Russell Crowe 61 éves lett: 10 dolog, amit talán nem tudtál az ausztrál színészlegendáról

Russell Crowe Új-Zélandon, Wellington egyik külvárosi részén látta meg a napvilágot. Felmenői között angolszász, norvég és anyai ágon maori ősök is megtalálhatók. Nem sokkal hároméves kora után, 1967-ben a család Ausztráliába költözött. Gyermekkorát a gyakori költözések jellemezték, mígnem 14 évesen végre beköltözhetett szüleivel első állandó otthonukba. Szülei filmes produkciók étkeztetéséért feleltek, édesapja emellett szállodavezetőként dolgozott. Az ifjú Russell már hatévesen betekintést nyerhetett a filmforgatások világába, ahol idővel kisebb szerepeket is kapott.
Gladiátor, Egy csodálatos elme, Bor, mámor, Provance, Robin Hood, Nyomorultak, Noé, A remény bajnoka, hogy csak néhány filmjét említsük. A népszerű színészt 2000-ben Maximusként ismerte meg az egész világ a Gladiátor című filmben. Ez a szerep meghozta számára a nemzetközi hírnevet, és onnantól kezdve rendszeresen szerepelt nagyszabású hollywoodi produkciókban. A 2020-as évben, a koronavírus-járvány miatti korlátozások következtében mindössze egy filmje jutott el a mozikba, a Téboly, amelyben rendkívül hitelesen alakította az elborult elméjű, túlsúlyos pszichopata sofőr karakterét. Legutóbb a Maga a pokol című háborús filmben láthattuk, születésnapja alkalmából pedig összeszedtünk 10 érdekességet róla.
Bár Russell Crowe-t mindenki ausztrál színészként tartja számon, valójában Új-Zéland fővárosában, Wellingtonban született, 1964. április 7-én. Crowe anyai ágon maori származású, bár walesi, skót, angol, német, sőt, még norvég és svéd vér is lüktet az ereiben.
Russell Crowe családja szorosan kötődött a filmvilághoz: nagyapja operatőrként dolgozott, szülei pedig Új-Zélandon és később Ausztráliában is a filmes szakmában tevékenykedtek, többek között az ausztrál televízióval is együttműködve. Így nem csoda, hogy Russell gyakorlatilag a forgatások világában nőtt fel. Már fiatalon vonzotta a kamera, és 16 évesen úgy döntött, otthagyja az iskolát, hogy teljes erőbedobással a színészi karrierjére koncentráljon. Bár szülei eleinte aggódtak emiatt, ma már egyértelmű, hogy jó döntést hozott.
Bár Russell Crowe mindig is érdeklődött a színészet iránt, fiatalon elsősorban a zenei karrierjét építgette. A ’80-as évek elején Új-Zélandon DJ-ként kezdte pályafutását, majd énekes-gitárosként is kipróbálta magát, Russ Le Roq művésznéven. Komoly áttörést nem igazán ért el, de több kislemeze is megjelent. Az első, I Just Wanna Be Like Marlon Brando címmel 1982-ben látott napvilágot – bár Crowe utólag egy interjúban elárulta, akkoriban még egyetlen filmjét sem látta a címbéli színészóriásnak.
1986-ban, mindössze 24 évesen Russell Crowe megkapta Eddie szerepét a The Rocky Horror Picture Show legendás színpadi adaptációjában. A produkció hatalmas élmény volt számára, és meghatározó mérföldkővé vált a karrierjében. Az előadás után úgy érezte, készen áll a nagyobb kihívásokra is, ezért elhagyta Új-Zélandot, hogy megvesse lábát a nemzetközi színészi pályán.
Russell Crowe híres arról, hogy elképesztő mélységben éli meg a karaktereit. Az 1997-es Szigorúan bizalmas című filmben Bud White, a kemény öklű rendőr szerepében nyújtott alakítása világszerte lenyűgözte a közönséget. Sokan kíváncsiak voltak, honnan merített inspirációt ehhez a brutális, mégis árnyalt figurához. Crowe később elmesélte, hogy akkoriban egy apró lakásban lakott, ahol még az ajtón való közlekedés is kihívást jelentett. Ez a mindennapi küzdelem egyfajta túlélő-mentalitást alakított ki benne, amit tökéletesen át tudott ültetni Bud White, a kegyetlen rendőr karakterébe.
2000-ben Russell Crowe-nak esélye nyílt arra, hogy belépjen a szuperhősök világába: felkérték, hogy játssza el Rozsomák szerepét az X-Men filmben. Crowe azonban nemet mondott a felkínált szerepre, mivel nem érezte közel magához a szuperhősös, fantasy műfaját. A szerepet végül Hugh Jackman kapta meg, aki azóta is összeforrt a karakterrel – és világhírű szupersztárrá vált.
Russell Crowe 45 évesen bújt Robin Hood szerepébe Ridley Scott 2010-es filmjében, ezzel ő lett a legidősebb színész, aki valaha eljátszotta a legendás törvényen kívülit. A korából fakadóan több kritika is érte, de ő elszántan készült a szerepre, kemény edzéssel formálta át magát. Bár Crowe hiteles alakítást nyújtott, a film végül nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és a nézők körében sem aratott osztatlan sikert.
A Gladiátor tette sztárrá, de a forgatás olykor kaotikus volt. Ridley Scott nagyszabású, több mint 100 millió dolláros költségvetésű eposza, a Gladiátor hozta meg Russell Crowe számára az áttörést és biztosította helyét a hollywoodi élvonalban. A siker mögött azonban meglehetősen zűrzavaros forgatás állt: a munkálatok úgy indultak el, hogy még nem volt végleges forgatókönyv, és még a forgatás közben is többen írták egyszerre a jeleneteket. Crowe helyenként maga is adott ötleteket. Tőle származik például a csata kezdetét jelző mondat is: "Ha jelt adok, jöjjön a pokol!", ahogy a jelmondatként is használt "Erő s erény" kifejezés is. Ez utóbbi amúgy saját gyermekkorából ered: a Sydney Fiúgimnázium jelmondata, ahová ő is járt.
A 2003-as Kapitány és katona című film kedvéért Russell Crowe hegedűleckéket kezdett venni. A három hónapon át tartó tanulásról úgy nyilatkozott, hogy ez volt az egyik legnehezebb dolog, amit valaha tett egy szerep kedvéért. A hegedűvel való gyakorlás nemcsak rengeteg időt követelt tőle, hanem egy jelentős összeget is rászánt, saját pénzéből vásárolva a hangszert.
Miközben Robin Hood szerepe miatt jelentős súlyfeleslegtől szabadult meg, addig a 2008-as Hazugságok hálója című film kedvéért hetekig sajtos hamburgereken élt, hogy hitelesen formálja meg az alattomos kém szerepét, aki szembeszáll egy elszánt FBI ügynökkel. A forgatás után gyors diétába kezdett, és azóta sem vállalt olyan szerepet, amely súlyváltoztatást igényelt volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.