Kiderült, hogy a közel két évtizede leszokott exdohányosok hasonló mértékű kockázatnak vannak kitéve, mint azok az emberek, akik soha nem dohányoztak.
Az eredmények azonban nem az összes dohányosra nézve voltak pozitívak, mert az is kiderült, hogy az erős dohányosok, tehát azok, akik legalább 32 évig legalább egy doboz cigarettát szívtak, még ilyen hosszú leszokás után is enyhén megnövekedett kockázatnak vannak kitéve. A kutatást vezető Dr. Ali Ahmed, a washingtoni VA Orvosi Központ munkatársa szerint azonban még így is egyértelmű a tanulság: feltétlenül kevesebbet kell dohányozni, hamarabb le kell szokni, és ha lehet, soha nem is kell dohányozni.
Dr. Ahmed és munkatársai a Circulation: Heart Failure szaklapban megjelent kutatásukhoz a folyamatban lévő Szív-érrendszeri Egészségügyi Tanulmányt használták fel, amelyben 65 éven felüli felnőtteket vizsgálnak. 2 556 olyan ember adatait vizsgálták, akik soha nem dohányoztak, 629 aktív dohányosét és 1 297 volt dohányosét, akik legalább 15 éve szoktak le.
13 éves utánkövetés után a soha nem dohányzók körülbelül 21 százalékában, és a volt dohányosok 21 százalékában alakult ki szívelégtelenség. A legalább 32 évig minimum egy doboz cigarettát szívó exdohányosok között viszont közel 30 százalékban jelentkezett szívelégtelenség.
Amikor a kutatók egyéb tényezőket, például az életkort, a nemet, a rasszt, az iskolázottságot és egyéb betegségeket is számításba vették, az aktív dohányosokban mintegy 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki szívelégtelenség, mint azokban, akik soha nem dohányoztak és akik hosszú ideje leszoktak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.