Varázslatos Tokaj, ahova borús napokon is érdemes elutazni

Tokaj utazás magazin szálloda
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha Tokaj, akkor bor - legalábbis a legtöbb embernek ez jut eszébe erről a csodálatos környékról, ami nem meglepő, hiszen a Tokaji borvidék a világ első zárt borvidéke 1737 óta. Az UNESCO Világörökség Bizottsága 2002-ben felvette a világörökségi listára Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék kultúrtáj néven.

Tokajhoz nemcsak Tokaj városa tartozik, hanem a Szerencstől Sátoraljaújhelyig terjedő vidék is. Évszázadok óta termelnek ott szőlőt, készítenek bort, ennek köszönhetően külföldi és hazai turisták tömege látogat el oda. Tokaj azonban megannyi látnivalóval kecsegtet számunkra a borral kapcsolatos lehetőségeken túl is, ezért most összegyűjtöttünk néhányat ezek közül.

1. Kisboldogasszony templom Tolcsván

Ez a templom elképesztő dolgokat láthatott már fennállása óta, ugyanis a létezéséről 1332-37 között már készült írásos "bizonyíték". A gótikus stílusú plébánia elképesztően szép, így, aki Tokajban jár, mindenképp látogassa meg. Az épület nemcsak az "emlékeiben" őrzi a történelmet, hanem a berendezéseiben is - ezek ugyanis a barokk korból maradtak fenn: 2 barokk mellékoltár, copf stílusú főoltár és szószék, a főoltárkép 1836-ból, amely Karl Wald műve, és Szűz Mária születését ábrázolja. A szenteket ábrázoló színes ablaküvegek az adakozó nemesi családok nevét is őrzik 1936-38-ból.

A templom körül található néhány sírhely és sírkő megmutatja, hogy az épület körül régen egy temető helyezkedett el. A fennmaradt sírok közül az egyik legkülönlegesebb Gondrecourt Ádám címeres sírköve, amelyet beépítettek a templom falának belső oldalába. A templom nagyharangjáról pedig azt tudjuk, hogy Eperjesen készült, Wierd György műhelyében.

Forrás: Hídi Szilveszter

2. Sárospataki vár

A sárospataki vár, vagy más néven Rákóczi-vár a magyar nemzeti örökség része, de ha jobban körbenézünk, nem is kell elutazni Sárospatakig, hogy találkozzunk vele, ugyanis az 500 forintos papírpénz hátulján is visszaköszön. A középkori, barokk stílusú vár a Rákócziak egyik fő központja volt, ám a mai formája egyáltalán nem hasonlít a XVIII. századi változatához, hiába esett át számos helyreállításon. Többek között átalakították a Lorántffy-szárnyat, a Perényi-szárnyat és a vár jellegzetes Vörös-tornyát is, az utóbbi ugyanis a XVII. század végéig jóval alacsonyabb volt. Ám a változtatások ellenére kijelenthető, hogy a sárospataki vár a a hazai reneszánsz egyik különleges ékköve, ezért mindenképpen érdemes közelebbről is megnézni.

Sárospataki vár, Vörös-torony (Olaszbástya) Forrás: Kontiki - Indafotó / CC BY-SA 2.5 hu

3. Mádi Zsinagóga

Ez a szintén barokk stílusú, lenyűgözően szép zsinagóga 1975-ben épült, és több mint 150 éven át szolgálta a mádi zsidókat. Valóban szemet gyönyörködtető látvány, köszönhetően óriási tartóoszlopainak, a középen található kupolának és a rengeteg, aprólékosan kidolgozott belső díszítésnek.

Mádi zsinagóga Forrás: Origo

4. Tokaj városa

A város is tele van történelmi emlékeket őrző épületekkel, így akit vonzanak a kulturális programok, mindenképpen menjenek be Tokaj városába. Rögtön a főtéren láthatunk is egy római katolikus templomot, amelynek lépcsőjét, homlokzatát sok turista azonosítja a borvidék névadó településével. Az épületet 1913-ban építették neoromán stílusban.

- A főtérről elindulva, a Dózsa György utcában haladva beleütközünk a Tokaj-Hegyaljai Borok Házába, ahol egy interaktív borászati kiállításon vehetünk részt, melynek célja, hogy a látogatók megismerkedjenek Tokaj-Hegyalja szőlő- és borkultúrájával.

Forrás: Shutterstock

- A tokaji Tisza-hídon áthaladva egy kicsit az irodalom szerelmesei is megpihenhetnek, ugyanis a híd másik oldalán található az Irodalmi Emlékpark a Tokaji Ferenc Gimnázium udvarán. Tokajon különös figyelmet fordítanak az irodalmi értékek, emlékek megőrzésére, ami nem meglepő, főleg, ha belegondolunk, hogy hány hazai író, költő szőtte bele a műveibe Tokajt és a borait.

- Ha nem is pontosan a városban, de közelében helyezkedik el a Tokaj-Bodrogzugi Tájvédelmi Körzet, amelyet 1986-ban 5291 hektárnyi területen nyilvánítottak hivatalosan is védetté. A körzet két részből tevődik össze: a Nagy-Kopasz-hegyből (Tokaji-hegyből) és a Bodrog-Tisza ártérből.

5. Gondoskodj a megfelelő szállásról

Sokat számít egy utazásnál, hogy milyen szálláson hajtjuk álomra a fejünket. Főleg akkor, ha az őszi-téli időszakban utazunk, hiszen ilyenkor nemcsak aludni járunk haza a választott szállásra, mint nyáron, amikor napnyugtáig lehet bóklászni a természetben.

Forrás: Saját fotó

A mostani utazásom során én a Minaro Hotel Tokaj - Mgallery-ben szálltam meg, és be kell valljam, olyan érzésem volt, mintha egy egészen más világba csöppentem volna. Az ötcsillagos szálloda minden szegletét gondos tervezéssel alakították ki; a berendezés, a színek és az illatok egyvelege könnyen magával repíti az embert, és a lehetőségek végtelen tárházának köszönhetően tökéletesen el lehet tölteni az időt az épület falain belül is.

Forrás: Saját fotó

A wellness részleg kiterjedt gyógyfürdői között fűtött, fedett élménymedence található, de számomra a szabadtéri élménymedence volt a non plus ultra. A forró vízben csücsülve, egy pohár proseccóval a kezemben az élet császárának éreztem magam, főleg, hogy akkor éppen friss hó is esett, így a környezet is magával ragadó volt. Emellett a wellness részleget jacuzzival és relaxációs részleggel is felszerelték. A sókamrák, szaunák, a kezelőszobák és a L´Occitane kezelések megkönnyítik a nyugalom megtalálását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.