Mi a különbség a natúr és a bio, azaz organikus kozmetikumok közöt?

Forrás: Shutterstock -
bio natúr magazin kozmetikum organikus
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A bio és organikus egy és ugyanazt jelenti. Míg Magyarországon a bio kifejezés a népszerűbb, addig külföldön az organikus megnevezés az elterjedtebb. Tegyük tisztába: az a termék lehet bio, melynek legalább 95%-a ökológiai gazdálkodásból származik. Ezzel szemben a natúr termékek csakis természetes összetevőket tartalmaznak, de az alapanyagaik nem kell, hogy bio minősítést kapjanak.

A natúr és bio/organikus kozmetikumoknak szigorú előírásoknak kell megfelelniük. Ehhez nem elég csupán egy hangzatos megnevezés vagy zöld csomagolás, hiszen ezeket a termékeket be kell vizsgáltatni és hitelesíteni is kell őket. A natúr termékeknek természetes alapanyagokból kell állniuk, melyeknek szintetikus kémiai anyagoktól menteseknek kell lenniük. A natúrba nem férnek bele a különböző illat és színezőanyagok, kőolajszármazékok, vagy akár a szilikon. Ugyan ettől még a natúr is abszolút jó, de a tisztasága kisebb, mint a bioé.

A natúr és bio/organikus kozmetikumoknak szigorú előírásoknak kell megfelelniük Forrás: Shutterstock

Hogyan és miért válasszunk natúr vagy bio/organikus termékeket?

Az organikus és bio jelentése megegyezik, így csak a natúr és biokozmetikumokra kerül a hangsúly. A "natúr" minősítéshez elegendő, ha a gyártó cég kihagy a gyártásból bizonyos kozmetikai alapanyagokat, vagy elkerül olyan eljárásokat, mint például a génmódosítás. Ha bio termékről beszélünk, akkor az adott kozmetikumnak bizonyos mennyiségű ellenőrzött ökológiai termelésből származó alapanyagot kell tartalmaznia.

Az organikus kifejezés a kozmetikumokon kívül még szoros összefüggésben van a divattal is, hiszen a gyártók olyan ruhákat hoznak létre, amelyek védik a környezetet. Ezek a ruhadarabok az ökológiai mezőgazdasági irányelvek szerint előállított anyagokból készülnek. A növényvédő szereket és a műtrágyákat kihagyják a termelési folyamatból, és olyan alapanyagokat állítanak elő, mint a biopamut vagy a biokender.

Az organikus kifejezés a kozmetikumokon kívül még szoros összefüggésben van a divattal is Forrás: Shutterstock

Amiért egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek ezek a termékek, az az, hogy kevesebb esetleges irritációt okozhatnak, és emiatt intenzívebb lehet a hatásuk. A különböző tartósítószerek és illatanyagok nemcsak a bőrre vannak negatív hatással, de az egész szervezetre is. A bio- és natúrkozmetikumoknak kevesebb mellékhatásuk van, mint a laboratóriumban előállított kozmetikumoknak, mert azokat álatában nem javasolják érzékeny bőrűeknek, de allergiásoknak sem.

Azonban nem minden rossz vagy káros, ami mesterséges: hiszen a növényi összetevők is okozhatnak olykor irritációt és kiválthatnak allergiás reakciót is.

Milyen előnnyel járnak a natúrkozmetikumok?

Mesterséges összetételű társaikkal ellentétben bőrbarát összetevőkből készülnek, így a hatóanyagokat a bőr könnyebben hasznosítja. Azonban ezek az alapanyagok sokkal rövidebb életűek és kevesebb ideig képesek megőrizni a minőségüket, szavatosságukat, szemben a felturbózott termékekkel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.