A tudósok figyelmeztetnek: gyilkos vírusok szabadulhatnak el az olvadó szibériai jégből

A szibériai permafroszt mamutmúmiákon túl halálos járványt okozó vírusokat is magába zárt. Azonban az éghajlatváltozás felszabadíthatja a kórokozókat, amiről nemrég egy vészjósló szimulációt is lefolytattak. Van még időnk cselekedni?
Permafrosztról akkor beszélünk, amikor a talaj legalább két éven keresztül fagyott állapotban van, mely napjainkban a földterületek kevesebb, mint 20%-át érinti. Elsősorban az északi országokban van jelen, de magashegységekben is kialakulhat.
Az állandóan fagyott talaj nem csupán vizet, de különböző gázokat, mamutmúmiákat, valamint ősi, gyilkos vírusokat is magába zárt.
A globális felmelegedés miatt egyre gyorsabb a permafroszt olvadása, ami miatt olyan zombivírusok szabadulhatnak fel, amik akár több tízezer éve a jég fogságában szunnyadtak. Nemrégiben a WHO tudósai folytattak le egy szimulációt, mi történne, ha elszabadulna egy járvány.
Exercise Polaris néven futott az a 15 különböző ország tudósainak részvételével készített szimuláció, amely egy lehetséges jövőbeli világjárványt modellezett. Egy kitalált mamuthimlőjárvány kitörését kellett megfékezniük, azonban volt egy csavar az egészben: minden csapat részinformációt kapott csupán.
A feladat egyszerű volt: a nemzetek képviselőinek szoros együttműködés útján kellett a vírust megállítani.
Kísérletük második napján kirajzolódott, hogy a politika, valamint az államok eltérő stratégiái akadályozzák a gyilkos kór megfékezését. Végül azonban sikerült elfogadni az egyes korlátozásokat, például a határzárt, valamint a fertőzöttek nyomon követését, így a járványt megállították. Azonban a gyakorlatban jóval szövevényesebb problémák várnak megoldásra egy nemzetközi járvány elszabadulásakor.
A mamuthimlő ugyan fiktív kórokozó, ám a fagyott talajból korábban már előkerült vírusok közel sem azok. Már 1918-ban találtak influenzatörzseket fagyott áldozatok tüdejében, akikkel a vírus végzett, ahogy egy Pithovirus sibericum nevű, mintegy 30 000 évig fagyott állapotú kórokozót is találtak már, ami még mindig fertőző volt.
Tudósoknak laboratórumi körülmények között egy mintegy 48 000 éves amőbavírust is sikerült feléleszteniük, ami ennyi év után is fertőzött.
A „Wolf” vírus becenévvel illetett Pacmanvirus lupus az afrikai sertéspestis 27 000 éves elődje, egy farkas teteméből került elő, de mamutgyapjún is találtak veszélyes matuzsálemi kórokozókat.
A permafroszt évente veszít területéből, így mintegy négy szextillió (4 x 10 a huszonegyedik hatványon) sejt olvad ki. Vészjósló, hogy már nagyjából tíz éve érkeznek olyan beszámolók Szibériából, hogy a fagyott föld olvadása miatt süllyednek az épültek, noha ott direkt nem építik be a földszintet, hogy a fűtés ne olvassza ki a jeget.
2016-ban már egy permafrosztból elszabadult lépfenevírus kórházba juttatott több tucat embert, egy gyerek pedig bele is halt a fertőzésbe. Sajnos egyelőre nem úgy tűnik, hogy a folyamat egyhamar meg fog állni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.