Ha külföldön szeretnénk összeházasodni, lehetőségünk van hivatalos módon vagy szimbolikus formában is kimondani az igent. A két szertartás közötti különbség az, hogy a hivatalos esküvő törvényesen érvényes és hivatalos dokumentumokkal jár, míg a szimbolikus esküvő nem rendelkezik jogi érvényességgel.
Minden ország más okmányokat kér a hivatalos házasságkötéshez. Általában szükség van az érkezés napjától legalább hat hónapig érvényes útlevélre vagy személyazonosító okmányra, születési anyakönyvi kivonatra, valamint a családi állapotra vonatkozó igazolásra. Válás esetén a válásról szóló bírósági végzést, özvegy esetén az elhunyt személy halotti anyakönyvi kivonatát is be kell nyújtani.
Készüljünk arra, hogy egyes országokban az okmányok hitelesített fordításaira is szükségünk lesz, így igazoljuk a külföldi anyakönyvi hivatal felé, hogy házasságkötésünknek a magyar törvények szerint akadálya nincsen. A dokumentumok általában nem lehetnek három vagy hat hónapnál régebbiek, de készüljünk arra, hogy akár egy hónapig is eltarthat, míg egy-egy papírt kézhez kapunk.
A külföldön tartott esküvő csak akkor lesz érvényes, ha hitelesíttetjük Magyarországon. Ehhez a külföldön kiállított házassági anyakönyvi kivonatot magyar nyelvre kell fordítani, és csak ezt követően tudjuk kérvényezni a hazai anyakönyvvezetést a központi anyakönyvi hivatalban. Ennek hiányában egy esetleges válás is csak a külföldi országban, az adott törvényeknek megfelelően lehetséges.
A hivatalos esküvők szervezése sok adminisztrációval és költséggel jár, ezért ma már sokan választják azt a lehetőséget, hogy csak szimbolikus formában kötnek házasságot. Ez pusztán egy szép, ceremónia, amely jogilag nem érvényes, így hivatalos papírokra sincs szükség, csak az érvényes útlevelekre vagy a személyi igazolványokra.
A szimbolikus esküvők előtt a párok gyakran megtartják a polgári szertartást hazai környezetben. Ezután kisebb létszámú vendégekkel vagy akár kettesben utaznak a különleges helyszínre, ahol egy meghitt szertartás keretében újra kimondják az igent. De esküvő mellett házassági évfordulót is ünnepelhetünk ilyen módon, újra megerősítve az évekkel, évtizedekkel ezelőtt tett fogadalmakat.
A ceremóniát egy szertartásvezető bonyolítja le, aki természetesen használja azokat a hivatalos elemeket, melyek egy polgári esküvőn is elhangzanak, tehát a pár itt is kimondja az igent, az aláírás, gyűrűhúzás és a csók sem maradhat el. Az esküvő után az ifjú házasok egy romantikus emléklapot kap.
Első lépésként válasszuk ki az úti célt, ahol szeretnénk megtartani az esküvőt. Ez lehet belföldön, de néhány egzotikus országban is lehetőség van szimbolikus esküvőkre. Ha nem szeretnénk messzire utazni, Európán belül is találunk olyan mediterrán országokat, ahol egybekelhetünk.
Bár a szimbolikus esküvő esetén nincs szükség hivatalos engedélyekhez és határidőkhöz igazodni, érdemes legalább három-hat hónappal előre lefoglalni a dátumot, hogy legyen elég idő a szervezésre. Több utazási iroda és esküvőszervező vállalja a külföldön tartott esküvők lebonyolítását, hogy a nagy nap a lehető legszebb legyen.
Számos esküvői csomagajánlat közül választhatunk, melyeket az igényeinknek megfelelően személyre szabhatunk. Fontos, hogy mielőtt aláírnánk a szerződést, nézzük át az ajánlatot, hogy minden fontos szolgáltatás szerepeljen benne, és ne az utolsó pillanatban derüljön ki, hogy nekünk kell keresnünk sminkest vagy fodrászt.
Mivel országonként változó, hogy melyik napokon indulnak repülőjáratok, érdemes közel azonos időben lefoglalni a szállást, az utazást és az esküvő időpontját is, így elkerülhetjük a kellemetlenségeket. Az időpont kiválasztásakor azt is érdemes figyelembe venni, hogy a legtöbb országban hétköznapokon, hétfőtől péntekig van lehetőség az esküvő megtartására.
A legtöbb külföldi esküvőn az adott ország nyelvén zajlik a ceremónia, de felár ellenében lehetőség van angol tolmácsot is kérni. Ha azt szeretnénk, hogy a szertartást magyar nyelven történjen, érdemes olyan szervezőt keresni, akik magyar stábbal dolgoznak, így nem csak a sminkessel, fodrásszal vagy fotóssal tudunk magyarul kommunikálni, de a szertartást is magyar nyelven vezetik le.
A ceremóniára sor kerülhet egy népszerű üdülőhelyen, romantikus kastélyban, vagy egy különleges tóparton is. Kérjünk képeket ezekről a helyszínekről, így könnyebben kiválaszthatjuk a megfelelőt. Ha a szállodán kívül, egy romantikus partszakaszon szeretnénk megtartani az esküvőt, kérdezzünk rá, hogy biztosítják-e a szállítást a szállodából oda-vissza.
A tengerparti ceremóniához inkább az egyszerűbb, jól szellőző menyasszonyi ruhát válasszuk. Ám még egy abroncs nélküli esküvői ruha szállítása sem egyszerű, így praktikus lehet, ha a helyszínen bérlünk ruhát. Ha mégis úgy döntünk, hogy otthonról visszük magunkkal, csomagoljuk a kézipoggyászba, így biztosak lehetünk benne, hogy nem keveredik el az utazás során.
Gyakran a párok már egy évvel előre lefoglalják az esküvő időpontját, ezért fontos azt is megnézni, hogy milyen feltételekkel módosíthatunk a szerződésen, ha váratlan esemény miatt el kell halasztani az esküvőt. Mindenhol más a szabály, de általában a foglalást megelőző két hónapig van lehetőség a módosításra bánatpénz megfizetése nélkül. Ha a következő évre csúsztatjuk az esküvőt, számoljunk azzal, hogy változhat az árajánlat - írja a Fanny magazin.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.