A séta, kocogás, futás az egyik legjobb egészségvédő sportág, amit az ember kiválaszthat komolyabb sportmúlt nélkül - illetve sportmúlttal is. Az előnyökön kívül vannak azonban árnyoldalai is, amelyekre tekintettel kell lenni a sikeres és tartós fogyás érdekében, vagy akkor, ha helyesebb életmódot szeretnél folytatni.
1. "A láb mindig kéznél van"
Ez igaz. Majdnem mindig és mindenütt futhatsz, ha van rá egy kis időd, ami egy elfoglalt napirendű embernél - márpedig életmódváltásnál arra hivatkoznak a legtöbben, hogy nincs elég idejük - igen erős érv. Célszerű napi és heti menetrendet készítened, előre felkészülni az akadályokra.
2. A futással gyorsabban lehet fogyni
Ami egyfelől igaz, de mégsem fedi a teljes valóságot, ugyanis túl nagy súllyal nem kezdhetők el a kétórás edzések. Ezért szükséges megtervezni a mozgásprogramot, illetve megszeretni a futást, mert mindezek nélkül csak addig fogsz mozogni, amíg meg nem szabadulsz a fölöslegtől. Ha befejezed a sportolást, visszakúsznak a pluszkilók, és a súlyingadozás megterhelő a szervezet számára.
3. A futás olcsón sportág
Ez nem áll távol az igazságtól, de mégis árnyalt a kép. Az olimpiát mezítláb is megnyerték nem is olyan régen, de egy "ülősportágból" átnyergelő (túlsúlyos) embernek fontosak a megfelelő eszközök a gyenge ízületek és csontok védelmében. Ezek közül a profi futócipő elengedhetetlen, de tavasztól télig, azaz majdnem mindig a megfelelő sportruházat is nélkülözhetetlen. Az emberi szervezetnek ugyanis 15 és 23 celsius fok körül nem kell különösebben alkalmazkodni a környezethez, az alatt, illetve fölötte fontos gondoskodni a megfelelő öltözékről.
4. Nem kell célokat kitűzni
Pedig szükséges, ha tartósan szeretnél eredményt elérni, és hosszú távra tervezed az életmódváltást. A jó edzésterv nemcsak célokat tűz ki eléd, hanem motivál és rugalmasan alkalmazkodik a környezet elvárásaihoz is.
5. Futni egyedül is lehet
Ez is igaz. Kényelmes a függetlenség, mégis szervezz társa(ka)t. Még jó időben is könnyebb kimenni edzeni, ha várnak és számítanak ránk.
6. Gyalogolni-futni mindenki tud
Még a legjobb futóknak is szükségük van arra, hogy kijavítsák a hibáikat. A futás nem természetes mozgásformánk. Mióta az ember felegyenesedett, gyakran van rá szüksége, de a szerveink - úgymint az ízületek, gerinc, izomzat, érrendszer - még nem tudtak teljesen alkalmazkodni az új feltételrendszerhez. Többek között ezért nem könnyű helyesen futni, megfelelően ütemezni, és te magad nem is láthatod a javítanivalókat. Érdemes tükör előtt vagy videón visszanézni a mozgásodat, illetve gyakorlott futókat megkérdezni a helyes technikáról, de a legokosabb a szakemberek véleményét meghallgatni. A hölgyeknél különösen figyelni kell a lábakra, mert a biomechanika is ellenük dolgozik. A szélesebb csípő miatt a térdek beljebb vannak, ezért a lábfejek és a térd is nagyobb terhelést kap, illetve az izomtömegük is kevesebb a helyes mozgás végrehajtásához. A nőknek viszont van egy óriási előnyük a férfiakkal szemben: jobb a monotónia-tűrésük és kitartóbbak. Ez pedig a legfontosabb tényező, ha változni akarunk. Az új, mozgásban gazdag életforma mégsem lehet cél, csak eszköz egy egészségesebb élet érdekében. Ezért például érdemes szmogriadó esetén elhalasztani az edzést, vagy inkább a futópadot választani helyette. Nagy hidegben vagy forróságban is ki lehet hagyni az edzést, vagy át lehet ütemezni azt.
7. A gyaloglás-futás legnagyobb előnye
A nők számára a futás legnagyobb előnye, hogy megerősödik a csontozat. Ez a sok hónapon, esetleg éveken át tartó folyamat az, amely segíthet megelőzni, illetve lelassítani a csontritkulás folyamatát. A "rossz" hír, hogy ez csak lassú, fokozatos és rendszeres munkával lehetséges. A jó hír, hogy elérhető cél, amelyhez sok sikert és örömet kívánok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.