A magyar emberek többsége nem eléggé egészségtudatos, ez tény. Sokan csak akkor döbbennek rá, mekkora kincs az egészségük, amikor megbetegednek - esetleg visszafordíthatatlanul.
Az önvizsgálat, a prevenció, a szűrőprogramok és a helyes életmód kevesek életében számít rutinnak,
legtöbben csak akkor fordulnak orvoshoz, ha már baj van. Pedig egy kis odafigyeléssel és némi életvitelbeli reformmal sok betegség – köztük a daganatos megbetegedések – előfordulása is csökkenthető.
A rákot a legtöbb esetben a középkorúaknál vagy az idősebb generációnál diagnosztizálják, ám a sejtszinten történő elváltozások, amelyek a rákhoz vezetnek, már jóval a daganat felfedezése előtt megkezdődnek, ezért nagyon fontos, hogy minimalizáljuk azokat a tényezőket, amely ezeket okozhatják.
Az Európai Rákellenes Kódex – amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) részeként működő Nemzeti Rákkutató Ügynökség és az Európai Bizottság együtt dolgozott ki - például remek kiindulópont ahhoz, hogyan csökkentsük a daganatos megbetegedések kockázatát.
Mit tehetünk mi magunk?
A Kódex 12 pontban szedte össze azokat a javaslatokat, amelyeket betartva drasztikusan csökkenthetjük annak az esélyét, hogy rákosak legyünk:
A Kódexet 1987-ben adták ki először és folyamatosan aktualizálják a rendelkezésre álló legfrissebb kutatások, információk és bizonyítékok alapján. A kódexen dolgozó rákspecialisták, tudósok és szakemberek állásfoglalása szerint, ha mindenki betartaná a fenti pontokat, a rák okozta halálozásokat a felére lehetne csökkenteni Európában.
Tünetkereső
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.