A kutatás kimutatta, hogy a vegetáriánus, különösen a vegán étrendet követők jobb eredményeket érnek el a fogyásban, mint az egyéb fogyókúrás programokat követők. Azok, akik minden húst és tejterméket kizártak étrendjükből, több mint 2,5 kilogrammot fogytak, többet, mint a nem vegetáriánus étrenden élő fogyókúrázók.
Stőhr Gréta vegán szakácsnő
,,A vegán szó nem egy diétát jelent, hanem egy életmódot, amely nemcsak testünket, de a lelkünket, gondolatainkat és az állatvilághoz, környezetünkhöz, természethez való viszonyunkat is pozitívan befolyásolja. A tiszta ételeken keresztül idővel elérhetjük a tiszta tudatot és az ideális testsúlyt is, ezáltal testünk, lelkünk és szellemünk harmóniába kerülhet.
Fontos azonban, hogy a vegán életmódot körültekintően, testünkre odafigyelve, minél változatosabb táplálékokkal kiegészítve végezzük. Fogyasszunk minél több nyers, illetve feldolgozatlan, a természetből közvetlenül az asztalunkra kerülő, lehetőleg organikus élelmiszert, rendszeresen tornázzunk, és tartózkodjunk friss levegőn."
A tajvani E-Da Kórház munkatársai 12 különböző fogyókúrával kapcsolatos kísérlet eredményeinek elemzésével jutottak erre a következtetésre. 1151 fogyókúrázót vizsgáltak, akik 9-74 hétig követtek valamilyen meghatározott étrendet. Ez volt az első olyan kutatás, amely különböző olyan önálló projektek eredményeit kombinálta, amelyek a vegetáriánus étrend eredményeit vetette össze más diétákkal. Ez utóbbiak közé tartozott az Amerikai Diabétesz Társaság által is ajánlott Atkins-diéta és más népszerű diéták is. Összességében a vegetáriánus étrendre utalt alanyok jelentősen többet, körülbelül 2 kilogrammot fogytak, mint azok, akik húst és más állati eredetű élelmiszereket is fogyasztottak. A legtöbbet, körülbelül 2,5 kilogrammot azonban a vegán étrenden élők adták le, akik még vegetáriánus társaiknál is jobb eredményt értek el. Még a tejterméket és tojást fogyasztó vegetáriánusok is 1,4 kilogrammot fogytak, többet, mint a nem vegetáriánus étrendet követők.
A vegetáriánus diéták kedvező eredményeiben a nagy mennyiségű teljes kiőrlésű gabona, gyümölcs és zöldség fogyasztása játszhat nagy szerepet. A teljes kiőrlésű gabonák és a zöldségek általában alacsonyabb glikémiás indexszel (GI) rendelkeznek, ezért nem váltják ki a vércukorszint hirtelen megugrásait. A gyümölcsök sok rostot, antioxidánst, ásványi anyagot és olyan védő hatású vegyületet tartalmaznak, amelyek természetesen fordulnak elő a növényekben. A teljes kiőrlésű gabonafélék oldódó rostokat tartalmaznak, amelyek következtében a táplálék lassabban távozik a gyomorból, elősegítve ezzel a megfelelő emésztést. Ennek köszönhetően ráadásul elegendő tápanyag szívódhat fel, miközben a táplálék áthalad a bélrendszeren.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.