt. Ez volt az, ami kiszabadította a beszédzavar okozta frusztrációból.
Igen, dadogtam... még beszélni sem tudtam. Elsős koromtól egészen középiskolás koromig a némaságba menekültem.
Szülei válása, és a család széthullása jelentette trauma, a fiatal fiúnál dadogás formájában jelentkezett. Középiskolás korában rengeteget csúfolták emiatt kortársai, míg végül a színjátszás megadta számára a kellő önbizalmat és túl tudott lépni dadogásán.
Nem csupán dadogott, de diszlexiával is küzdött. A tanulás helyett így inkább a művészetek felé fordult.
Magányos voltam, de nem jókedvemből. Egyszerűn nem tudtam, hogy mi a fenét is mondhatnék az embereknek. Szégyenlős voltam, dadogtam, selypítettem, hebegtem-habogtam.
Az angol író-költő egész életében dadogott, mely gyakran okozott számára kellemetlenséget. Ám a beszédhibája okozta frusztráció nem akadályozta meg, hogy megírja az irodalom egyik legmeghatározóbb művét, az Aliz Csodaországbant.
A hivatalos álláspont tagadja, de számos forrás alátámasztja azt, hogy bizony az illusztris államférfi dadogott. Maga Churchill sem tagadta, hogy beszédhibával küzdött, ám beszédei alatt ebből semmi sem volt érzékelhető.
A gyermekkorban kialakult dadogás tehát sok esetben leküzdhető, de legalábbis minimálisra csökkenthető. A közvetlen környezet és a társadalom türelme, elfogadás nagy szerepet játszik abban, hogy felnőttként egy dadogós ember miként képes kiteljesedni és elfogadni saját magát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.