Neandervölgyi ember a nap cikke genetika klónozás DNS tudományos kísérletek életképesség petesejt
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Jelentkezzen minden bátor nő, aki vállakozna rá, hogy megszül egy klónozott neandervölgyit! Nem a kőbaltával görnyedező mamutvadászra kell gondolni, hiszen mint kiderült, a neandervölgyi ember sokkal fejlettebb volt annál, amit gondoltunk - de azért mégis ősemberről van szó. Újrateremtése sok kérdést felvet - ezekre kereste a választ a Life.hu dr. Nagy Zsolt biológus, genetikai szakértő segítségével.

Már csak egy nő hiányzik

Ahhoz, hogy hamarosan kezet rázhassunk ősünk egy újrateremtett példányával, tulajdonképpen már csak egy bátor nő hiányzik, aki kölcsönadja szervezetét a kísérlethez - olvashattuk pár napja a Daily Mailen. A fosszilizálódott maradványokból ugyanis a kutatók már képesek rekonstruálni a neandervölgyi DNS-ét, innentől pedig csak egy lépés azt egy megtermékenyített petesejtbe, esetleg korai fejlettségű embrióba helyezni. Ha a laborban már látszik, hogy a kis életkezdemény túlélte a beavatkozást, akkor utolsó lépésként beültetik egy nő méhébe, aki a szokásos módon kihordja, majd megszüli - az egyik ősünket. Az ötletért a világ vezető genetikusainak egyike, George Church felelős, elképzelése pedig nagyon hasonlít a Jurassic Park című film kiindulópontjára. A terv ráadásul még könnyebben meg is valósítható, hiszen a neandervölgyi emberrel egyezést mutat a génállományunk.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Milyen is volt a neandervölgyi ember?

A nagyjából 20-30.000 évvel ezelőtt élt neandervölgyi ember maradványait először az 1800-as évek közepén találták meg a németországi Neandertal-völgyben. A közhiedelemmel ellentétben azonban nem volt sem primitív, sem visszamaradott, sőt: az új leletek alapján látszik, hogy összetett társadalmi rendszerben élt, bonyolult eszközöket használt, ételeibe zöldségeket, gyümölcsöket főzött éppúgy, mint mi - maximum nem gáztűzhelyen. Moldovában például egy irdatlan nagy, mamutcsontokból épített házra bukkantak, amiben huszonöt tűzhelyet alakítottak ki. S bár általában egy majomszerű Chuck Norris-figuraként ábrázolják, igazából középmagas, egyenes tartású, erős fizikumú ember volt, akinek eszéről is sokáig tévhitek keringtek: korábban ugyanis az agykoponya méretéből próbáltak következtetni az adott embertípus értelmi képességeire. Nos, kiderült, hogy a mai ember feje még kisebb is, mint a neandervölgyié volt. Ezek után elképzelhető, hogy az esetlegesen újra megszülető neandervölgyi ember még okosabb is, mint mi vagyunk.

Na de akkor miért halt ki?

Sokáig azt feltételezték, hogy a neandervölgyi emberek ugyanazon okból haltak ki, mint a többi előember: lemaradtak az evolúciós küzdelemben. Az új vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy ötletes, rugalmas és mobil emberekről van szó, akik valószínűleg nemcsak a változó éghajlathoz alkalmazkodtak, de a homo sapienshez is. Ezért ma már a tudósok nem a neandervölgyiek kihalásáról beszélnek, hanem arról, hogy egyszerűen elkeveredtek, feloldódtak a mai emberben.

Kíváncsiságunk ára

A sok hasonlóság ellenére azonban nem biztos, hogy ősünk örülni fog újrateremtésének: ha egészségesen meg is születik, kire tekinthet majd apjaként? Családfa helyett az egész őstörténetet be kéne mutatni neki ahhoz, hogy felfogja, ki is ő valójában. Egész élete arról szólna, hogy vizsgálatokat végeznek rajta, tudósoknak mutogatják, és vajmi kevés lesz az esélye a normális életvitelre, családalapításra. Bernard Rollin bioetikus szerint egyenesen igazságtalanok vagyunk: "Nem igazságos embereket olyan helyzetbe hozni, amiben jó eséllyel gúnyolnák őket és rettegnének tőlük." A kísérlet kiötlője, dr. Church természetesen nem osztja ezt a véleményt, és az emberiségnek hozott haszonnal foglalkozik: "A neandervölgyiek biztosan másként gondolkodnának, mint mi. Még az is lehet, hogy intelligensebbek nálunk! Amikor eljön az idő, hogy szembenézzünk egy nagy járvánnyal vagy elhagyjuk ezt a bolygót, elképzelhető, hogy az ő gondolkodásukkal mindez megoldható."

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Hasonlóak voltak hozzánk

Dr. Nagy Zsolt biológus, genetikai szakértő arról beszélt, mit várhatunk ettől a kísérlettől: "A neandervölgyi ember kutatása kapcsán többet lehet megtudni a ma élő ember (homo sapiens sapiens) eredetéről. A kísérletektől azt várják a kutatók, hogy a csontmaradványokon és ásatásokon feltárt használati tárgyakon túl több dolog is kiderül a neandervölgyi emberről. Az elmúlt évtizedek kutatásai arra engednek következtetni, hogy a neandervölgyi emberek közeli rokonságban álltak a ma élő emberrel. Egyes feltételezések szerint még egészséges gyermek is tudott születni a neandervölgyi ember és a ma élő ember ősének 'házasságából'."

Értelmi képességekben sincs lemaradva

A genetikai szakértő szerint a különböző betegségek sem feltétlenül veszélyeztetik a megszületendő neandervölgyi babát: "A neandervölgyi ember szervezete nagyjából úgy működhetett, mint a ma élő emberré, ezért a mai világunkban való életét valószínűleg semmi sem veszélyezteti. Napjaink újszülöttjei a korunk világában nőnek fel és szocializálódnak, a mai kihívásokkal ugyanúgy meg kell küzdeniük, bármilyen őssel is rendelkeznek. A neandervölgyi ember előzetes kutatásai azt valószínűsítik, hogy az értelmi képessége erőteljesen nem különbözik a ma élő emberétől, azaz tanulni képes, értelmi szintje ugyanúgy fejlődhet a korral, mint a mai csecsemőké. Arra csak sejtések vannak, hogy mennyire tudna védekezni a mai vírusok és egyéb kórokozók ellen. Tudományosan még az sem bizonyított, hogy utódot tud-e létrehozni a neandervölgyi és a ma élő ember. Ezen kérdéseket akarják a klónozással tisztázni a kutatók."

Az emberi petesejt alkalmas arra, hogy befogadja a neandervölgyi ember DNS-ét

A kísérlethez pedig - úgy tűnik - minden adott: "Korunk fejlett genetikai módszerei lehetőséget teremtenek arra, hogy megismerjük a fosszíliákba zárt DNS molekulát is. Amennyiben a neandervölgyi ember DNS molekulája ismert, úgy rendelkezünk a felépítéséhez szükséges kódolt információval is. A DNS molekula azonban önmagában kevés egy új élethez. A DNS molekula kódolt információját csak egy petesejt tudja lefordítani az élet nyelvére. Mivel a neandervölgyi ember több mint 33.000 éve kihalt, emiatt élő neandervölgyi ember sejt, beleértve a petesejtet is, már nem áll a rendelkezésünkre. A kutatók azt valószínűsítik, hogy az emberi petesejt alkalmas a neandervölgyi ember DNS-ét befogadni, és a kódolt genetikai program, valamint a sejtosztódás révén létrehozni egy új neandervölgyi ember szervezetét."

Szabad ilyet tenni?

Ennek ellenére sem biztos, hogy zöld utat kap a program: "A kutatás számos bioetikai kérdést felvet, melyek valós dilemmákra hívják fel a társadalom figyelmét (pl. szabad-e, etikus-e ilyet csinálni). Pro és kontra érvek egyaránt vannak. Véleményem szerint a társadalomnak kell eldöntenie, hogy támogatja-e a neandervölgyi ember klónozását. Ahhoz azonban, hogy a társadalom dönteni tudjon, szakmailag pontos és közérthető tájékoztatásra van szükséges az egyes szakterületek képviselői részéről" - mondja a biológus.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.