Januártól a háztartási biohulladék szelektív gyűjtáse mindenki szmára kötelező, függetlenül attól, milyen jellegű ingatlanban él. A kertes házban élők maguk is megoldják a komposztálást, sőt fel is használják az elkészült komposztot. Aki társasházban él, attól pedig elszállítják a szelektíven gyűjtött háztartási biohulladékot, hogy komposzttelepeken állítsák elő a termőföldet tápláló humuszos anyagot.
Ma már a legtöbb hobbikertész igyekszik biokertet fenntartani, azaz vegyszermentesen megtermelni a családi asztalra a zöldségeket és gyümölcsöket. A saját kertben termelt élelmiszerek sokkal zamatosabbak lehetnek a boltban kapható, nagyüzemi termelésből származó növényi táplálékoknál, ám ennek feltétele a megfelelő, tápanyagban dús talaj. A komposzt is ezt a célt szolgálja: táplálni a talajt. A komposztálás folyamán a mikroorganizmusoknak hálas a zöld hulladékból, háztartásban keletkező élelmiszer-hulladékból egy biológiailag aktív, humuszban gazdag szerves anyag keletkezi, amely tápanyagot biztosít a talajban élő földigiliszták, gombák és baktériumok számára, ugyanakkor a talajszerkeszetet is javítja. Idővel a legrosszabb földből is termelésre alkalmas termőtalaj eletkezik, ha komposzttal tápláljuk, miközben a föld vízmegtartó képessége is nő.
A komposztálás folyamatának négy alapvető és szükséges elemei: a víz, az oxigén, a nitrogénben gazdag zöld alapanyagok és a magas széntartalmú barna alapanyagok. Ezek megfelelő aránya biztosítja a kiváló minőségű végeredményt.
Kezdjük az egyszerűbbel, a szénben gazdag barna alapanyagokkal, amelyek közé tartozik:
A nitrogéndús zöld alapanyagok a következők:
Mindent, ami nincs felsorolva a komposztálható anyagok listáján, tilos beletenni a komposztálóba. Ilyenek többek között:
Vannak olyan növényi eredetű anyagok vagy növényi részek, amelyek csak korlátozottan kerülhetnek be komposztálóba, vagy azért, mert lassítják a lebomlást, vagy azért, mert kisebb mennyiségben hasznosak, nagyobban rontják az alapanyagarányokat és így a végeredményt is. ezek közé tartozik:
Komposztálni kétféleképpen is lehet, hideg koposztálással és termokomposztálással. A hideg komposztálás a mondjuk úgy, hagyományos módszer, amely a legkevesebb odafigyelést igényli, gyakorlatilag minden engedélyezett anyag beledobálható, amolyan basic módszer a kezdőknek és a kevés időráfordítás híveinek. Annyit tudni kell azért erről a fajta komposztálásról, hogy ezzel lassabban készül el a humusztartalmú talajjavító anyagunk, mintha termokomposztálnánk.
A termokomposztálás nem olyan régen került be a köztudatba, és ha nagyobb odafigyelést is igényel, nem kell hozz fekete öves kertészmérnöknek lenni, hogy sikeresek legyünk benne. A termokomposztálás során a kellő nedvességtartalomnak és a megfelelő alapanyagaránynak, valamint a belerakott anyagok nem forgatással történő szellőztetésének köszönhetően a folyamat beindulásakor a komposztunk felhevül. A jó arány érdekében ennél a módszernél nem ajánlott a konyhai- és zöldhulladékok közvetlen komposztálüba való bedobálása, érdemes külön gyűjteni a zöld és barna alapanyagokat, majd a megfelelő arányban a komposztálóba helyezni. Annak érdekében, hogy a komposztunk ne száradjon ki, megőrizze a szükséges nedvességtartalmát, érdemes árnyékos helyen tartani a berendezést, amelyet házilag is összerakhat bárki. A módszerhez számos videós útmutatót találhatsz a neten, amely segítségével, ha nem is pillanatok alatt,de rövid időn belül elkészítheted a saját komposztálódat.
Ahogy azt láthatod, a komposztálás nem egy nagy ördöngösség, sokkal kisebb energiabefektetéssel jár, mint amekkora hasznot hoz, nemcsak neked, aki így kevesebb szemetet termelsz, hanem a talajnak és ezzel a bolygónak is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.