Mérgező növények: ezekkel vigyázz!
Bár a legutóbbi halálos tévedés óta egyre többen tanulják meg a medvehagyma és a gyöngyvirág közti különbséget, még így is rengeteg olyan mérgező növény van a környezetünkben, melyeket tudnunk kell felismerni, és ha kell, idejében elbúcsúzni tőlük. Nézd meg őket!
Krumpli – vigyázz a héjával
A burgonya érett gumója mindössze 0,002-0,01 százalék szolanint tartalmaz, mely emberre és állatra is veszélytelen mennyiség. Az éretlen és öreg krumplival azonban érdemes vigyázni. A zöld héja, valamint a csírája is kb. 0,06 százalék mérgező anyagot rejt, így mindig alaposan hámozd meg a burgonyát. Ez az glikoalkaloida-fajta ugyanis hasi görcsöket, nagyobb mennyiségben kómát, halált okozhat.
Gyümölcsmagok – csak óvatosan
Ki gondolná, hogy a cseresznye, meggy, sárgabarack vagy akár az alma is az életünkre törhet? A csonthéjas gyümölcsök magjai amigdalint tartalmaznak, mely komoly mérgezést, akár halált is okozhat. Természetesen attól, hogy egyben lenyelünk pár magot, nem lesz semmiféle problémánk, hiszen a gyomorsav nem képes kikezdeni a magházat. Ám, ha elharapjuk azt, a benne található lágy rész az emésztő enzimekkel érintkezésbe lépve ciánmérgezést okozhat. Elsősorban a gyermekek vannak veszélyben, hiszen mi felnőttek ritkán rágunk szét gyümölcsmagot, valamint a kisebb testtömeg is nagyobb kockázatot jelent – 1,5 milligramm cián/1 kilogramm vér a halálos dózis.
Kesudió – csak pörkölés után
A nyers kesudió egy urushiol nevű mérgező vegyületet tartalmaz, megy súlyos mérgezést, nagyobb mennyiségben pedig halált okozhat. Számos mérgezésről tudni azokban a gyárakban, ahol feldolgozzák, épp ezért jobb, ha csak hőkezelt kesudiót vásárolsz.
Csípős paprika – a tej nem mindig megoldás
A benne található kapszaicin kis mennyiségben nem csupán az ízek fokozásában, de többféle betegség gyógyításában és a fájdalomcsillapításban is hasznos lehet számunkra. Ám nagyobb adagban a keringés leállását, halált is okozhat. Persze, a normál fogyasztás mellett csupán gyomorpanaszunk lehet, már ha nem eszünk meg 7-8 kilogramm igazán csípős chilit egyszerre.
Szerecsendió – vigyázz, hogy mennyit használsz
Bár fűszerként előszeretettel használjuk, de 1-2 kávéskanálnál többet nem szoktunk egyszerre az ételbe tenni. Ez pedig igen bölcs dolog. Nagyobb mennyiségben ugyanis a szerecsendióban lévő miriszticin és rokon vegyületei szervezetünkben amfetaminszerű vegyületekké alakulnak. A hallucinációkon túl, akár súlyos mérgezést, és halált is okozhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.