Tekintsünk vissza egy kicsit a kezdetekhez; lehetséges, hogy nem megfelelő fűfajtát választottál. A fű a napsütötte területeken nő a legjobban, ha a kerted árnyékos, válassz árnyéktűrő fűmagot. Miután ezt meghatároztad, el kell döntened, hogy mire fogod használni a gyepet.
A fűmagot már most bátran elvetheted – erre áprilistól augusztusig a legalkalmasabb az idő. Fontos, hogy a magok 2-3 hétig ne száradjanak ki, így a szárazabb időben történő füvesítést kísérje gyakori és alapos locsolás. Létezik azonban egy jóval egyszerűbb megoldás is, a gyepszőnyeg.
Amikor már adott a megfelelő minőségű fű, a gondozásán múlik, hogy dús és egészségesen zöld marad-e. Vegyük számba a gyep gondozásának alapjait.
A szép füves kert legfontosabb alapfeltétele az egyenletes, szabályozott és bőséges locsolás. Erre a legalkalmasabb egy automatikus öntözőrendszer, mely lényegében helyetted végzi el a munkát. Az öntözés mértéke természetesen függ az időjárástól is, hiszen egy nagyobb esőzés után felesleges, sőt, akár ártalmas is lehet a szokásos locsolás. Az öntözést célszerű estére tervezni, amikor már nem süt a nap, így egyrészt kevesebb víz is elegendő, hiszen nem párolog el a java része, de megelőzheted a fű kiégését is.
Ez is - csakúgy, mint az előző lépés - nagyon fontos az egészséges gyep fenntartásához. A lazítás, levegőztetés megelőzi a bemohásodást, begombásodást, valamint a fű megritkulását - amikor a talaj betömörödik, a lehalt fűszálakból pedig gyepnemez keletkezik, a gyep gyökere nem jut elég levegőhöz, és tönkremegy. A gyepszellőztető egészen kis darabokat emel ki a földből, eltávolítva ezzel a gyepnemezt és lazítva a talajt. Nem szabad azonban túlzásba vinni, elegendő hathetente elvégezni.
Ne gondold, hogy ennek csupán esztétikai szerepe van. A túl rövid fűszálak például nem árnyékolják kellően a gyökereket, így kiszáradhat a gyep, valamint a gyommagvak is könnyebben kicsírázhatnak.
Gyepfajtától is függ, de átlagosan 3-5 centiméteresre érdemes vágni a füvet. Egy jó minőségű gyepet a nyár kivételével hetente kétszer is le kell nyírni, így nem mindegy, hogy mennyi idő alatt tudod ezt elvégezni. Többféle fűnyíró közül választhatsz: kézi, elektromos, benzinmotoros, akkus.
Sok kertben vannak például elszórtan fák, kiépített tűzrakó helyek, medencék, kutak. Ezek mentén is le kell vágni a füvet, azonban a fűnyírók erre nem alkalmasak. Tehát, ha valóban szépen gondozott pázsitra vágysz, mindenképp érdemes beszerezned egy fűszegélynyírót, melyek hasonló változatokban kapható, mint a nagyobb testvére.
A trágyázás elengedhetetlen ahhoz, hogy a gyep szépen tudjon fejlődni. Választhatsz mű-, vagy szerves trágyát, de tavasszal mindig magas nitrogéntartalmút használj. Nyáron elegendő a folyékony tápoldat, ősszel pedig az ehhez kevert komposzttal kezeld, de csak a valóban tápanyagszegény talajt.
A cikket támogatta a BAUHAUS Szakáruházak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.