Hipnózis: így működik a hétköznapi varázslat

varázslat hipnózis a nap cikke szorongás függőség fogyókúra étkezési zavarok stresszoldás dohányzás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Máig misztikus köd lebeg a hipnózis körül. Úgy tűnik, senki sem tudja, valójában mitől működik a dolog, de erejére és az élet ezer területén megnyilvánuló pozitív hatására egyre többen ébrednek rá.

A hipnózis ősidők óta kíséri az emberi életet. A beavatottak már a történelem legelső időszakaiban alkalmazták fájdalomcsillapításra, gyógyításra, jogos vagy oktalan félelmek űzésére egyaránt. A legkevésbé sem volt mulatság tárgya, hiszen a hipnózisra sokszor a túlélés érdekében volt szüksége egy-egy közösségnek, létezését és erejét pedig eszük ágában sem volt megkérdőjelezni.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Később, a társadalmi változások következményeként kényelmetlenné vált a tudás, és minden, ami a hipnózissal mint varázslattal volt összeköthető, az bűnné vált. Egy kalap alá került a hipnózis a többi megmagyarázhatatlan, mágikus történéssel, és évszázadokig lehetetlen volt eldönteni, hogy az, aki mégis hajlandó volt előhúzni a kalapból és megmutatni ezt az erőt, az csaló, őrült, "mágus", vagy csak egy olyan ember, aki bátrabban meri használni egy teljesebb élet érdekében, az emberi létezésből fakadó, titokzatos energiákat.

Pedig a hipnózis tudatos döntéstől függetlenül is átszövi életünket, kitéphetetlenül része annak, még akkor is, ha millió és millió ember sorsa pereg úgy le, hogy soha nem eszmél rá, hányszor és milyen helyzetekben segített rajta ez az ősi módszer. A hipnózist ugyanis szinte napi szinten használjuk önmagunkon és a környezetünkben élő többi emberen egyaránt.

Hétköznapi hipnózisok

Hipnózisban vagyunk akkor, amikor olyan "mélyen" olvasunk, hogy érzékszerveink számára eltompulnak a külső ingerek. Nem érezzük az idő múlását, nem halljuk a zajokat, olyannyira, hogy időnként csak a harmadik szólításra "eszmélünk föl", vagy arra, ha valaki megrázza a vállunkat.

Gyerekként különösen könnyű "transzba" esni, valamiért a kicsik 10 éves korukig kifejezetten érzékenyen reagálnak a hipnózisra, valamint az önhipnózis is könnyedén - bár teljesen tudattalanul - működik náluk. Elég, ha csak a mesehallgatásra gondolunk, milyen elragadtatással hallgatják meg újra és újra ugyanazt a mesét. Nem véletlenül, a hipnózis a tudatalattira hat és a tudatalatti imádja az ismétlést. Ráadásul a mesék - és különösen a népmesék - valóságos mágikus szövegként működnek. Az első mondattal: "egyszer volt, hol nem volt" indul a hipnotizálás, majd a cselekmények (és a mágikus számok) ismétlésével erősödik, mélyül a hipnotikus hatás, hogy az utolsó mondattal: "Itt a vége, fuss el véle" - törjön meg a hipnózis varázsa.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

A legszebb példa azonban egyértelműen az, amikor egy anya dúdolva ringatja gyermekét. Valójában azokban a percekben vagy félórában nemcsak a kicsi, az anya is hipnózisban van, és a dallammal kísért, ringatásos hipnózis a legfinomabb, legtisztább hipnotizálás, amely egyik embertől a másik felé elindulhat. És a legszebb példája is a hipnózis valódi céljának, hiszen a hipnózis pontosan azért létezik, hogy az emberek közötti szeretetkapcsolatot elősegítse, megerősítse. Amikor hipnózisba viszünk egy másik embert (vagy önmagunkat), annak feltétele a kölcsönös elfogadás, az egymás felé érzett mélységes bizalom és egy közös cél megjelölése, amely szituációtól függetlenül csak pozitív, előremutató lehet. Önmagunk vagy a másik személy megnyugtatása, görcseinek oldása, félelmeinek, fájdalmainak enyhítése, vagy éppen belső én erejének fokozása.

Sokan azonban legfeljebb színpadi attrakcióként ismerik a hipnózist és éppen ezért vagy komédiának vélik, vagy éppen félnek tőle, aggályaik támadnak, hiszen senki sem szereti, ha - különösen közönség előtt - egy másik ember akarata nyomán nevetség tárgyává válik. Éppen ezért sok vád éri a színpadi hipnózist (is), azt azonban el kell ismernünk, hogy ha mást nem is tett a színpad és a reflektor, de legalább újra emberközelbe tudta hozni a hipnózist.

Dr. Marton Viktor és Marton Ildikó pszichoterapeuták és klinikai hipnózisterapeuták több évtizedes szakmai munkájuk során a hipnózist mint az egyik leghatékonyabb és legszélesebb körben alkalmazható terápiás módszer megismertetését tűzték ki célul. A hipnózis számukra nem csak terápiás munkájuk szerves része, hiszen ezernyi beteget gyógyítottak már meg, vagy indítottak el egy élhetőbb létezés felé e módszer segítségével, de tanítják is a hipnózist a természetes gyógyító erők alkalmazására nyitott embereknek.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Erőfeszítéseik nem maradnak eredmény nélkül, hiszen Európa számos országában, köztük Magyarországon is egyre nagyobb az érdeklődés a hipnózis egészségügyi és más területeken való alkalmazási lehetőségei iránt. Előadásaikon orvosok, közgazdászok, pedagógusok, pszichológusok, pszichiáterek vesznek részt (bár nincs meghatározott diplomához kötött "alapfeltétel", a tanulás lehetősége mindenki számára adott), hogy szakterületükön új, hatékony eszközként képesek legyenek felhasználni a hipnózist.

Egyik hallgatójuk, egy fiatal gyermek-fogorvos, Imola így fogalmazott: "Nekem egyszerűen életbevágó, hogy megtanuljam alkalmazni a hipnózist. Miért? Hogy ne törjön össze minden nap a szívem, amikor a fogászati beavatkozástól rettegő kicsi páciensekkel 'hadakozom'. Kell ez a módszer a gyerekek megnyugtatására, félelmeik elűzésére és azért, hogy a lehető legkisebb fájdalom okozása mellett, traumamentesen tudjam őket gyógyítani."

Egy másik fogorvos, István, aki felnőtteket kezel szintén a stressz, a félelmek oldása miatt barátkozik a hipnózissal. Egy magas pozícióban lévő üzletember, Endre viszont alkalmazottai mentális kiegyensúlyozottsága miatt ismerkedik a módszerrel. Szeretné, ha a vállalkozásában dolgozó emberek stresszmentes közegben tudnának teljesíteni. Ám nemcsak "teljesítményfokozó" eszközt lát a hipnózisban, hanem egy olyan lehetőséget, amely segítségével munkatársai oldottabbá, kiegyensúlyozottabbá, egészségesebbé válhatnak.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

A hipnózis mindenkié!

A hipnózis tanulható és bárki számára elsajátítható módszer, és ha nincs vele más cél, "csupán annyi", hogy önmagunk életét egészségesebbé, szebbé, nyugodtabbá varázsoljuk, már megéri a befektetett energia. Amit veszíthetünk, az legfeljebb a hipnózis misztériuma, hiszen a hipnózissal mélyebben ismerkedők számára egykettőre kiderülhet, hogy a hipnózis nem varázsigék mormolásával és nem mágikus érintéssel hat, még akkor sem, ha fontos a kimondott szó, vagyis nem mindegy a hipnotikus utaztatás során mit mondunk és mikor, ahogy az sem elhanyagolható körülmény, hogy milyen módon érintjük meg az általunk hipnózisba "ringatott" embert.

Nagyon fontos azonban tisztában lenni azzal is, hogy a hipnózis nem játék, és ha nem tartjuk be az alkalmazása során kötelező egészségvédelmi (és morális) szabályokat, akkor komoly károkat okozhatunk az általunk hipnózisba vitt személyeknek, valamint csak olyan ember segítségét fogadjuk el, aki a "kötelező" bizalomfaktor meglétén kívül, dokumentáltan tudja igazolni szakértelmét.

Milyen területeken tudunk segíteni vagy kérhetjük hipnotizőr segítségét?

Például függőségek felszámolásánál: dohányzás, alkohol, táplálkozási zavarok, (fogyókúránál is), de segíthet szorongások oldásánál, a fájdalmak csillapításánál, szexuális zavarok esetén, valamint a teljes személyiség fejlesztésében, a teljesítményfejlesztésben egyaránt.

Hipnotizőr segítheti a "múltbéli utazásokat" is, utazás a gyerekkorba - gyermekkori traumák feldolgozása érdekében. Esetleg aki nyitott erre, a hipnózis segítségével elmúlt életeiből is áthozhatja azokat az élményeket, tapasztalatokat, amelyek elősegíthetik jelen helyzetének megértését.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.