A válási mediátor elárulta: ezek a leggyakoribb válási okok

Shutterstock/Aquarius Studio -
Különválás Párkapcsolatok szakítás
A kapcsolatok vagy házasságok felbomlása mély érzelmi sebeket hagy maga után, és komoly hatással van mindkét fél életére. Hennel Éva válási mediátor, mentálhigiénés szakember elmondta, hogy mi az a 9 leggyakoribb ok, ami váláshoz vezethet.

A válás soha nem könnyű döntés. A folyamat gyakran hosszú és fájdalmas, mivel nemcsak a közös élet és a vagyon megosztása a tét, hanem a közös emlékek, álmok és remények is egy csapásra szertefoszlanak. Hennel Éva válási mediátor szerint számos tényező vezethet a párkapcsolatok felbomlásához, és ezek az okok sokszor összefonódnak, összetett problémákat okozva a kapcsolatokban.

válási mediátor
A válási mediátor szerint a válás egyik leggyakoribb oka az elhidegülés. Forrás: Shutterstock/Bacho

A válás 9 leggyakoribb oka a válási mediátor szerint:

1. Elhidegülés

Az egyik leggyakoribb válási ok az elhidegülés. Ez az érzelmi és fizikai távolság, amely idővel kialakulhat a házastársak között, gyakran a kommunikáció hiányából fakad. A modern élet gyors üteme és az egyre nagyobb stressz miatt sok pár nem tölt kellő mennyiségű minőségi időt együtt, ami lassan, de biztosan elidegeníti őket egymástól. Az intimitás és a közelség elvesztése mély sebeket hagyhat, amelyek gyakran váláshoz vezethetnek.

2. Kommunikációs problémák

A kommunikációs problémák az egyik leggyakoribb és legsúlyosabb okai a házasságok felbomlásának. A hatékony kommunikáció hiánya különféle konfliktusokhoz vezethet, amelyek idővel felhalmozódnak és mélyen megmérgezik a kapcsolatot. Ilyenek lehetnek többek között a megértés és empátia hiánya, a konfliktuskezelési nehézségek, az aktív hallgatás hiánya és az eltérő kommunikációs stílusok. 

Hennel Éva válási mediátor, mentálhigiénés szakember Fotó: Beregszászi Barbara 

3. "Elfejlődés"

Az élet során mindannyian változunk és fejlődünk, új tapasztalatokkal gazdagodunk, ami megváltoztathatja a világnézetünket, az érdeklődési körünket és a prioritásainkat. Az "elfejlődés" kifejezés arra a jelenségre utal, amikor két ember, akik korábban szoros kapcsolatban álltak az idők folyamán különböző irányokba fejlődnek, eltérő életcélokat és értékeket alakítanak ki. Az ilyen különbségek gyakran ahhoz vezetnek, hogy a párok már nem látják közös jövőjüket, és inkább külön utakon folytatják életüket.

4. Szexualitás, hiányérzet, hűtlenség, megcsalás

A szexualitás és az intimitás kérdései mindig is központi szerepet játszottak a párkapcsolatokban. A szexuális elégedetlenség, a hiányérzet, valamint a hűtlenség és a megcsalás gyakran vezetnek váláshoz. Az intimitás hiánya és az érzelmi kapcsolatok gyengülése miatt sokan keresnek vigaszt mások karjaiban, ami viszont hűtlenséghez vezethet. Ez a bizalom elvesztésével és mély sebekkel jár, amelyek sok esetben helyrehozhatatlanok.

5. Alkoholizmus, függőségek

A függőségek szintén jelentős tényezők a válásokban, mert nem csak az érintett személy egészségét és életminőségét rombolják, hanem a családi kapcsolatokra is súlyos terhet rónak. Az ilyen helyzetekben a házastársak gyakran képtelenek kezelni a problémákat, ami végül a házasság felbomlásához vezet.

6. Szülői befolyás

Hennel Éva válási mediátor szerint a szülői befolyás is gyakran okoz feszültségeket a házasságokban, hiszen az egyik vagy mindkét fél szüleinek túlzott beleszólása és elvárásai komoly konfliktusokhoz vezethetnek. A családi kötelességek és az elvárások sok esetben megterhelik a házasságot, és ha a felek nem tudnak közös nevezőre jutni ezekben a kérdésekben, az gyakran váláshoz vezet.

7. Gyerekek

Bár a gyermekek a legtöbb esetben örömöt és boldogságot hoznak a családok életébe, bizony nehézséget okozhat a szülőknek elfogadni átalakult életüket. A gyermekneveléssel kapcsolatos nézeteltérések, a gyerekekkel járó stressz, az idő- és figyelemhiány és az ezzel járó felelősség sok esetben túl nagy teher a szülőtársaknak. 

8. Anyagi gondok

A pénzügyi problémák szintén jelentős szerepet játszanak a házasságok felbomlásában. Az infláció, a munkanélküliség és az kölcsönök mind olyan tényezők, amelyek komoly nyomást gyakorolnak a házasságokra és gyakran konfliktusokhoz és feszültségekhez vezetnek. Az eltérő pénzkezelési szokások szintén gyakran váltanak ki nézeteltéréseket a párok között.

9. „Nem ilyen lovat akartam”

Sok házasság azért bomlik fel, mert a felek rájönnek, hogy partnerük nem az, akinek hitték. Az idealizált képek és az elvárások gyakran szembe kerülnek a valósággal, ami csalódáshoz és kiábránduláshoz vezethet. 

Fontos, hogy a párok tudatosan törekedjenek a kommunikációra, az intimitás megőrzésére és a közös célok meghatározására, hogy megelőzhessék a kapcsolatuk felbomlását.  Azonban, ha a problémák megoldhatatlannak tűnnek, a válás néha az egyetlen és legjobb megoldás mindkét fél – és talán az egész család - számára.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.