Ázsia - mivel a legnagyobb és legnépesebb kontinens - több kultúrának ad otthont, és számtalan jellegzetes étellel büszkélkedhet. A kontinens keleti és délkeleti régióiban a rizs, a gyömbér, a fokhagyma, a szezámmag, a chili, a szárított hagyma, a szója és a tofu a leggyakoribb összetevő. Noha a rizs a legtöbb ázsiai konyhában közös, a különböző régiókban a különféle fajták népszerűek: a basmati rizs az indiai szubkontinensen, a jázmin rizs főként Délkelet-Ázsiában, a hosszú szemű rizs Kínában, a rövid szemű pedig Japánban és Koreában népszerű. Az egyik főzési módszer, amely ezekre a konyhákra jellemző, az, hogy só és cukor keverékét használják az ételeikben. Jóval gazdagabb a az ázsiai piacokon kapható zöldségek, gyümölcsök választéka, mint ahogy azt Magyarországon megszoktuk. Azonban számtalan olyan recept található az interneten, melyeket mi is könnyű szerrel elkészíthetünk.
Általunk kedvelt receptek:
Dumpling (2 személynek)
A tésztához:
A töltelékhez
Só, bors ízlés szerint
1. A lisztbe beleszórjuk az egy teáskanál sót, elkeverjük benne, majd szépen lassan hozzáöntjük a langyos vizet és tésztává gyúrjuk a masszát. Ha ez megvan, folpackba csomagoljuk, és a hűtőbe tesszük, amíg a tölteléket elkészítjük.
2. A többi hozzávalót a darált húshoz keverjük, itt a mennyiségeket nyugodtan lehet ízlés szerint variálni.
3. A kicsomagolt tésztát jó lisztes lapon kinyújtjuk jó vékonyra (kb. 2 mm), közben folyamatosan szórunk alá lisztet, hogy ne ragadjon össze.
4. A kis kör alakú tésztába egy teáskanálnyi tölteléket teszünk, majd a széleit vizes ujjal enyhén bekenjük, hogy könnyen össze tudjuk nyomkodni a batyu széleit.
5. Serpenyőben olajat hevítünk, majd annyi batyut teszünk bele, amennyi csak belefér és kb. 2 perc alatt megpirítjuk a batyuk alját. Figyelni kell rájuk, könnyen odakapnak és megéghetnek, ezért érdemes néha megrázni a serpenyőt.
6. Amikor a batyuk alja megpirult, kb 1-1,5 dl vizet alájuk öntünk, és 8 percig fedő alatt pároljuk őket.
Onigiri (2 személynek)
1. A rizst bő hideg vízzel tisztára mossuk. Akkor jó, ha a víz már nem fehéredik el.
2. Öntsük egy vastagabb aljú edénybe a rizst, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy a rizs felszínétől számítva első mutatóujj percünkig érjen a víz. A főzési idő 20 perc.
3. A rizst osszuk egyenlő részekre és formáljunk belőle - a videóban látható módon - egy kerekded háromszöget.
4. A tölteék hozzávalóit alaposan keverjük össze, majd tegyük a rizsgolyókba, ezt követően nori lappal díszítsük fel az étket.
Kínai palacsinta (jianbing)
A tészta hozzávalói:
A szósz hozzávalói:
1. Keverjük simára a lisztet, tejet, vizet és olajat. Tegyük félre.
2. Serpenyőben hevítsünk olajat, tegyük bele a választott zöldségeket és süssük. Adjuk hozzá a szószokat. Kevergetve, 1 percig süssük őket.
3. Közepes/alacsony hőmérsékleten hevítsünk egy tapadásmentes serpenyőt, vagy ha nem az, akkor egy vékonyan olajozott serpenyőt.
4. A tésztából öntsünk a meleg serpenyő közepére és kenjük el egyenletes vékony rétegben majd süssük 25-30 másodpercig.
5. Üssünk egy tojást a palacsintára és kenjük el egyenletesen vékony rétegben és folytassuk a palacsinta sütését, kb. egy percig, vagy amíg a palacsinta széle nem kezd el barnulni, aztán fordítsuk meg a palacsintát, így a tojásos fele ismét felül lesz.
6. Kenjük meg a tojásos oldalt az elkészített szósszal. és némi újhagymával. Ha van kínai fánk, ami elég valószínűtlen, akkor tegyünk bele.
7. Tekerjük fel a palacsintát és máris fogyasztható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.