A sürgősségi orvos figyelmeztet: ezzel az 5 fájdalomtípussal ne várj, életveszélyt jelezhetnek

Van az a fájdalom, amit egyszerűen nem lehet figyelmen kívül hagyni. Egy éles szúrás, egy nyomó érzés, vagy egy furcsa, megmagyarázhatatlan görcs – és máris azon kapjuk magunkat, hogy pánikszerűen próbáljuk megfejteni, vajon most tényleg baj van-e, vagy csak megint „túlreagáljuk”. A sürgősségi osztály orvosai pontosan ezekkel a dilemmákkal találkoznak nap mint nap. Ők azok, akikhez az emberek akkor fordulnak, amikor a fájdalom hirtelen, ijesztő és ismeretlen – és a legtöbben csak remélni tudják, hogy nem történt semmi komoly. De hol húzódik a határ a „majd elmúlik” és az „azonnal orvos kell” között.
A testi jelek gyakran szelíden kezdik jelezni, hogy valami nincs rendben – és az intuíció, a testünkre való ráhangolódás ilyenkor életet menthet. Mert nemcsak az a fontos, hogy van-e fájdalom, hanem az is, hogy milyen, hol jelentkezik, és milyen gyorsan változik. A jó hír: nem kell rögtön a legrosszabbtól tartani, de vannak olyan tünetek, amelyeket sosem szabad félvállról venni.
Dr. Michael Turturro, a Pittsburghi Egyetem sürgősségi orvostan professzora szerint nem olyan egyszerű eldönteni, mikor nagy a baj:
Sajnos ez nagyon változó – néha egy enyhe fájdalom is súlyos problémára utalhat. Éppen ezért a fájdalmat soha nem szabad félvállról venni.
A lényeg tehát: ha fájdalmat érzel, és nem tudod pontosan, mi okozza, érdemes kivizsgáltatni. Lehet, hogy nincs ok aggodalomra – de a biztos tudás mindig megnyugtatóbb, mint a későn felismert baj. Az egészségügyi szakértők szerint léteznek bizonyos fájdalomtípusok, amelyek különösen aggasztóak lehetnek – ezek mindenképpen orvosi figyelmet igényelnek.
Ha egy fájdalom hirtelen, erőteljesen jelentkezik, és nem múlik el, az mindig figyelmeztető jel.
Dr. Turturro szerint teljesen mindegy, a test melyik részén jelentkezik a fájdalom – ha az új keletű és aggasztó, mindenképpen indokolt orvosi kivizsgálás.
Különösen akkor fontos orvoshoz fordulni, ha olyan fájdalmat tapasztalsz, amit még sosem éreztél, vagy ami zavaró, ijesztő számodra.
A mellkasi fájdalmat gyakran – nem véletlenül – a szívinfarktussal hozzák összefüggésbe. Dr. Mark Conroy, az Ohiói Állami Egyetem sürgősségi orvosa szerint a hirtelen jelentkező mellkasi fájdalom – különösen, ha az érintett korábban még nem tapasztalt ilyet – mindig aggodalomra ad okot. A kockázat különösen nagy idősebb embereknél, vagy azoknál, akiknek már van szív- és érrendszeri kockázati tényezőjük: magas vérnyomás, cukorbetegség, magas koleszterinszint.
Fontos: a mellkasi fájdalom nem mindig szívproblémát jelent, lehet akár gyomorsav okozta tünet is. De mivel nehéz különbséget tenni, jobb orvosra bízni az értékelést.
A lábszárfájdalom – különösen ha pirosság és duzzanat is társul hozzá – akár vérrögre (mélyvénás trombózisra, DVT-re) is utalhat. Dr. Conroy arra figyelmeztet, hogy a helyzet különösen aggasztó lehet, ha az illető nemrégiben sokat feküdt műtétet követően, vagy hosszú repülőúton vett részt.
Ilyen esetben ne késlekedj orvoshoz menni, mert a trombózis életveszélyessé is válhat, ha a vérrög a tüdőbe kerül.
A hátfájás gyakori panasz, de ha a felső háti vagy mellkasi háti szakaszon érzed, és olyan érzés, mintha valami „szakadna” benned, az komoly problémát jelezhet az aortával, a test fő ütőerével kapcsolatban. Conroy szerint az ilyen jellegű, szakító fájdalom akár aortarepedésre is utalhat, ami azonnali orvosi beavatkozást igénylő, életveszélyes állapot.
A hasfájás mindig „veszélyzóna” a sürgősségi orvosok számára, mert sokféle probléma rejtőzhet mögötte.
Ha a fájdalom a has alsó részén, oldalt vagy hátul jelentkezik, és például láz, hányinger, hányás is társul hozzá, az utalhat:
Ha ilyen tüneteket tapasztalsz, ne várj napokat – menj orvoshoz!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.