A Life.hu szakértője, Gazdag Enikő pszichológus véleménye szerint a tévhitek veszélyesek. Miért? Mert egyféle kényelmet biztosítanak: azt gondoljuk, hogy a szükséges információ a birtokunkban van, így nem is kutatunk új, naprakészebb, frissebb információk után. Máskor figyelmen kívül hagyjuk, vagy egyenesen elutasítjuk az előremutató, hiteles híreket.
A tévhitek veszélyesek, mert tényként kezeljük azokat, és annak megfelelően viselkedünk a megelőzést illetően. És előfordulhat, hogy éppen azért nem teszünk semmit, egyetlen megelőző lépést sem, mert a tudatalattink már azelőtt félresöpri a problémát, mielőtt elgondolkodhatnánk azon. Az „engem nem érint”, én „védve vagyok” magabiztosság álnyugalmát közvetíti és csalhatja csapdába azokat az embereket, akik képesek lennének megelőzni a betegséget vagy idejében észlelni a tüneteket. A tévhitek azonban különféle betegségekkel kapcsolatos félelmeket is felerősíthetnek, néha egészen szélsőséges módon.
Éppen ezért nem lehet elégszer felidézni, mely tévhitek hatnak a legerőteljesebben az emlőrák korai felismerésére:
1. A kismellű nőknél kisebb a kockázat - Nem igaz. A rákos sejtek a kebel méretétől függetlenül, a lobolusok sejtjeiben lobbanak fel, és fejlődnek, ezek száma pedig mellmérettől független. Vagyis ha apró a melled, akkor is vedd komolyan a szűrővizsgálatok fontosságát!
2. Az emlőrák az egy csomó – Néha valóban tapintható, máskor azonban egyáltalán nem. Az emlőrákkal diagnosztizált betegek körülbelül 10%-nál lehet csomók formájában azonosítani a daganatos sejtek jelenlétét. Ha azonban az önvizsgálat során csak ezt a tünetet figyeled, bajba kerülhetsz. Egy sor egyéb tünet is jelezheti ugyanis a daganatot: bimbóérzékenység, az emlő vagy az emlőbimbó alakjának megváltozása, váladékozó bimbó, furcsa keményedés az emlőn vagy a hónaljban. Az emlő bőrének elváltozása - hámlás vagy vörös, duzzadt bőr.
3. "Anyukámnak nem volt rákja, én is védve vagyok" - Sajnos ez sem igaz, az esetek egy viszonylag alacsony, 5-10%-ért, felelősek csupán a gének. Attól függetlenül előfordulhat elváltozás, hogy soha, egyetlen családtagod sem volt érintett a betegségben.
4. A fiatal korosztály védelmet élvez - Ez sem igaz. Ráadásul melyik életkort tekinted fiatalnak? Bár a betegség a változókoron átesett nők körében gyakoribb, az esetek jelentős - 25 - százaléka ötven év alatt jelentkezik.
5. Csak a túlsúlyos nők lesznek betegek – Bár az emlőrák kockázatát valóban emeli a túlsúly, sajnos az ideális vagy az alacsony testsúly önmagában nem biztosít védelmet.
6. A melltartó viselése fokozza az emlőrák kockázatát – Erre vonatkozóan egyetlen megbízható kutatási eredményről sem számolt még be az egészségügy. Az igaz, hogy a szűk, szoros melltartó, amely elszorítja a vérkeringést, okozhat problémákat (és fájdalmat), de eddig értékelhető összefüggést a melltartóviselés és a daganatok kialakulása között nem írtak le.
7. A negatív mammográfia egy életre szóló felmentés – Az egyik legdurvább tévhit. A mammográfia a rák diagnosztizálásának egyik fontos eszköze, de nem csalhatatlan, így mammográfia esetén is elengedhetetlen a rendszeres szűrés, hiszen előfordulhat, hogy a „felmentés” után indul be a rákos sejtek burjánzása.
8. A dezodorok, az izzadásgátlók rákot okoznak – Kutatások ezt a kijelentést még nem támasztották alá, ám ha úgy véled, kerüld el ezeket a termékeket. Ettől függetlenül még számos olyan tényező lehet, ami miatt mégis fellobbanhat a betegség, vagyis ne gondold azt, hogy ezeknek a termékeknek a kerülése védettséget ad. Akkor is végeztess rendszeresen szűrővizsgálatot, ha egyébként egészségtudatosnak érzed magad, és természetes anyagokkal „szagtalanítasz”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.