Kutatók 5000 éves civilizációt fedeztek fel a világ legnagyobb sivataga alatt

ősi civilizáció, kutatás, sivatag, felfedezés
Shutterstock - Gorodenkoff
technológia mesterséges intellgiencia kutatás civilizáció felfedezés sivatag
A felfedezést a Khalifa Egyetem kutatócsapata végezte Abu Dhabiban. Szaúd-Arábia homokdűnéi alatt egy civilizáció nyomaira bukkantak, mindezt a mesterséges intelligencia fejlődésének és a műholdas képek felhasználásának köszönhetően.

A kutatócsapat a felfedezéshez egy rendkívüli, gépi tanuláson alapuló algoritmust fejlesztett ki, amely segíti őket a Rub al-Khali, vagyis az „Üres Negyed” hatalmas területének átvizsgálásában. Ez a terület több mint 250 000 négyzetmérföldet ölel fel az Arab-félszigeten, és a világ legnagyobb folytonos homoksivataga. A hatalmas sivatag otthont ad a Saruq Al-Hadid nevű régészeti lelőhelynek, amely mostanra bizonyítékot szolgáltat arra, hogy 5000 évvel ezelőtti civilizáció, emberi tevékenységre utaló nyomok találhatók itt.

5000 éves civilizáció a sivatag alatt
A kutatók gépi tanuláson alapuló algoritmus segítségével fedezték fel az ősi civilizációt.
Forrás: Shutterstock/Aleksandr Melnikov

Hogyan sikerült felfedezniük ezt az ősi civilizációt? 

A felfedezés egy új technikának köszönhető, amelyet maguk a kutatók fejlesztettek ki. Ez a módszer ötvözi a műholdas képeket a mesterséges intelligenciával, hogy automatizálja és javítsa az archeológiai jellemzők felismerését és térképezését az Egyesült Arab Emírségekben és más sivatagi területeken. A főiskola Környezeti és Geofizikai Tudományok Laboratóriumának vezetője, Dr. Diana Francis elmagyarázta: „A kutatás fő célja az volt, hogy lehetővé tegyük az Egyesült Arab Emírségek számára, hogy felfedezze a homok alatt rejlő régészeti lelőhelyek jellemzőit.” 

Figyelembe véve az éghajlatot és azt a tényt, hogy az ország nagy része sivatag, a kutatóknak logisztikailag túl nehéz lett volna a sivatagot a földről átvizsgálni. Ezért volt kulcsfontosságú számukra a műholdas adatok használata. Ezt követően pedig olyan technológiára volt szükségük, amely képes látni a homok alatt.

Hátborzongató felfedezés! Ezt találták a NASA kutatói a grönlandi gleccser alatt

A dubaji kultúrális hatóság, amely a régészeti lelőhelyet irányítja, bejelentette, hogy tavaly a Khalifa Egyetem csapata által azonosított területeken ásatásokat végeznek. 

A kutatók remélik, hogy az itt kidolgozott technológiai megoldások a jövőben nagyobb területeken és hasonló környezetekben is segíthetik a régészeti feltárásokat, így új betekintést nyújtva a múltba és irányt mutatva a jövőbeli kutatásoknak.

Dr. Francis hozzátette: „Ez a kutatás egy koncepció bizonyítéka arra, hogy miként irányíthatják a SAR (szintetikus apertúrás radar) képek és a gépi tanulás a régészeti kutatásokat sivatagi környezetben. Az általunk kifejlesztett módszerek minden száraz területen alkalmazhatók, és remélem, hogy ezt az egész Egyesült Arab Emírségek területén alkalmazni tudjuk, majd más sivatagi területekre is kiterjeszthetjük a régióban. Ezek a területek még felfedezésre várnak, de tudjuk, hogy kulturális történelemmel rendelkeznek.”

Új megvilágításban a Stonehenge rejtélye: hatalmas felfedezést tettek a kutatókNoé bárkájára bukkantak? Figyelemreméltó régészeti felfedezés születettAmikor megszólal a Nap: így hangzana a csillagunk, ha hallhatnánk

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.