Sztereotípiák
Mindenki ismer vegyesházasságokat, melyek valószínűleg nem a fenti előnyök miatt jöttek létre. Az ember külföldre utazik tanulni, dolgozni, nyaralni és találkozik valakivel, aki bár egészen más kultúrából jött, mégis a társa lesz. Aztán vagy működik a dolog, vagy nem. Jan több mint 10 éve érkezett hozzánk Hollandiából, felesége magyar, és három gyerekük van. Szerinte ezek a cikkek úgy beszélnek a nőkről, mintha haszonállatokról lenne szó, másrészt csupa közhely és előítélet az egész. "Az emberek közötti egyéni különbségek sokkal nagyobbak, mint azok a szinte csak statisztikai jelentőségű kis különbségek, amelyek a kultúrából fakadnak" - mondja Jan. "Persze, átlagban talán azt lehet mondani, hogy fontosabb a család szerepe a magyar kultúrában, mint a hollandban, de ismerek egy csomó embert Hollandiában, akinek nagyon fontos a családja, és egy csomó magyart, akinek nincs gyereke és nem tartja a kapcsolatot a szüleivel. Van egyáltalán ilyen, hogy 'a magyar nő'? Én nem szeretek ilyen kategóriákban gondolkozni."
Miről is szól ez az oldal?
A holland férfi és a felesége nem az említett amerikai honlap célközönsége. Itt ugyanis nem szerelmi, hanem egészen más típusú házasságok ösztönzéséről van szó. Ki is bújik a szög a zsákból azon a ponton, ahol a magyar feleség egyéb előnyeit sorolja az oldal. A legfőbb pozitívumok között az szerepel, hogy a magyar feleség révén az ember Európában élhet, ráadásul a férj megkapja a felesége állampolgárságát. Gregor Anikó, szociológus a következőképp vélekedik a weboldalról: "A jelenleg elérhető verzió már nem az eredeti, azon fel volt tüntetve magának az ügynökségnek az elérhetősége (amerikai székhellyel), amely közvetített ki nőket USA-beli férfiak számára. Amit itt látunk, az egy brutális 'házassági' húspiac. A globális nemi egyenlőtlenségek legújabb színtere ez: a gazdag, erőforrásokkal teli amerikai vagy nyugat-európai férfi válogat a szegényebb kelet-európai nők közül, ami tágabb keretben értelmezve tulajdonképpen az emberkereskedelem egyik legújabb formája. Innen is ered a jelenség elnevezése: mail-order bride vagyis katalógusfeleség. Ott aztán gyakorlatilag teljesen kiszolgáltatottan történik a nővel az, ami történik: ki tudja, hogy kihez is érkezik egy szál bőrönddel, és hogy valóban feleséget keresett-e az illető, vagy éppen házi rabszolgát, netán prostituáltat."
Társkeresés 2013-ban?
A felsorolás hátterében tehát az áll, hogy a gazdagabb és idősebb nyugat-európai és amerikai férfiak válogathatnak a jellemzően kevésbé tehetős, angolul gyengén vagy egyáltalán nem beszélő fiatal kelet-európai nők közül. "Amit a magyar nőkről látunk itt leírva, az az úgynevezett hangsúlyozott nőiesség tipikus példája - egy olyan nőalak, amelynek szinte csak egyetlen célja van: kiszolgálni az Eszményi Férfit. Úgy is mondhatnánk, hogy a hirdetés értelmében egy személyben kap a 'vásárló' szófogadó és engedelmes házvezetőnőt, dekoratív barátnőt, hűséges feleséget, vadmacskát az ágyban és az otthon melegét védő anyatigrist."
Az 1800-as években útjára indult feleségközvetítés mára ipari méreteket öltött: a közvetítő cégek busás hasznot akasztanak le mindkét félről: mind a regisztrálni kívánó nőknek, mind a feleségkereső férfiaknak fizetniük kell a közvetítésért. Az iparág arra az elgondolásra épül, hogy a kelet-európai (és persze az ázsiai) nők számára nincs más menekülési lehetőség az országukból, mint hogy fognak maguknak egy amerikai férjet és új életet kezdenek. Az elgondolás téves, mégis van igény a szolgáltatásra. Az ügynökségek annyira elszántak, hogy még látogatótúrát is szerveznek az amerikai férfiaknak az említett országokba a nőkhöz. "Rendkívül lehangoló az egész: gazdag, magányosnak tűnő, de láthatóan jól szórakozó amerikai férfiak beszélnek angolul nőkhöz, akik ebből sokszor egy szót sem értenek, ellenben igyekeznek minél dekoratívabbnak tűnni és nevetgélnek a férfival" - mondja a szociológus.
A katalógusfeleségek fogadói az amerikai és a nyugat-európai férfiak, akiknek elegük van hazájuk emancipált nőiből, így inkább a tradicionálisnak beállított kelet-európai nők között keresnek feleséget. Érdekesség, hogy a legfrissebb adatok szerint még Dániában is - mely ország híres arról, hogy náluk megvan a nemek közötti egyenlőség - a megkötött vegyesházasságok tekintetében az idegen állampolgárságú feleségek legtöbbje Thaiföldről, második legtöbbje a Fülöp-szigetekről származott. Úgy látszik, hogy a dán férfiak között is van olyan csoport, akik valami másban hisznek...
Most megtudhatod, mennyire vagy stresszes! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.