Tedd le a könyvet!
Sok családban vannak kedvenc mesekönyvek, melyekben rövid történetek sorakoznak egymás mellett, és amolyan amerikai filmesen, kislámpa mellett olvassák fel a szülők a pizsamás lurkóknak. Ez egy nagyon kedves és meghitt dolog. Közel van egymáshoz a szülő és a gyerek, de nem biztos, hogy ezt épp elalvás előtt kellene megélni.
A mesekönyvekben gyakran vannak illusztrációk, melyek elveszik a gyermektől a szabad fantáziálás lehetőségét. Plusz az ilyenfajta mesélésbe igen ritkán alszanak bele a gyerekek, hiszen nézik a képeket, követik a szöveget, ég a kislámpa.
Sok szülő érzi manapság azt, hogy a régi mesék túl véresek. Kész horror, hogy megeszi a farkas Piroskát és a nagymamát, az meg csak vérhab a tortán, hogy az erdész felvágja az állat hasát, majd megtölti kövekkel. Jancsi és Juliska gyerekmegevős boszorkányáról már nem is beszélve. De hidd el, hogy ezek gyerekfejjel nem tűnnek olyan borzasztónak.
A kedvenc meséket fejből is el tudod már mondani, hiszen annyiszor olvastad, vagy épp láttad. Kapcsoljátok le a villanyt – maximum az éjjeli fény égjen -, ülj az ágya szélére, esetleg feküdj mellé. Kérd meg, hogy hunyja le a szemét, képzelje maga elé a történetet. Az ilyenfajta mesélés alatt, a gyerekek 90%-a elalszik. Egy kedves történet remek alapot teremt a szép álmoknak.
Engedd, hogy a gyermeked is belefolyjon a történetbe. Válasszon ő szereplőt, helyszínt, egy alapcselekményt. Bevallom, én anno nagy bajban voltam. Férjem szuperül mesélt bármiről, lényegében 1 perc gondolkodási idő elegendő volt számára ahhoz, hogy egy valóban kerek sztorit tudjon előadni. Én azonban megrekedtem valahol a Piroska és a farkas és a Három kismalac között. Aztán egyik nap eldöntöttem, megtöröm apa egyeduralmát, és kikérdezem, miként is megy neki ilyen jól a fejből mesélés.
Az apától hallott esti mese jobb hatással van a gyerekekre?
A mesék nyelvi készségekre gyakorolt hatásának vizsgálatakor kiderült, hogy a lányoknak különösen hasznos a férfihangtól hallott mese, ezért az apáknak is olvasniuk kellene. Olvasd tovább!
A recept pedig végtelenül egyszerű: Van benne egy-két főszereplő, ezek a történetben összetalálkoznak, egyikük bajba kerül (beesik egy gödörbe, elhagyja egy játékát, nem talál haza), a másik segít neki, és örök barátságot kötnek. Ennyi. Ez pedig épp úgy ráhúzható a lila csillogó ruhában lévő Barbie babára, mint a kis takaróra, aminek van keze, lába, szeme, de még szája is.
Náluk az esti mese szereplőválasztását annyira szeretik és várják a gyerekek, hogy komoly büntetésnek számít, ha ebből ők egyszer kimaradnak, mert például valami rosszaságot vagy csúnya dolgot tettek napközben.
A mese stresszlevezető is!
Sokszor történnek a gyermekkel – akár már egy 2-3 évessel is – olyan dolgok napközben, melyet fel kell dolgoznia. Erre remek lehetőség egy mese. Például, ha kigúnyolták őt, vagy ő csúfolt ki mást az oviban, akkor mehet erről egy tanmese. Nem szabad azonban, hogy túlzottan megmagyarázd benne a tanulságot, bízz gyermekedben. Egész biztos, hogy le fogja szűrni a lényeget, de ha mégsem értene meg benne valamit, rá fog kérdezni.
Biztos észrevetted, hogy a gyerkőcök imádnak magukról kiskori történeteket hallgatni, ahogy szeretik a saját magukról készült videókat és képeket is nézegetni. Legyen ő az egyik szereplő a mesében, vagy akár meséld el a napját, némi fantáziavilágba oltva.
Azzal, hogy fejből mesélsz, gondolkodásra ösztönzöd gyermekedet, növeled a képzelőerejét, és a kettőtök közti kapcsolatot is erősíted. Szánj rá elég időt, és élvezd te is azt a csodás világot, amit képes vagy megteremteni a számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.