Ezt a képességet sokan kívánatosnak tartják, hiszen ki ne örülne annak, hogy képes e-mailt írni, miközben ebédel, tv-t néz és a gyerekkel beszélget? De a helyzet az, hogy az intenzív multitasking rontja a teljesítményt, és növeli a stressz-szintünket – írtuk korábbi cikkünkben, beszámolva egy kutatásról, amelynek a legfontosabb eredménye az volt, hogy bizony a figyelemmegosztás szintje pozitív kapcsolatban áll a stressz-szinttel.
A multitaskingre való képességet csábítónak szoktuk tekinteni (és a HR-esek is vonzónak találják az ezt hangsúlyozó önéletrajzokat), mégis,
ha egyszerre több dologgal foglalkozunk, megnő a hibázás veszélye, és nőhet az átélt stressz intenzitása is.
Egy 2014-es felmérés azonban épp ellenkező eredményre jutott. A vizsgálat során 2000 nőt és 500 munkaadót kérdeztek arról, miként változott meg a hölgyek munkahelyi teljesítménye az anyává válás hatására. Az eredmények szerint azok, akiknek van gyermekük, jobban teljesítenek a munkahelyükön, mivel a gyereknevelés során olyan készségek alakulnak ki náluk, amelyeknek a munkájukban is nagy hasznát veszik.
A dolgozó anyák közel kétharmada arról számolt be, hogy a kisbabája születése után jobban ment neki a multitasking, azaz könnyebben tudott egynél több feladatot ellátni egyszerre. A megkérdezettek majdnem fele emellett azt tapasztalta, hogy jobban be tudta osztani az idejét, egynegyedük pedig összeszedettebbé is vált.
A válaszok alapján mindkét fél egyetértett abban, hogy a gyermekes nők számos tekintetben
jobban teljesítettek, jobb csapatjátékosok voltak, jobban becsülték a kollégáikat és ügyfeleiket, és jóval több dologra voltak képesek egyszerre odafigyelni.
A lelkes szingli és a karriermama meetingre megy...
Egyre inkább úgy tűnik, ma Magyarországon egyre kevesebb kismamának adatik meg, hogy otthon maradhasson a picivel. Akit visszavárnak a munkahelyén, annak őrült szerencséje van, akit pedig nem, annak sokszor akkor is munkába kell állnia, ha egyébként nem is akar. Mert egyáltalán nem biztos, hogy az apuka lazán el tud tartani három vagy akár több embert egy (vagy több) fizetésből.Egy anya szerepei nagyjából felsorolhatatlanok. A teljesség igénye nélkül azonban érdemes megpróbálni, de a lista így is őrülten hosszú lesz.
Először is édesanya, aztán feleség a nap huszonnégy órájában. Délelőtt bejárónő és takarítónő, délben mesterszakács, délután könyvelő, azután lótifuti, délután bébiszitter, este dajka, éjszaka szerető. Aztán minden kezdődik elölről. És közben már csak szervezni és rendezni kell, problémákat megoldani, pénzt keresni, bevásárolni, lelket ápolni, mosni, vasalni, mindenre gondolni, szörnyű gyerekbetegségeket gyógyítani, szórakoztatni, elbűvölni, fáradhatatlanul mosolyogni, gügyögni, háztartást vezetni és jól kinézni.
Nem csoda hát, hogy mindezek mellett az anyák pikk-pakk elsajátítjáka multitaskinghez szükséges alapokat és ismereteket.
Multitasking már gyerekkorban
Gyakran mondják, hogy a videojátékok elbutítják a csöppségeket, pedig erre nincs egyértelmű bizonyíték. Ellenben számos kutatás szerint ezek a játékosok simán kenterbe verik kortársaikat. A videojátékokkal a gyermekek tervező- és döntéshozó képessége is javul, csakúgy, mint a reakcióidejük és a rövid távú memóriájuk. Vagyis a velük játszó gyerekek kreatívabbak lesznek, és jobban helyt állnak majd a multitasking helyzetekben.Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.