Kevesen gondolnák, pedig a napjainkban alapdarabak számító, luxusmárkák repertoárjában szereplő farmer valaha a munkások viselete volt. Hogyan vált ruhatárunk megkerülhetetlen darabjává ez a ruhadarab? Fedezzük fel együtt, mi a farmer története!
Ha fel akarjuk fedezni a farmer történetét, egészen az 1880-as évek aranylázban tomboló Kaliforniájába kell visszamenni, ahol a munkások éjt nappallá téve robotoltak. A korabeli munkásruhák nem voltak kellően strapabírók, kényelmetlen viseletnek számítottak.
Egy Jacob Davis nevű szabó egy favágó megrendelésére egy Levi Strauss nevű német bevándorló méteráru-kereskedőtől szerezte be az erős anyagot munkásnadrágja elkészítéséhez, ami a divattörténet egyik kulcsmomentuma lesz.
A leleményes szabó szegcsekkel erősítette meg a zsebeket, amik így tartósabbak lettek. Az általuk alkotott termék olyan sikeres lett, hogy bányászok, cowboyok és útépítők tipikus viselete lett, rajongtak a kényelmes, mégis tartós anyagért. Végül 1873-ban kapott szabadalmat a farmernadrág, 1890-ben pedig az ikonikus 501-es modell is elkészült.
Miből készül a farmer?
A farmer anyagát adó, sűrű, sávolykötésű szövet eredetileg fehér volt és többek között vitorlák készítéséhez alkalmazták. Az anyag korai változatát már a 15. századi Franciaországban is ismerték, Serge de Nímes városáról kapta a nevét. Olaszországban, Chieriben is gyártottak ehhez hasonló anyagot, amit Genovában tettek hajókra, és a feltételezések szerint erről a városról kapta az angol jeans nevét.
A farmer történetében következő lépcsőfok az 1930-as évekre tehető: míg a 20-as években jórészt még a munkások viselete volt, a következő évtizedben szépen lassan elkezdett átszivárogni a szabadidős viseletek közé. Az abban időben különösen népszerű western-filmek hősei mind farmert hordtak, ami kialakította a ruhadarab körüli romantikus képet.
Az II. világháború idején farmert hordtak az amerikai bázisokon, így Nyugat-Európa megismerkedett a farmerfajtákkal.
Az 1950-es években aztán újabb tulajdonsággal ruházták fel: a farmernadrág lázadás, fiatalosság és önkifejezés szimbólumává vált. Ezt olyan filmek révén érte el, mint A vad, és az Édentől keletre, melyekben mind farmerban mutatkoztak a lázadó fiatalok. Az egyes szubkultúrák tagjai is előszeretettel viselték különböző fajtáit.
Az 1960-as, ’70-es évek hippi és rock and roll mozgalma betonozta be a farmert a divat fősodrába, amikor olyan világsztárok léptek denimből készült nadrágban színpadra, mint Mick Jagger vagy Jimi Hendrix. Ebben a korszakban lett általános a farmer viselése és lépett ki a megbélyegzés mögül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.