A fonálférgek vizsgálata
A szakemberek fonálférgeket vizsgáltak, amelyeknek génállománya 80 százalékban megegyezik az emberi génkészlettel, és így bukkantak nyomára annak a génnek, amely a túlevés megakadályozásáért és a testmozgásért felelős.
Tisztázatlan kérdések
Valójában ritka, hogy egy gén önmaga határoz meg egy tulajdonságot. A legtöbb esetben a gén (illetve több gén) és a környezeti hatások együtt játszanak szerepet. Így nem biztos, hogy minden ember, akiben megtalálható ez a túlevést megakadályozó gén, minden esetben leteszi az evőeszközöket, amint jóllakott, és nem eszik még többet.Az ausztrál és dán szakemberek által felfedezett, ETS-5 nevű molekulát kódoló gén feladata, hogy az agy és a bél között információt szállítson. A fonálféreg agya igen egyszerű, viszont a génállománya hasonló az emberéhez, ezért könnyen modellezhető az ETS-5 viselkedése.
A gén felfedezésétől egy gyógyszer kifejlesztésééig
„Amikor a bélbe elegendő mennyiségű zsír jutott, az agy üzenetet kap arról, hogy szüneteljen a mozgás, így a szervezet pihenésre készül. Amikor az állatok alultápláltak, izegnek-mozognak, és keresik a táplálékot, ha azonban jóllakottak, alvásközeli állapotba kerülnek" – mondja a kutatást vezető Roger Pocock, a melbourne-i Monash University munkatársa.
Ez a gén tehát az, amelynek hatására jóllakottságérzetünk lesz, és nem ritkán elálmosodunk étkezés után – derül ki a kutatásból. Mindez azért számít korszakalkotó felfedezésnek a szakemberek szerint, mert így idővel sor kerülhet egy olyan gyógyszer kifejlesztésére, amely segít az étvágy csökkentésében, és így elkerülhető az elhízás is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.