A kutatók szerint ezek a személyiségbeli változások ördögi kört indítanak el, melynek következtében egyre nehezebben tudnak a munkanélküliek állást találni, a "barátságtalan" személyiségjegy ugyanis jóval több egy arckifejezésésnél vagy a mosolytalanságnál.
Az álláskereső egész megjelenése, testtartása, kommunikációja (hangszíne, hanghordozása) reménytelenségről árulkodik. Kevésbé élénk, kevésbé nyitott, mint azok, akik első állásukat keresik (vagy viszonylag rövid időt töltöttek még munka nélkül), és magatartásuk azt üzeni, mintha minden mindegy lenne számára. Holott erről szó sincs, csak éppen "megtörte" az egymás után pergő szürke és reménytelen napok sokasága és a valószínűleg sok visszautasítás, a munkáltatók személye iránti közömbössége. Ez pedig mélyebbre hasít, mint ezt feltételeztük.
A személyiség felnőttkorban is formálódhat
Dr. Christopher Boyce, a skóciai Stirling Egyetem munkatársa, a Journal of Applied Psychology szaklapban megjelent kutatás vezetője azt állítja, hogy az eredmények megkérdőjelezik azt az elképzelést, hogy a személyiségünk rögzült, és azt mutatják, hogy a munkanélküliség és a hasonló külső tényezők rendkívül nagy hatást gyakorolhatnak alapvető személyiségjegyeinkre. "Mindez arra utal, hogy a munkanélküliség szélesebb körű pszichológiai következményekkel jár, mint korábban gondoltuk.”
Nagyító alatt a nyitottság
A szakértő más brit egyetemek kutatóival közösen 6769 német felnőtt adatait elemezte, akik 2006 és 2009 között két alkalommal standard személyiségtesztet töltöttek ki. A résztvevők közül 210 egy-négy évig volt munkanélküli a kísérlet alatt, további 251 alany pedig egy évnél rövidebb ideig volt munkanélküli, mielőtt állást talált magának. A kutatók az öt fő személyiségjegyet vizsgálták: a lelkiismeretességet, a neurotikusságot, a barátságosságot, az extrovertáltságot és a nyitottságot.
Az eredmények azt mutatták, hogy a férfiak a munkanélküliségük első két évében barátságosabbak voltak, mint az alkalmazásban álló férfiak, két év elteltével azonban a munkanélküliek kevésbé barátságosabban viselkedtek, mint az állással rendelkező férfiak.
Vagyis, ahogy telt az idő, az álláskereső természetes és addig már "rögzült" személyiségjegyei fellazultak, sőt akár szélsőséges ellentétbe is átcsaphattak. Annak tudata sem segít hosszú távon, hogy az álláskeresők természetesen tisztában vannak azzal, mennyire fontosak egy állás elnyerése érdekében a pozitív személyiségjegyek. A keserűség és a kudarc felőrli erőtartalékaikat és valóban olyan ördögi körben találják magukat, amiből csak nagyon nehezen - vagy külső segítség igénybevételével - lehet kitörni.
Rugalmasabbak a nők?
A nők esetében valódi meglepetés volt az eredmény, hiszen széles körben elterjedt az az általános vélekedés, hogy a nők "rugalmasabbak", jobban veszik az élet nagy kihívásait, hamarabb talpraállnak, mint férfitársaik. A kutatás azonban arra mutatott rá, hogy a nők személyiségjegyei (például a barátságos viselkedés) a munkanélküliség minden egyes évével csökkent. Vagyis hamarabb bekövetkeztek a negatív változások, és a nők sem adaptálódtak jobban a kialakult helyzethez, mint a férfiak.
„A munkanélküliség korai szakaszaiban még lehetnek olyan ösztönző tényezők az emberek számára, amelyektől barátságosabban viselkednek, hogy így próbáljanak állást szerezni, vagy kibékíteni a környezetükben élőket” – magyarázták a kutatók. „A későbbiekben azonban a helyzet elmérgesedik, és az ilyen indítékok meggyengülnek.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.