Stresszesnek lenni nem is olyan rossz dolog - a jó stressz előnyei

kihívás siker stressz magazin
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A stressz káros, testi és mentális problémákhoz vezet, megbetegít, halljuk nap mint nap. Holott a stressz akár jól is jöhet, mi több, az sem olyan nagy baj, ha a sikerhez vezető út néhány szakasza stresszel van kikövezve.

Üss vagy fuss, harcolj vagy menekülj! Ez az állapot, amit a stressz vált ki, és ami önmagában nem rossz, sőt, valójában jó dolog, hiszen a túlélés záloga. Hogyan is betegíthetne meg valami, ami azért van, hogy élj, tehetnénk fel a kérdést, de tudjuk a választ, nem is térünk ki rá részletesen, elég annyi, hogy a túlzott mértékű, indokolatlanul megjelenő stresszreakció valóban káros az egészségre. Ám most nem a rossz stresszről lesz szó, hanem az úgynevezett eustresszről, a pozitív stresszreakcióról.

Hogyan lehet pozitív a stressz? Íme néhány helyzet, amikor egész biztosan az.

A stressz segít összpontosítani

Az alacsony szintű stresszorok serkentik a neurotrofinoknak nevezett anyagok termelését az agyban, és erősítik az agy neuronjai közötti kapcsolatokat, így segítve a hatékonyságot és a koncentrációt. Ezenkívül kutatások kimutatták, hogy a stressz bizonyos helyzetekben (pl. egy írásbeli tesztnél) rövid ideig serkenti az agyműködést és ezzel a memóriát is.

A stressz segít összpontosítani Forrás: Shutterstock/Esb Professional

A stressz rövid távon erősíti az immunredszert

A szervezet azzal, hogy reagál a stresszre, egyúttak felkészíti magát egy esetleges sérülésre vagy fertőzésre, aminek az egyik módja az, hogy olyan anyagokat termel, amelyek segítik az immunrendszer szabályozását, úgy, hogy ad egy „extra védő löketet” a testnek. Vagyis, a rövid távú stressz immunitáson alapuló védelmet nyújthat sérülés vagy fertőzés esetén.

A stressz rugalmassá, de legalábbis rugalmasabbá tesz

A tartós stressz ártalmas, ám a rövidtávon jelentkező nyomás segíthet abban, hogy megtanuljuk a stresszes helyzetek kezelését, ezzel egyre inkább megkönnyítve a későbbiekben újra ás újra jelentkező, elkerülhetetlen nehéz helyzetek megoldását. Az amerikai haditengerészetnél rendszeresen gyakorolják a várható események imitálásával a fizikai és pszichológiai kontroll érzésének kialakítását, így amikor ténylegesen harcra kerül sor, a szituáció okozta stresszt már ismerő katonák nem fagynak le, hanem kezelik a kritikus helyzetet.

A stressz lehet a sikerhez vezető út

Eleszel a munkahelyi feladatokban, azt se tudod, mihez nyúlj, annyi mindent kellene megcsinálnod? Gondoljon a határidőre, nézz szebe vele és fordítsd a saját oldaladra a felmerülő stresszt, ami produktiviásra, gyorsabb és hatékonyabb munkavégzésre ösztönöz. Ha a stresszes helyzetekre kihívásként tekintesz, nem pedig áthidalhatatlan akadályként gondolsz rá, segíthet, hogy elérd a célod, befejezd a rád bízott feladatot, sikert érj el.

Ha a stresszes helyzetekre kihívásként tekintesz, segíthet, hogy elérd a célod, befejezd a rád bízot feladatot Forrás: Shutterstock/Peopleimages.Com - Yuri A

Tehát, a stressz akkor káros, ha krónikus, túl hosszú ideig vagy állandóan jelen van az életünkben. Ha csak alkalmanként, egy-egy előttünk álló feladatra, élethelyzetre koncentrálódik, akkor valójában a hasznunkra is válhat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.