„Az élettel való elégedettség huszonéves korban csökkenni kezd, 40 éves korig a görbe mélyén van, majd 65 éves kor után ismét növekszik” – mondta dr. Ioana Ramia, az ausztráliai University of New South Wales munkatársa. A felmérés legfőbb célja az volt, hogy megkönnyítse a bizonyos korcsoportokkal kapcsolatos politikai döntéshozatalt.
Dr. Ramia és kollégái szerint
15 és 24 éves korunk között vagyunk a legboldogabbak,
illetve a 75. születésnapunk után.
A boldogsággörbe megfelelt az előzetes feltételezéseknek; még az olyan részletekben is egyezések voltak, miszerint a párok az első gyermek érkezése előtt a legboldogabbak, és a kicsi hatéves kora körül kezdenek megint elégedettek lenni az életükkel.
A szakember hozzátette, hogy a boldogtalanabb életkor ideje összefüggésben áll a munkaerőpiaci viszonyokkal és az anyagi helyzettel, hiszen olyankor általában „a pénz és a munka a legfontosabb”. A lakáskörülmények kevéssé befolyásolták a fiatalabbak boldogságát, ám így is meg lehetett állapítani, hogy boldogabbak, akik közelebb élnek a munkahelyükhöz, a barátaikhoz és a kikapcsolódási lehetőségekhez. „A boldogság akkor kezd ismét növekedni, amikor az emberek a pénzen és a munkán kívül más dologra is koncentrálnak” – összegezte dr. Ramia.
Egy magyar is kutatta mindennapjaink alkotóelemét
Selye János, aki a stresszelmélet világhírű, elismert kutatója volt. Munkássága során olyan témával foglalkozott, ami a 21. századi emberek népbetegsége, a mindennapjainkba beágyazódott jelenség. Egy felmérés szerint bőven kijut a magyaroknak a boldogság egyik ellenségéből, a stresszből.Korán reggel, amikor csipás szemünket kinyitva csak egy kávéra vágyunk, nem biztos, hogy a legboldogabbnak érezzük magunkat. A boldogságszintünk akkor sem a legmagasabb, ha szervezetünket „megerőszakolva” széthajtjuk magunkat, és együtt pörgünk a mókuskerékkel.
Húsz ország bevonásával készült az a nem reprezentatív kutatás, amelynek során a résztvevők háromhavonta töltötték ki a hozzá tartozó kérdéssort. A négy éven keresztül végzett felmérésből így egyértelműen követni lehetett az országok lakói hangulatának változásait.
A kutatók megállapítása alapján háromféle „boldogságtípus” létezik.
Az egyik a hedonikus, aki folyamatosan arra törekszik, hogy jól érezze magát a bőrében, a másik a flow-típus, aki sodródik, és megéli a pillanatokat, míg a harmadik embertípus az összefüggéseket és az élet értelmét keresi.
Hogyan érjük el az áramlást és a boldogságot?
Go with the flow! – sokszor halljuk vagy használjuk ezt az angol kifejezést, mégsem tudjuk mindig pontosan, hogy mire vagy miért. Az elvről, ami egy magyar származású pszichológustól származik, ITT írtunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.