Csak városi legenda, hogy egy véletlenül lenyelt rágógumi hét évet tölt az emésztőrendszerben, mielőtt elbúcsúzna a szervezetedtől. Szóval nem kell kétségbe esni, ha véletlenül lenyeled a rágót. De akkor mi történik vele a szervezetben?
A rágógumi eredetileg a Közép- és Dél-Amerikában honos Manilkara chicle vagy Manilkara zapota örökzöld fa nedvéből készült, de annyira népszerű lett, hogy a II. világháború után már nem volt elegendő alapanyag a kereslet kielégítésére. A rágók alapját így napjainkban más természetes vagy mesterséges polimerek képezik, például meglepő, de a gumibelsők gyártásához is használt butilkaucsukból, amelyhez
édesítőszert, ízesítőanyagot, tartósítókat és lágyító anyagokat adnak.
A rágóban található édesítőszereket, például a xilitet, az ízesítőanyagokat, a lágyításhoz használt növényi olajokat, vagy glicerint könnyen lebontja a szervezet. A problémát a gumialap jelenti, amely
ellenáll mind a gyomorsavnak, mind pedig az emésztőenzimeknek.
Persze ez nem jelenti azt, hogy a gyomor egyik rejtett bugyrában maradna, vagy valamelyik szervünkre feltapadna. Csupán a többi táplálékhoz hasonlóan a belekbe kerülnek, végül pedig a széklettel együtt távoznak.
Egy lenyelt rágó miatt tehát nem kell aggódni, de ha az rendszeresen, nagyobb mennyiségben az emésztőrendszerbe kerül, akkor lehet belőle probléma, bár a gyermekeknél okozhat elzáródást, de ez szerencsére ritkán következik be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.