Tudatos étkezés a hűvös napokon: melegítsünk finom falatokkal

olajos magvak hideg kása édesburgonya tél
Nem véletlen, hogy a hideg időben más ételekre vágyunk, mint a forró nyári napokon. Ilyenkor több energiát igényel a szervezetünk, és csupa olyan finomságokat, amelyek nem csak a testünket, de a lelkünket is melegséggel töltik el. A tudatos étkezés télen is hozzájárul az egészséged megőrzéséhez.

Itt a hideg, és bizony nem mindegy, milyen ételekből szerezzük a megfelelő energiát. A tudatos étkezés segít, hogy azt kapja a szervezeted, amire szüksége van. 

A tudatos étkezés részei lehetnek az olajos magvak
A tudatos étkezés részei lehetnek az olajos magvak
Forrás: Shutterstock

A tudatos étkezés egyáltalán nem kerül sokba

Sokan azt gondolják, hogy az, aki odafigyel arra, mit eszik, vagyonokat költ a boltban vagy a piacon. Ez azonban nem feltétlenül van így, a tudatos étkezés nem csupán pénzkérdés: mutatjuk is, milyen finomságokat tudsz készíteni akár olcsóbban is. Ráadásul, ha tápláló és jó egészségi hatásokkal rendelkező ételeket fogyasztasz, sokkal kevesebbre van szükséged, mint ha üres kalóriákat vinnél be a szervezetedbe. 

Indítsuk a napot meleg reggelivel!

Reggelire a forró tea mellé együnk kását. Melegítő hatású a zab, hajdina, köles. Ezeket ízesítsük mézzel, fahéjjal, melyek szintén fűtő hatásúak, és erősítik az immunrendszerünket.

Rágcsáljunk magvakat

Az olajos magvak nagyon jól fűtik a szervezetet, ezért amikor nassolni támad kedvünk, együnk pár szem diót – akár mézzel pirítva – mogyorót, kesut vagy mandulát.

Elő az aszalványokkal!

Az aszalt gyümölcsökből magában is csemegézhetünk, de feldobhatjuk velük a reggeli kásánkat, desszertjeink, sőt, akár édesítésre is használhatjuk például a datolyát, ha vízbe áztatjuk és kicsit pépesítjük. Az aszalt szilvának is magas energiatartalma van, de legyünk óvatosak, mert hashajtóként is működnek. 

Fűszerezzünk bátran!

Ilyenkor télen jól esnek a forró levesek, akár hüvelyesekből készült krémlevesek, sűrűbb dáhlok (ayurvédikus egytálétel – a szerk.). Ezeket gazdagon fűszerezhetjük olyan fűtő hatású fűszerekkel, mint a gyömbér, csili, fokhagyma, curry, bors, de akár egy csipet fahéjjal is megbolondíthatjuk, amitől igazán különleges ételt kapunk. Ha gyomor- és májproblémákkal küzdünk, akkor viszont nem ajánlottak a túlzottan erős, csípős ízek.

Szezonális alapanyagok

A pénztárcánknak és a környezetünknek is jót teszünk, ha abból készítjük élteleinket, ami nem fagyasztott, most ért be. Együnk minél gyakrabban sütőtököt, répát, gyümölcsök közül pedig az almát, körtét és a naspolyát válasszuk. Ne feledkezzünk meg a birsalmáról se, amely rendkívül értékes gyümölcs, még ha savanykás íze miatt nem is annyira népszerű. Pedig hatékonyan csökkenti a megfázás és az influenza tüneteit, kiváló gyulladáscsökkentő és méregtelenítő, megszünteti a székrekedést, elősegíti a fogyást. Mivel erős antioxidáns, a sejtek öregedését felgyorsító szabad gyökökkel szemben is sikerrel veszi fel a harcot.

Édesburgonya

Az édesburgonya A-vitamin tartalma igen magas: egy közepes méretű főtt édesburgonyában a napi szükséglet csaknem négyszerese található, emellett tartalmaz C-vitamint, kalciumot és vasat is. Ízesítsük rozmaringgal, amelynek magas a B-vitamin tartalma.

Melegítő hatású húsok

A vörös húsok, mint a sertés,- marha,- bárány- és vadhúsok fogyasztásával felmelegíthetjük a szervezetünket. Emellett vannak olyan halfajták, amelyek szintén ideálisak a hideg napokon, ha melegségre vágyunk. Ilyen a hering, makréla, ponty vagy harcsa.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.