Ilyen volt az első Oscar-gála 96 évvel ezelőtt: hihetetlen videó került elő

Az első Oscar-gálát 1929. május 16-án rendezték meg Los Angelesben, a Hollywood Roosevelt Hotel egyik báltermében. A mai pompás rendezvényekhez képest meglehetősen visszafogott esemény volt: mindössze 270 vendég vett részt rajta, és a belépőjegy 5 dollárba került. Akkor még senki sem sejtette, hogy ez az este és az Oscar-gála egy évtizedekig tartó hagyomány kezdetét jelenti. Mindenesetre az a Douglas Fairbanks kapta a megtisztelő feladatot, hogy a házigazdája lehessen a gálának, aki ebben az évben szerepelt a Vasálarcos és a Makrancos hölgy első filmes feldolgozásában is.
A ceremónia szervezéséért az Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) felelt, amelyet csupán két évvel korábban, 1927-ben hoztak létre. Az Oscar-díjak kiosztásának célja az volt, hogy elismerjék a filmes szakma kiemelkedő teljesítményeit és ösztönözzék a minőségi filmkészítést. Volt minden, ami egy elegáns gálához kell, de sokkal szerényebb kivitelben: megvásárolható belépőjegyeket gyorsan elkapkodták, mert a vendégek közel kerülhettek a filmsztárokhoz és ez már akkoriban is nagy szó volt.
A számok nem csalnak
Az öt dollár bizony sok pénz volt 1929-ben. Ha számolunk az áremelkedéssel és az inflációval, 2024-ben 92 dollárt értek volna az első Oscar-jegyek.
Az estéről csupán egyetlen felvétel készült, hiszen akkor még egyáltalán nem számított az este sajtóvisszhangja. A 13 másodperces filmecske a helyszínt és az érkező vendégeket mutatja.
A mai élő televíziós közvetítésekkel ellentétben az első díjátadó teljesen informális volt. Nem voltak izgalommal teli borítékbontások vagy megható köszönőbeszédek – a nyertesek neveit már három hónappal korábban bejelentették. Maga a ceremónia mindössze 15 percig tartott, ami igencsak rövidnek számít a mai, akár háromórás gálákhoz képest. Az este ugyanis inkább arról szólt, hogy a vendégek mulassanak egyet az 5 dolláros jegyükért cserébe.
Az első Oscar-díjat Emil Jannings német színész vehette át a The Last Command és The Way of All Flesh című filmekben nyújtott alakításáért. Érdekesség, hogy Jannings nem tudott jelen lenni a gálán, ezért a szobrot még a díjátadó előtt megkapta – ezzel ő lett az Oscar-történelem első hivatalos díjazottja. A jelöltek között ott volt Charlie Chaplin is, de őt végül nem díjazták.
Az első legjobb színésznői Oscar-díjat Janet Gaynor kapta, aki három filmben (Seventh Heaven, Street Angel, Sunrise: A Song of Two Humans) nyújtott alakításáért vehette át a kitüntetést. Akkoriban még nem volt külön jelölés egy-egy filmre, hanem az Akadémia az adott év legjobb teljesítményét ismerte el.
A legjobb film díját a Szárnyak- Wings (1927) nyerte el, amely egy látványos, első világháborús dráma volt, és az egyik első film, amelyben légiharc-jeleneteket mutattak be. Azóta ez az egyetlen némafilm, amely elnyerte a legjobb film Oscar-díját, egészen 2012-ig, amikor A némafilmes (The Artist) ismét nyerni tudott.
A legjobb rendező díját két kategóriában is kiosztották: Frank Borzage (Seventh Heaven) és Lewis Milestone (Two Arabian Knights) kapták az elismerést.
Az első gála után az Akadémia gyorsan felismerte, hogy a filmes elismerések óriási figyelmet generálnak. A következő évben már újságírókat is meghívtak az eseményre, és a díjazottakat csak aznap jelentették be. 1944-től kezdve a gála helyszíne már a Hollywood-i Grauman’s Chinese Theatre volt, és 1953-ban élő televíziós közvetítéssel is elérte a közönséget.
Ma az Oscar-gála a világ egyik legnézettebb televíziós eseménye, amelyen a filmvilág legnagyobb sztárjai vonulnak fel a vörös szőnyegen. Bár az első gála még egy szerény vacsorával egybekötött díjátadó volt, az Oscar-díj azóta a filmes szakma legrangosabb elismerésévé vált.
Az 1929-es Oscar-gála még távol állt a mai csillogó show-tól, de már akkor is egy fontos mérföldkövet jelentett a filmművészet történetében. Bár az esemény rövid és visszafogott volt, a tradíció, amely akkor elkezdődött, mára Hollywood egyik legfontosabb és legjobban várt eseményévé nőtte ki magát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.