Szinte mindenki ismeri a cérnagiliszta okozta fertőzést, hiszen óvodákban igen gyakori, és minden ötödik gyermek hordozza magában a petéket. Mivel a kisgyerekek higiéniája hagy azért kívánnivalót maga után, a végbelük környékéről ezek könnyen a játékokra, ruhára és így a többi gyermek szervezetébe vándorolnak. Szerencsére könnyen felismerhető a fertőzöttség, mivel éjszaka viszkető hátsóval és a székletben megjelenő, sokszor még mozgó fehér kis férgekkel jár. Gyógyítása gyógyszerrel történik, de az újrafertőződés esélye nagy, így egy-két hétig ajánlott a törölközők és ágyneműk gyakori cseréje, kifőzése, és a játékok, tárgyak fertőtlenítése, illetve a körmök rövidre vágása. Nem érdemes kezeletlenül hagyni a fertőzést, mert akár vakbélgyulladást is okozhat, illetve lányoknál a hüvelybe is bekerülhetnek a peték, és a vakarózás miatt másodlagos fertőzések jöhetnek létre.
Földes zöldségtől: orsóféreg
Míg a cérnagiliszta könnyen terjed emberről emberre, az orsóféreg nem, viszont a földes zöldségek segítségével könnyen elkapható. Világszerte a leggyakrabban fertőző féreg. A fertőzöttség jele a székletben megjelenő, akár 20-30 centis vörösesbarna féreg. Ha ilyennel találkozunk, akkor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, ahol gyógyszerrel segítenek az élősködő elpusztításában. Kezelés hiányában a lárvák a vénás keringéssel akár a középfülbe vagy a tüdőbe is eljuthatnak, ahol hörghurutot, vérzéseket okozhatnak. A hasi panaszok is gyakoriak, puffadás, hasmenés, de akár gyomorfekély figyelmeztethet a férgek jelenlétére. A megelőzéshez nagyon fontos minden zöldség és gyümölcs igen alapos megmosása fogyasztás előtt.
Kutyától, macskától: toxocariasis fertőzés
Az elhanyagolt házi kedvencektől nemcsak galandférget kaphatunk, hanem egyéb parazitát is, a Toxocara canist és a Toxocara catit. A lárvák az állat tisztálkodása során kerülnek a végbél környékéről a szőrükre, ahonnan főleg a gyermekek könnyen lesimogatják. A tünetek attól függően, hogy milyen mennyiségű pete jutott a szervezetbe, különbözőek lehetnek, de a legrosszabb az, hogy körbevándorolva a testben akár a májban vagy a szemben is kiköthetnek, és a vérszegénység, tüdőgyulladás vagy májnagyobbodás mellett vakságot is okozhatnak. Megelőzésként fontos a macsakaalom megfelelő kezelése és a háziállatok rendszeres gyógyszeres féregtelenítése.
Tipp! Morbid fotók: döglött legyek újraélesztve! Kattints a galériáért! |
Galandféreg és trichinellózis: hőkezeléssel távol tarthatók
A galandféreg szerencsére már elég ritkán, évente tíznél is kevesebb esetben fordul elő hazánkban. A rendszeresen ellenőrzött állatok és a megfelelő hőkezelés távol tartja ezt a parazitát, de érdemes emellett odafigyelni a marhahús felvágása utáni azonnali mosogatásra. Ha mégis összeszedtük az akár több méteresre is megnövő élősködőt, a gyógyszeres kezelés még segíthet: hiányában a bélfalra tapadó féreg eleszi előlünk a szerves anyagokat, miközben időnként több száz petezsák szakad le róla, amik a székletben is megjelenhetnek.
A trichinellózis is megelőzhető megfelelő hőkezeléssel, de ha ezt hiányosan végezték el a disznóhúsnál, akkor bizony jöhetnek a férgek. Három éve egy disznóvágás során nyolcan lettek rosszul galandféregfertőzés miatt. A peték a vékonybélben fejlődnek féreggé, és a bélfalon áthatolva az izmokba - akár a szívbe - vagy egyéb szervekbe is eljuthatnak, és ott cisztákat hoznak létre. Disznótoros fogyasztása után ételmérgezésszerű tünetek, izomgyengeség figyelmeztetnek a féreg jelenlétére, ekkor az orvosi kezelés segíthet a bajon.
Férgek a felelősek az autoimmun-betegségekért?
A féreglárvák nemcsak amiatt veszélyesek, mert féreg fejlődik belőlük a testünkben, hanem toxikus hatásuk miatt is. Régebben, mikor még gyakrabban fordult elő nyers hús fogyasztása, szinte mindenkiben voltak lárvák. Ezek idegentestként gyulladásokat hozhatnak létre lakhelyükön - az adott szervben. Szakértők szerint a Crohn-betegség és egyéb autoimmun-kórok, illetve allergiák is ennek a korábbi, lárvákkal együtt élős időszaknak köszönhetőek: a szervezet lárvák jelenléte nélkül is készül küzdeni azok ellen, csak kicsit eltúlzott reakcióval. A University College London kutatói abban bíznak, hogy lárvák megfelelő alkalmazásával ez az immunválasz kontrolláltabbá tehető, így kevésbé okoz majd panaszokat.
Féregűzés házilag
Minden féregfertőzés-gyanú esetén első teendő az orvos felkeresése. A népi gyógymódok között is találni hatásos kezeléseket, melyeket megelőzésként mi is alkalmazhatunk. A hagymák közismerten féregűző hatásúak, napi két gerezd zúzott fokhagymát vagy egy-két vöröshagymát - esetleg annak levét - érdemes elfogyasztani a féregűzés érdekében. Kisebb hatékonysággal, de bevethető még a sütőtök, a dió és a tökmag is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.