A gyermekorvos sokkal többet tud a várandósságról, mint egy átlagos anyuka, ezért talán több minden átfut a fején, ha valami váratlan dolgot észlel. Így volt ezzel Emese is: ha nem érezte eleget mocorogni a kislányát, akkor már vette is elő a szívhangmonitort, és hallgatózott.
Mivel a baba faros volt, Emese pedig orvos, még azzal is megpróbálkozott, hogy a helyes irányba fordítsa a kislányát - sikertelenül. És aztán jött egy nap, amit sosem fogunk elfelejteni Hadas Krisztával...
Reggel 6 előtt jött a riasztás, hogy Bozsik Adrienn babája a 37. héten, a tervezett császárt nem megvárva elindult kifelé. Éppen hogy csak odaértünk a császár előtt, Áront nagyon gyorsan ki kellett emelni, mert már beékelődött, és a méhszáj is nyílt.
Átéltük a baba megszületésének minden izgalmát, Adrienn megkönnyebbült zokogását: úgy gondoltuk: ez a nap is kellő adrenalinfröccsel indult, mára elég is volt ennyi váratlan esemény.
És akkor aznap este, épp sötétedés előtt jött a telefon, hogy baj van: Szegeden Emesét tolják a műtőbe. Emesét, aki természetes úton akart szülni, aki egyébként is sokat aggódott, mert orvosként túl sok babát látott, akinek az élete veszélyben volt.
Mit volt mit tenni: újra autóba ültünk, és száguldottunk Szegedre. Hiú reményt tápláltunk, hogy még leérhetünk a szülés alatt, hiszen tudtuk, hogy egy császármetszés az előkészületekkel együtt sem tart egy óránál tovább, még akkor sem, ha a műtétet végző csapatot össze kell rántani hirtelen, és Emesének is be kell kötni infúziót, gerincközeli érzéstelenítést.
Kiderült az utolsó telefonbeszélgetésből, amit Kriszta az orvossal tudott folytatni, hogy a faros fekvésű Amélia popsija mellett egy kis lábikó is kitapintható volt. Ilyen esetben a protokoll császármetszést ír elő, mivel a legrosszabb esetben az is előfordulhat, hogy ha a magzatburok megreped, és előreesik egy kis rész a köldökzsinórból, akkor veszélybe kerülhet a baba. Szóval Emese is belecsöppent hirtelen egy "Vészhelyzet" című film forgatásához hasonlító szituációba: a simán csak rutinvizsgálatra menő kismamát infúziózták, vetkőztették, öltöztették, és tolták a műtőbe.
Így emlékszik erre vissza Emese: "Ott voltam egyedül, optimistán, hogy majd egyszer műtenek, papírok nélkül - erre közölték, hogy betolnak a műtőbe, most.
A férjemet sem értem el, Ti sem jöhettetek volna gyorsabban. Olyan jó lett volna, ha legalább egy valaki ott állt volna a fejemnél, és beszélgetünk bármiről. Nem akartam elhinni, hogy ez komoly. Nem mozoghattam. S most én voltam az a húsdarab, egy a sok közül, akit vágnak azon az asztalon. Pont, mint akiknek a lába között álltam nemrég, és a meleg, véres magzatvizük a papucsomat locsolta. Dumáltam, akihez csak tudtam, hogy az agyammal kapaszkodjak a valósághoz, ami egyre messzebbről hallatszott. Hányinger fogott el. Az első rosszullét a félelemtől volt, aztán lassan kezdtem ráhangolódni az eseményekre. Ám jött a második rosszullét: a szívem nagyon dobogott, majd alig (szívritmuszavarom volt a terhesség alatt végig). Az anesztesek nyomták belém az infúziót, és akkor egyszer végre kicuppant belőlem a kislányunk.
A hasam jobb felső részére tette Andris a babát, finom meleget és nedvességet éreztem. Sírt."
Az út közben még dédelgetett reményünk azzal párhuzamosan fogyott, ahányszor eredménytelenül csörgette Kriszta Emese telefonját abban bízva, hogy a férje, Laci felveszi. És Lacihoz nem volt közvetlenül számunk. Féltünk.
Már nem attól, hogy nem érünk le - hisz ebben szinte biztosak voltuk -, hanem attól, hogy valami baj van, azért nem veszik fel a telefont. Miközben máskor viccelődéssel, röhögéssel telik az út, ha vidékre meggyünk, most síri csend volt a kocsiban.
Írtunk Lacinak Facebookon és egyszer csak így végre sikerült telefonálni vele, így megkönnyebbülten közölhette velünk, hogy Emese és a kis Amélia épen, egészségesen került ki a műtőből.
Amélia gyönyörű nagylány, már majdnem 6 kiló, Emesének annyi teje van, hogy másoknak is tudna adni belőle, és bár néha halálosan fáradt, de nagyon boldog kétszeres édesanya, akinél őszintébb nőt talán nem is láttunk még Krisztával.
A most még a kislányával és kisfiával is teljes munkaidőben lefoglalt okos és szép nő majd valamikor újra fog dolgozni is, mert a munkáját is imádja.
Az, hogy Emese végül gyermekorvos lett, utolsó évben a gyermekgyógyászati gyakorlatán dőlt el. Látta, hogy a gyerekek leplezetlenül őszinték, gyorsan gyógyulnak, és a félelmükön kívül semmi negatív gondolatuk nincs irányunkban. Emese azt mondja erről: "a félelmüket kell először kezelni, s tisztelettudóan nekilátni a gyógyításuknak. Csodálatos emberek, romlatlanok, vigyáznunk kell rájuk. Ezért választottam ezt a területet."
Persze a munka továbbra sem lesz könnyebb - pszichés oldalról. "A koraszülött csecsemő rendkívül törékeny, élete esendő. Az ilyen babákhoz igyekszünk minél kevesebbet érni. A tű sokszor nagyobb, mint az ér, amiből vért veszünk, vagy amibe kanült teszünk. Nagy bátorság, körültekintés és odaadás kell a velük végzett munkához. Mintha mind a saját babám lenne. A csapatmunka, a közös megbeszélés és döntés a siker titka. Jó csapatjátékosok, lelkesedés kell. Rengeteget tanulunk egymástól. S megéri! Nagyon szép sikerek születnek!"
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.