Amikor a baba néhány napos korában elhagyja a kórházat, a zárójelentés mellé rendszerint néhány orvosi vényt is kap a mama; ezekhez az első gyermekorvosi vizsgálat során újabbak is társulnak. Nézzük, hogy mely szerekre lehet szükségünk az első napokban!
Alkohol és hintőpor: a köldökápolás kellékei
Az újszülött babák köldökcsonkja az élet első napjaiban speciális gondozást igényel, hiszen ez a terület gyakorlatilag nyílt seb a baba pocakján, melyen keresztül könnyen bejuthatnak a kórokozók és az elhalt szövetekben megtelepedve komoly fertőzést okozhatnak. Ez az oka annak, hogy a köldököt a csonk leeséséig (ez kb. 1-3 hetet vesz igénybe) különösen óvjuk a nedvességtől, a fertőzéstől. A helyes köldökellátást megtanulhatjuk a kórházban a csecsemős nővérkéktől, de a gyermekorvos és a védőnő is szívesen segít. Szükségünk lesz hozzá alkoholra (alkohol dil. 70%, vényköteles) és köldökhintőporra (Spars. Hexaclorophenum) valamint steril gézlapra, vattára és fültisztító pálcikára. Ezeket érdemes beszerezni már a baba hazaérkezésekor, így már az első pelenkázáskor is tudjuk ápolni a köldökét.
Popsikrém
Az érzékeny babapopsi komoly igénybevételnek van kitéve: szinte folyamatosan nedves környezetben ázik. Ez hajlamosít bőrpír, gyulladás, sebesedés kialakulására; kedvező környezetet
jelent a gombás fertőzések kialakulásához. Érdemes a baj megelőzésére a baba számára megfelelő védőkrémet használni. A csecsemők bőre nem egyforma, ami az egyiküknek beválik, a másiknak kevésbé. Éppen ezért sok féle készítmény van forgalomban, szinte minden gyermekorvosnak van saját jól bevált receptje is. A legfontosabb szempont, hogy míg az egészséges popsira elegendő egy jól zsírozó popsikrém, a gyulladt, esetleg gombás elváltozásra speciálisabb összetételű krém kell, mely vényköteles.
K- és D-vitamin minden újszülöttnek
Az újszülöttkori vérzések megelőzése érdekében a babák már a szülőszobán kapnak K-vitamint, melynek adását otthon is folytatnunk kell, először a baba egy hetes korában, majd havi egy alkalommal addig, míg a baba kizárólag anyatejjel táplálkozik. Az orvosságot a gyermekorvos írja fel: Konakion MM Paediatric néven vásároljuk meg a gyógyszertárban. A vitamin ampullában van, melyet fel kell törni és kiskanállal a baba szájába adni az üvegcse tartalmát.
A másik vitamin, melyet minden gyermeknek javasolunk, a D-vitamin (Vigantol olaj néven van forgalomban). Erre a babák egészséges csontfejlődése miatt van szükség. Ennek érdekében két hetes kortól napi egy cseppet csöppentsünk a babánk szájába (vagy egy kis anyatejbe, kiskanálba). A tápszerek D-vitaminnal dúsítottak, így ezek mellé nem szükséges kiegészítő vitamin adása.
Babaolaj és fürdetőkrém az érzékeny bababőrre
A babák érzékeny bőrének nem kedvez a hosszas lubickolás, a szappan, a színes-szagos fürdető. A cél, hogy úgy fürdessük meg a babát, hogy közben a bőr természetes védőrétege ne sérüljön. E célra a legmegfelelőbb az un. gyógyszertári fürdető krém (Unguentum hydrophilicum nonionicum), mely recept nélkül is kapható. Kényelmesebben használható, ha fürdetéskor egy kis meleg vízzel elkeverjük, és ezzel kenjük be a baba bőrét. Tehetünk a vízbe babaolajat (a gyógyszertárban kapható A-vitaminnal dúsított hypoallergén készítmény), ezzel ápolhatjuk a hajlatokat is.
Lázcsillapító mindig legyen otthon!
Minden anyuka reméli, hogy a babát elkerülik a betegségek, de sajnos lázcsillapítóra előbb-utóbb szükség van. Ha máskor nem, a kötelező védőoltások kapcsán jó szolgálatot tehet a lázcsillapító kúp. Újszülött korban leginkább amidazophen tartalmú kúpot alkalmazunk. Recept nélkül vásárolhatunk Germicid kúpot, 0.1 g Amidazophen kúpot; a Germicid-C és az un. Antipyretikus végbélkúp vényköteles (ezek kissé nyugtatnak is). Folyamatosan ellenőrizzük "készleteinket", mindig legyen otthon a gyermek életkorának, testsúlyának megfelelő lázcsillapító, a lejárt gyógyszereket dobjuk ki.
Egy doboz tápszer: biztonsági tartalék
Nem kérdés, hogy az újszülött babák számára a legmegfelelőbb táplálás az anyatej. Ennek ellenére azt szoktam javasolni, hogy legyen otthon egy doboz tápszer - vagy legalább a vény -, hiszen bármikor előfordulhat, hogy egy anyai betegség vagy egyéb ok miatt a baba nem tud szopizni. Mivel az anyatejpótló tápszerek csak receptre kaphatóak, így előfordulhat, hogy az éjszaka közepén kell ügyeletre majd gyógyszertárba szaladni az éhes babával. Lehet, hogy soha nem lesz rá szü
kség, de sok anyuka számára megnyugtató a tudat, hogy baj esetén nem marad éhen a pici.
Dr. Karoliny Anna,
gyermekorvos
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.