egészség Ez Zsír! étkezés gyakori kérdés fogyókúra mozgás válasz
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Folyamatos az érdeklődés a programmal kapcsolatban, és azt vettük észre, hogy egyes kérdések újra és újra felmerülnek. Összegyűjtöttük őket, és itt tálaljuk nektek a válaszokat, hátha bennetek is felmerülek már. Reméljük most választ kaptok a még esetleg fel sem tett kérdéseitekre. ;)

1. Soknak tűnik a napi kalóriabevitel, amit a program kiszámolt. Hogy fogok így lefogyni?

Az energiaszükséglet függ a nemtől, kortól, testtömegtől, alapanyagcserétől (létfenntartáshoz, élettani folyamatokhoz szükséges energiamennyiség) és a napi munkavégzéstől, fizikai aktivitástól. A túlsúly egyrészt adódhat a szükségesnél több energia-bevitelből, másrészt a szélsőséges, igen alacsony energia-bevitellel járó divatdiéták következménye is lehet, melyek lassítják a szervezet alapanyagcseréjét. A szervezet számára egy ilyen diéta éhezést jelent, melyre a fogyás mellett úgy reagál, hogy megpróbál a kevesebb kalóriából is minél többet raktározni, így ha az illető abbahagyja a fogyókúrát, többet fog visszahízni, mint amennyit leadott, ezt hívjuk jojó effektusnak. Tehát úgy kell az energia-bevitelt csökkenteni, hogy közben még ne éhezzen a szervezet; ezért nem eredményesek, csak rövid távon, a drasztikus fogyókúrák. Első esetben egyértelműen elegendő a program által meghatározott energiamennyiség, második esetben is hatásos a program, hiszen mintát ad a helyes étkezési ritmusra, nyersanyag válogatásra, konyha technológiára, az adagnagyságot ez esetben viszont valóban indokolt lehet csökkenteni, majd folyamatosan, hétről hétre növelni a program által javasolt mennyiségre és azt tartani hosszú távon.

2. Mikor látszik majd az eredmény? Mikor kezdek el fogyni?

Egyénenként eltérhet, mikor válik láthatóvá az eredmény, mivel ez egy lassú folyamat. Kb. 3-6 hónap szükséges a látható eredmény eléréséig. Fontos, hogy ne csak a kilókat méregessük, hiszen ha a test olyan irányú átalakuláson megy keresztül, hogy csökken a testzsír tömeg, nő az izom tömeg (fizikai aktivitás is elengedhetetlen ehhez a folyamathoz!), és mivel az izom nehezebb, eleinte kilóban nem feltétlenül mérhető, látható ez a pozitív irányú változás.

3. Rengeteg alkalommal lefogytam és visszahíztam már. Miért lenne sikeres a fogyókúra éppen ezzel a programmal?

Ez nem fogyókúra, ez egy életmódváltást jelent azoknak, akik nem étkeztek rendszeresen, illetve egyoldalúan és mértéktelenül táplálkoztak. Mivel hosszú távra szól a program, lassú testtömeg csökkenéssel, így elkerülhető a jojó effektus, a fogyás pedig tartós marad.

4. Miért fontos napi 5-ször étkezni? Nem elég a reggeli-ebéd-vacsora?

Azért fontos a rendszeres étkezés, hogy ne érezzünk farkaséhséget, ilyenkor hajlamosak vagyunk többet enni a szükségesnél, így a többször keveset elv alapján elkerülhető az éhségérzet, a túlevés és nem éhezik a szervezet.

5. A fehérje-, szénhidrát-, zsír arányának figyelése manapság igen divatos. Mi az, amire figyelnem kell ezzel kapcsolatban?

A táplálkozás-egészségügyi felmérésekből kiderült, hogy általában a magyar lakosságra a túlzott zsírfogyasztás jellemző, így az egyik, amire érdemes odafigyelni, az a zsírfogyasztás. Válasszuk a zsírszegény nyersanyagokat (tej, tejtermékek, húsok, húskészítmények, light kenő zsiradékok, stb.) kerüljük a bő olajban sülteket, chipseket, stb. illetve ha fogyasztunk is ilyen élelmiszereket, akkor csak nagyon ritkán tegyük és mértékkel. Továbbá általános probléma az alacsony rostbevitel, így fogyasszunk több teljes őrlésű kenyeret, pékárut, illetve elsősorban nyers zöldség, gyümölcs minden nap szerepeljen az étrendünkben.

6. Mi az a legkésőbbi időpont, amikor még vacsorázhatok?

Lefekvés előtt 2-3 órával egy könnyebb étkezés még beiktatható.

7. Mennyi folyadékot kell inni fogyókúra alatt? Vízen kívül ajánlott valami más? Tea, citromos víz, stb...

Testtömeg kilógrammonként kb. 40 ml a folyadékszükséglet naponta vagy 1000 Kcal / 1 liter. Mindkét esetben átlag 2-3 liter a napi ajánlott folyadékmennyiség. A cukros üdítőket mindenképpen kerüljük, ha édesíteni, ízesíteni akarnánk a vizet, ásványvizet, azt nyers, apróra vágott gyümölcsökkel, mentalevéllel, facsart citrom, lime levével tegyük, vagy 100%-os rostos gyümölcslevet hígítsunk vízzel, ásványvízzel 1:1 arányban.

8. Hetente hány kilót érdemes fogyni?

Heti 0,5-1 kg lassú ütemben történő fogyás az, ami hosszú távon is maradandó, vagyis a jojó effektus nem fenyegeti az ily módon leadott kilókat.

9. Mozogni hányszor érdemes naponta? Mi a leginkább zsírégető mozgásforma? Mennyi a minimum (perc) ami már hasznosnak számít?

30-40 perc mozgás után indul be a zsírégetés, addig a szervezet az izmokban raktározott szénhidrátot használja energiaforrásként.


10. Miért térnek el az ételek kalóriaszámai más oldalakon található kalóriaszámoktól?

Ezek az energia és tápanyagértékek elsősorban hazai mért adatok. Minden újabb mérés során, főleg ha az más helyen, más időben történik, azonos nyersanyagok esetében is eltérőek lesznek a mért adatok, mert mint ahogy ránézésre, külalakra is különböznek egymástól az azonos típusú nyersanyagok úgy a beltartalmi értékei is eltérőek lehetnek. Ez függ az időjárástól, az érlelési időtől, az adott termőföld minőségétől, stb. Ezeket a mért adatokat megközelítőleg jó átlag értéknek tekinthetjük.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.