Íme 10 tipp, a tökéletes gyógytea főzéséhez

gyógytea, tea, tea főzése, tippek
Shutterstock/Savanevich Viktar -
konyhai tipp teakészítés gyógytea tea egészséges
Ha te is a teák szerelmese vagy, valószínűleg már foglalkoztatott a kérdés, hogyan készíthetsz igazán finom gyógyteát. Cikkünkből megtudhatod, mire érdemes figyelned a gyógytea főzése során, hogy a gyógynövényekből kihozd a lehető legjobb ízeket és a jótékony hatásait.

A megfázás- és influenzaszezonban mindannyian jobban vágyunk a forró, gyógyító teákra. De a gyógytea fogyasztása számos más egészségügyi problémára is ajánlott. Akár csak egy kis nyugalomra és ellazulásra van szükséged, a gyógytea mindig jó választás. Ez a különleges ital jótékony hatással van a testre és a lélekre egyaránt. Egyetlen csésze tea is hatalmas gyógyító erőt hordozhat magában. Íme 10 hasznos tipp, hogyan készítheted el úgy, hogy kihozd belőle a lehető legtöbbet!

gyógytea, tea, tea főzése, tippek, gyógynövények
A gyógytea jótékony hatásait már évezredek óta ismerik. 
Forrás: Shutterstock/Avocado_studio

1. Válaszd ki a gyógynövényt, ami a gyógytea alapja lesz

A gyógytea főzésének első lépése a megfelelő gyógynövény, vagy a gyógynövények kombinációjának kiválasztása. A gyógyteákat gyakran szárított levelekből, virágokból készülnek és sokféle teakeverék létezik. Ha keveréket használsz érdemes egy nagyobb adagot elkészítened, amit egy jól záródó edényben tárolhatsz, hogy bármikor gyorsan hozzáférhess.

2. Kísérletezz az ízekkel  

Ne félj kombinálni a különböző gyógynövényeket. Készíthetsz különleges teakeverékeket, például levendulát és kamillát, amelyek nemcsak finomak, hanem pihentető hatásúak is.

3. A gyógyteákat hosszabb ideig kell áztatni

Amikor a különböző teákról, például a fekete, zöld vagy fehér teáról beszélünk, fontos megjegyezni, hogy ezeket rövidebb ideig kell főzni, hogy elkerüljük a keserű ízt. A gyógyteák ázási ideje azonban hosszabb, hogy kihozhassuk belőlük a gyógynövények jótékony hatásait. Legalább 15 percig, de bizonyos keverékeket akár 4 órán át is hagyhatsz állni.

4. A gyógytea adagolása

Általában 1 teáskanál teát használj 250 ml vízhez, de a gyógynövényeknél nyugodtan hozzáadhatsz egy kicsit többet is. A gyógynövényteák egyik előnye, hogy ha többet adsz hozzá, akkor sem lesznek keserűek, mint a fekete, vagy zöld tea, csak kicsit erősebb ízűek.

5. Tedd a teát a megfelelő edénybe

A teakeveréket helyezd hőálló teáskannába, önts rá a forró vizet, majd tedd rá a fedelét. Legalább 15 percig hagyd ázni. A hosszabb áztatás segít a tápanyagok és jótékony hatások kioldásában. 

6. Szűrd le a teát

Miután a gyógynövény-infúziód elég időt töltött a vízben, készítsd elő a szűrődet. Az áztatás után öntsd a teát egy szűrőn keresztül a csészébe, és ne felejtsd el, hogy a már felhasznált gyógynövényeket újra felhasználhatod. Csak önts rá még egy adag forró vizet, így még több teát készíthetsz.

7. Élvezd a rituálét 

A gyógytea készítése nemcsak egy egyszerű folyamat, hanem egy élvezetes rituálé is. Szánj időt arra, hogy élvezd a főzés minden lépését, és tapasztald meg a nyugtató hatását. Igazi mindfulness tevékenység, ami csak hozzátesz a napi teafogyasztás élményéhez.

8. Használj szűrőzacskót

Érthető az is, ha nincs időd, vagy türelmed a fentebb leírt mini tea rituáléra, akkor sem kell lemondanod a gyógyteázásról. Ha nem szeretnél bajlódni a szűréssel, használhatsz előre csomagolt gyógynövény teakeverékeket, vagy egy szűrőzacskót. Így még gyorsabb és kényelmesebb lesz a teázás.

9. Fogyaszd változatosan

Az elkészült gyógyteát ízlés szerint fogyaszthatod. Önmagában is nagyon finomak, de tehetsz bele egy kevés mézet, citromot vagy akár friss gyümölcsöket, hogy még gazdagabb legyen a tea ízélménye.

10. A gyógytea frissen az igazi

A legjobb ízélmény és a jótékony hatások érdekében mindig frissen készítsd el a gyógyteádat. Ha maradékot készítesz, tartsd hűtőben, és legkésőbb egy napon belül fogyaszd el.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.