Amióta a Brazíliában kitört Zika-vírus okozta járványt összefüggésbe hozták néhány súlyos születési rendellenességgel, a szakemberek azon dolgoznak, hogy kiderítsék, a terhesség melyik szakaszában a leginkább veszélyeztetett a magzat, illetve keresik a választ a kérdésre, hogy vajon akkor is veszélyben van-e a magzat, ha az anya megfertőződött ugyan, de semmilyen tünet nem jelentkezett nála.
Mi a Zika-vírus?
A Zika-vírus kórokozója Afrikából származik, először az ugandai Zika-erdőben, egy vemhes majomban azonosították 1947-ben, emberben pedig 1968-ban Nigériában. Egyelőre nincs védőoltás vagy orvosság a kór kezelésére. A főleg trópusi övezetben élő szúnyogok által terjesztett betegség enyhe lefolyású, nem halálos, a fertőzés azonban különösen veszélyt jelent a várandós nők magzatára: súlyos fejlődési rendellenességet, úgynevezett vízfejűséget (mikrokefáliát) okozhat, ezenkívül más neurológiai szövődmények is felléphetnek, mint például a Guillain–Barré-szindróma – írja a Wikipédia. Amerikai szakértők bizonyítottnak tartják, hogy a vírus mikrokefáliát, kóros kisfejűséget okoz a magzatoknál. Brazíliában tavaly október óta több mint négyezer ilyen csecsemő jött világra.A vírus egy trópusi szúnyog csípésén keresztül terjed, de emellett szexuális úton is elkapható, sőt, akár nyállal is terjedhet. A legtöbb fertőzött embernél nem jelentkeznek tünetek, azonban akad, akinél láz, kiütések, ízületi fájdalmak vagy kivörösödő szem kíséri a fertőzést, ám ezek egy héten belül elmúlnak.
Oltás nincs a betegség ellen, ezért a legjobb védekezés, ha az ember megelőzi a szúnyogcsípést.
Tünetmentes kismama esetében is megfertőződhet a magzat
A New England Journal of Medicine című lapban közzétett vizsgálat során kolumbiai és amerikai tudósok 1850 Zika-vírussal fertőzött, várandós nőt kísértek figyelemmel, akik mindegyikéről pontosan tudták, hogy a terhességük melyik szakaszában fertőződtek meg a vírussal. A harmadik trimeszter alatt 600 nő fertőződött meg, közülük 90 százalék meg is szülte már a gyermekét,
közülük senkinél nem tapasztaltak kisfejűséget vagy bármilyen egyéb rendellenességet.
A kutatást vezető Margaret Honein, az Egyesült Államok Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) munkatársa azonban megjegyezte: előfordulhat, hogy később majd kialakul valamilyen probléma ezeknél a gyerekeknél.
Kolumbiában egyébként mindössze négy Zika-vírussal kapcsolatos kisfejűséget jelentettek augusztus és április között – vagyis a tanulmány elkészítése idején –, azóta pedig még két további esetre derült fény. A kutatók nem tudják pontosan, hogy a négy kisfejűséggel született gyermek esetében az anya hányadik trimeszterben fertőződött meg, mivel egyiküknél sem jelentkezett semmilyen tünet.
A szakemberek arra is felhívják minden várandós nő figyelmét az érintett országokban, hogy attól még senki ne érezze magát biztonságban, hogy nem jelentkeznek rajta tünetek, hiszen
lehet, hogy tünetmentesen hordozza a vírust,
és sajnos a magzat ebben az esetben is meg tud fertőződni.
Már Európát is elérte
Mint korábban a Life.hu megírta, januárban három brit állampolgárnál mutatták ki a Zika-vírust, akik korábban Dél-Amerikában jártak. Később egyre több európai országban, köztük néhány térségbeli országban, Szlovéniában, Szlovákiában és Csehországban regisztráltak Zikával megfertőződött betegeket. Szlávik János infektológus egy korábban adott interjújában korábban elmondta: nincs ok a pánikra, a terhes nők viszont ne kockáztassanak azzal, hogy a vírus által érintett területekre utaznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.