2014-ben már egy érdeklődő gyerek nem a könyvét nyitja ki, ha mamutot akar látni: szól a szüleinek, és elmennek a mamutparkba. Azért tehetik ezt majd meg, mert japán és orosz tudósok egy negyvenezer éves mamutmaradványból használható őssejteket tudtak kinyerni, melyből terveik szerint mamutembriót klónoznak.
Légy egy igazán csajos közösség tagja! Csatlakozz a Life.hu-hoz az iWiWen és a Facebookon is! |
Jurassic park mamutokkal
Ugyan a filmben a dinoszauruszok életre keltése csupán fikció, a mamutok klónozása is felvet egy sor érdekes kérdést. Ezekről az állatokról, életmódjukról csupán annyit tudunk, amennyit a kutatók a maradványokból kikövetkeztettek, élő mamutot még nem láttunk, nem tudjuk, mit szeret enni, hol szeret élni, milyen a vérmérséklete, mennyire tudná megszokni az általunk mesterségesen létrehozott környezetét. Elvileg sok mindent tudunk a maradványokból, de azért elképzelhető, hogy fel kell majd készülnünk néhány meglepetésre. Japán tudósok egyébként évek óta egy mamutparkot terveznek létrehozni Szibériában, a klónozott példány sikeres életben tartása után valószínűleg ez lesz a következő lépés.
Tipp! Ebbe a házba költözik Lady Gaga. Kattints a galériáért! |
Magyarországon először 2006-ban hoztak létre Klonilla névvel a gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont dolgozói egy testi sejtből klónozott egeret. A kísérletek célja egyébként az, hogy a klónozott egereken megfigyeljék embereknél előforduló betegségek lefolyását, különböző gyógymódokra való reagálását.
Nem vagyunk még tökéletes teremtők
A sikerek mellett persze a kutatók nem közlik azt a rengeteg félresikerült "alkotást", akik még az anyaállat méhében elpusztultak, mivel életképtelennek, deformálódottnak bizonyultak. Dollyt is el kellett altatni 2003-ban, mivel a megszokottnál sokkal gyorsabban öregedett. Nagy szenzáció tehát a klónozás, de sok olyan pontja van még az eljárásnak, ahol kiderül: nem sikerül tökéletes teremtőt játszanunk.
A témával kapcsolatban megkérdeztük dr. Nagy Zsolt genetikust, aki a genetikai kísérletek sikerességéről beszélt. Ő maga is lehetségesnek tartja, hogy 2014-ben egészséges mamutklón születik majd: "Ha megfelelő minőségben maradt fent a mamut örökítőanyaga, akkor a tudomány mai állása szerint klónozáshoz felhasználható. A klónozás megvalósítása nem olyan egyszerű folyamat, mint azt elsőre gondolnánk. A mamutőssejt, mely magában hordozza az örökítőanyagot, az nem mamutivarsejt. Az őssejt és az ivarsejt között fontos különbségek vannak, melyek a klónozás sikerességét és a megszületett egyed egészségét egyaránt befolyásolják."
Tipp! Így élnek az állami gondozott gyerekek. Kattints a galériáért! |
Megható képek egy szívátültetett kisfiúról. Kattints a galériáért! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.