Nos, a Life.hu szakértője szerint bizony hasznosabb lenne. Tény, hogy a mai gyerekeknek már néhány éves koruktól kezdve a mindennapjaik részévé vált a különféle kütyük használata, ebből adódóan pedig sok szülőnek szinte kézenfekvőnek tűnik, hogy a gyerek az esti mesét is a digitális anyuka, a televízió tolmácsolásában hallgassa, illetve nézze meg. De valóban helyettesítheti a tévé a mesélés élményét?
Majsai László pszichopedagógus, a Life.hu szakértője kérdésünkre elmondta, hogy tapasztalata szerint sokkal kevesebb szülő és sokkal ritkábban olvas mesét gyermekének, mint szükséges volna. Az anyukák és apukák sokszor cserélik le magukat tévére, DVD-re, PC-re, és teszik mindezt azzal a magyarázattal, hogy azt jobban szeretik a kicsik, jobban tetszik nekik.
Szakértőnk azonban ezeket a kifogásokat csak ürügynek tartja arra, hogy miért ne kelljen a szülőnek élő szóval, könyvből olvasva vagy fejből mesélnie.
Véleménye szerint az esti mesét azért sem lenne szabad tévén nézni, mert a rajzfilmek ahelyett, hogy álomba szenderítenék a kicsit, épp hogy aktiválják, mesterségesen figyelmi-izgalmi állapotba hozzák.
A tévében látható mesék legnagyobb hátránya a mesemondással szemben, hogy
a képernyőt nézve a gyermek belső képalkotása megszűnik, nem használja fantáziáját,
aminek fejlesztése viszont nagyon fontos lenne, hiszen később az olvasás során, az iskolában is nagy szüksége lesz ezekre a készségeire.
Lehet, hogy a gyerekek imádják órákig bámulni kedvenc mesehősük kalandjait, ám jobb, ha estére inkább kikapcsolod a tévét. Ne lefekvés előtt tapadjanak rá a képernyőre, hanem inkább napközben, és ha lehetőséged van rá, nézzétek együtt a meséket, hogy a lurkó esetlegesen felvetődő kérdéseire azonnal választ kaphasson.
Majsai László szerint a mese a gyerekek életében, fejlődésében igen meghatározó szerepet tölt be. A mesés történetek fejlesztik a kicsik értelmi és problémamegoldó képességét, emellett a lélektanítás egyik legfontosabb eszközei. A mesék elképzelt, kitalált vagy tovább álmodott történetei lehetőséget nyújtanak arra, hogy olyan viselkedésformákat, problémamegoldásokat, emberi tulajdonságokat ismerhessenek meg a gyerekek, amelyekről ha közvetlenül - azokat átélve - szerezné tapasztalatait, sérülhetne vagy konfliktushelyzetekbe kerülhetne. A mesék hallgatásával ezeket a helyzeteket mint feladványokat, példabeszédeket éli meg és dolgozza fel a gyermek.
Továbbá a mesés történetek nagy szerepet játszanak a helyes értékrend kialakításában is,
hiszen a legfontosabb emberi erényeket, tulajdonságokat (hősiesség, bölcsesség, segítőkészség, becsület, családi kötelékek) szintén a mesékből ismerhetik meg a gyerekek.
Támogatott tartalom
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.