45%-kal magasabb a szív- és érrendszeri halálozás Magyarországon, mint az Európai Unió átlaga.
A legsúlyosabb helyzetben azok a betegek vannak, akiknél a magas koleszterinszintet örökletes hajlam okozza.
Bár ez a leggyakoribb örökletes kórkép, mégis csak keveseknél sikerül időben diagnosztizálni a megbetegedést.
Az örökletes magas koleszterinszintnek két típusát különböztetjük meg: az egyik az úgynevezett heterozigóta forma, amely a vizsgálatok szerint 20-50 ezer főt érinthet. A másik a ritkább, ám súlyosabb familiáris hiperkoleszterinémia, amely egymillióból mindössze egy embert érint, ugyanakkor van olyan ország, ahol minden 300 ezer főre jut egy ilyen beteg.
Az örökletes magas koleszterinszint betegség során a génhiba miatt az anyagcsere, konkrétan a lipidanyagcsere súlyos zavart szenved, emiatt a heterozigóta betegek korai felnőttkorban, már a húszas éveik elején szívinfarktust kaphatnak.
A homozigóta betegek viszont még korábban, gyermekkorban is súlyos érelmeszesedést kapnak, és
tizenévesen szívelégtelenségben, vagy az infarktus szövődményeként meg is halhatnak.
A betegség megelőzése, korai felismerése és kezelése a beteg szempontjából életmentő, éppen ezért a szakemberek szerint már gyermekkorban szükséges volna a rendszeres szűrővizsgálatokat végezni.
Még több érdekes és megdöbbentő adatért kattints a Szívderítő.hu oldalára!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.