A korán kelők - akiknek reggeli kronotípusuk van - hajlamosak jobban teljesíteni kora reggel, míg az éjszakai baglyok délután vannak formában. Ez a belső óra nagyrészt genetikai, de szerepet játszik a munkaidő, a családi élet, sőt még a napfénynek való kitettség is. Az egyes kronotípusok életritmusában eltérően alakulhatnak a különböző szokások: hatással lehet az életritmus az alvásra, az anyagcserére, a testhőmérsékletre és a hormonokra is - írta meg a CNN.
Ha egy éjszakai bagolynak kora reggel kell dolgoznia, akkor csökken a teljesítőképessége egy korán kelő típushoz képest. Ez fordítva is igaz. Ha a szokásos munkaidő 15 és 23 óra között lenne, akkor a hajnali pacsirta típusok éreznék rosszabbul magukat, mint az éjszakai baglyok. Az alapmechanizmus a belső biológiai óránk, amely meghatározza azt a napszakot, amikor a legjobb teljesítményt tudjuk nyújtani"
A szakértők szerint az, ha valaki éjszakai bagoly, nem azt jelenti, hogy kevésbé munkaképes. Ráadásul a munkaadók profitálhatnak is a különböző kronotípusú emberekből.
"Például az az alkalmazott, aki reggel lassan melegedik be a munkába, talán hatékonyabban képes estig dolgozni egy fontos határidő betartása érdekében."
A szakértő mindenesetre arra bátorítja azokat az embereket, akiknek munkaideje nincs összhangban a kronotípusukkal, próbálják meg követni a rendszeres alvási ütemtervet, hogy elkerüljék az alváshiányt. A kronotípusok kissé alakíthatók, ezért az alvás és ébrenlét napi rutinjának betartásával kissé megváltoztathatjuk az általunk preferált napszakokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.