7 dolog, amit szülőként tilos mondani a felnőtt gyerekednek

felnőtt gyerek szülői kapcsolat
Shutterstock - fizkes
kapcsolat család szülők
Szülőnek lenni a felnőtt gyerekeink világában nehezebb, mint gondolnánk. Ha jó szülő szeretnél lenni, akkor ezt az 7 mondatot nem mondod nekik!

A felnőtt gyerekkel kapcsolatot tartani kényes dolog, megértést és tiszteletet igényel, hiszen ők is felnőttek, tapasztaltak, tanultak már az élettől. A szülők ugyan hosszabb ideje élnek, rengeteg tapasztalatot és élményt gyűjtöttek, amit szeretnek megosztani gyermekeikkel, de számos tanácsuk van, amivel segíteni akarják az éppen nehéz élethelyzetben lévő gyermeküket. Néha ezek a tanácsok vagy vélemények nem elősegíti, hanem pont megterhelik a szülők és a felnőtt gyermek közötti kapcsolatot.

felnőtt gyerek szülői kapcsolat
A szülő a legjobbat akarja a felnőtt gyerekének, de tanácsaival ronthatja a kapcsolatot.
Forrás: Shutterstock

7 mondat a szülőtől, ami mély nyomokat hagyhat maga után a felnőtt gyerekben

A szülők a legjobbat akarják gyerekeiknek, viszont néha a jó szándék mély sebeket hagyhat a gyerekben. Bizonyos kijelentések, még ha szeretetből vagy aggodalomból mondja is ki a szülő, komolyan megrengethetik a gyerek bizalmát, ami hatással lesz a kapcsolatra. Mutatjuk, hogy mi az az 5 dolog, amit nem érdemes mondani a felnőtt gyereknek.

1. Mikor fogsz megházasodni?

Ne gyakorolj nyomást felnőtt gyermekedre azzal, hogy erőlteted a házasság gondolatát, mert lehet, hogy nem áll készen rá, csak nem beszél róla. Már anélkül is rosszul érezheti magát a felnőtt gyereked, hogy nincs kapcsolata, pedig szeretne, ha nyaggatod emiatt, akkor viszont csak rosszabbul érzi majd magát, és kevésbé bízik benned.

2. Megmondtam!

Gyerekkorukban sem szerették, most sem fogják szeretni, ha olyan szülő vagy, akinek a válasza mindenre azt, hogy „Megmondtam!” A hibák elkövetése, a tapasztalatok szerzése és az ezekből való tanulás fontos része a felnőtté válásnak, és annak, hogy a gyereked igazi egyéniség legyen. Ha teheted inkább csak gondold ezt a „Megmondtam” kijelentést, de ne mond ki hangosan.

3. Miért nem tudsz olyan lenni, mint …

Ha felnőtt gyermeked a barátaihoz vagy testvéreihez hasonlítod, azzal rontod az önbizalmát és önbecsülését. Ha gyerekkora óta mondogatod ezt a gyereknek, akkor még fájó pont is lehet az életében újra ezt hallani. Ezzel a mondattal tulajdonképpen nem elfogadod őt, hanem azt mondod neki, hogy nem elég jó. Ez kifejezetten káros a gyerekek és a kapcsolatotoknak is.

4. Sok mindent feláldoztam érted!

Természetes, hogy szülőként sok mindent feláldozol a gyerekedért, hiszen ezzel őt helyezed magad elé. Ha még ezt negatív dologként szóvá is teszed a gyerekednek, akkor azt fogja érezni, hogy haszontalan és nem érte meg neked a sok fáradtság. Ezzel a gyerek elveszíti a beléd vetett bizalmát.

5. Tudom, mi a legjobb neked

Még ha azt is gondolod, hogy tudod mi a legjobb a gyerekednek, ő nem biztos, hogy úgy akarja csinálni. Joga van a saját életét élni és a saját döntéseit meghozni, hiszen ezáltal tanul és ismeri ki ő is önmagát. Nem tudnak felnőni és rugalmas jellemekké felnőni, ha valaki más mondja meg a tutit.

6. Biztos vagy benne, hogy ez jó ötlet?

Ha folyamatosan megkérdezed a gyereked, hogy biztos-e a saját döntéseibe, akkor az aláásod a saját felnőtt gyermeket saját képességeibe vetett bizalmát. Felnőtt és képes önállóan dönteni, tanulni a döntéseiből és tapasztalatokat szerezni. Ha már eldöntötte a gyereked, hogy valami jó ötlet, akkor támogasd!

7. Bárcsak ne lenne gyerekem

Ez a legrosszabb dolog, amit a gyerekednek mondhatsz, akár fiatal, akár felnőtt. Könnyű olyan dolgot mondani, amit nem gondolsz komolyan, de ha kimondtad, akkor nagyon nehéz visszavonni, és addigra már lehet, hogy megtörtént a sérülés.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.