A megfázáson és a hangszalagok gyulladásán túl más egyéb okok is állhatnak a mögött, hogy megváltozik a megszokott hangszín.
Pajzsmirigyzavar
Sajnos Magyarországon a pajzsmirigy megbetegedései manapság népbetegségnek számítanak. Amennyiben alulműködés áll fenn, illetve a pajzsmirigy megnagyobbodik – akár göbökkel, akár nélkülük –, igen gyakran alakul ki dysphonia, amelynek során a hang zörejessé, kissé rekedtessé válik, valamint elmélyül.
Azonban nem csak a golyva és a pajzsmirigyhormonok csökkent jelenléte, hanem
a pajzsmirigy túlműködése és a megnagyobbodott golyva is járhat hangképzési zavarokkal:
ebben az esetben csökkenhet a hang ereje.
A nemi hormonok zavara
A nők hangja életük során kisebb-nagyobb mértékben akár többször is megváltozhat: mind a pubertáskor, mind pedig a klimax hatással van a hangszínre.
Ugyanígy befolyással van rá a menstruációs ciklusuk is: előtte néhány nappal és alatta például a hangszalagok megvastagszanak, aminek következtében a hang alig észrevehetően rekedtebbé, mélyebbé és halkabbá válik. Egyes hormonális zavarok esetében azonban szintén a hang az, ami megváltozik.
Hogy miről árulkodik a mélyebbé, rekedtesebbé vált hang, illetve milyen további betegségekről árulkodik a beszéd megváltozása, arról a Napidoktoron olvashatsz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.