Miért támadnak agresszíven tavasszal a madarak?

Getty Images - Jeff R Clow
madarak tavasz támadás
Hitchcock híres madaras horrorfilmjének több köze volt a valósághoz, mint gondolnánk. Tavasszal ugyanis szokatlanul agresszívek a madarak, a jelenségnek egészen érdekes oka van.

A támadó madarak nem csupán a filmvásznon, de a valóságban is léteznek. Amikor beköszönt a tavasz, a madárfajok különösen agresszívvá válnak, támadásuk tárgyai gyakran autók, ablakok. A különös jelenség nyomába eredtünk és érdekes válaszra leltünk.

A támadó madarak  tavasszal.
A támadó madarak hadjáratot indítanak az autók, ablakok ellen tavasszal.
Forrás:  Getty Images

Ádáz madarak az autók, ablakok ellen

Sokan tapasztalhatták, hogy tavasszal még a bájos széncinege is vérengző vadállattá válik, ha egy ablak mellett repül el, a varjak pedig háborút indítanak az autók ellen. A legváltozatosabb madárfajok intéznek több órás támadásokat a tükröződő felületek ellen, de ilyenkor még az emberrel szemben is agresszívebbek.

Ennek a különös jelenségnek az az oka, hogy a madarak az ablakok, autók tükröződő felületein ellenséges fajtársaikat vélik felfedezni.

Noha a kerti madarak jó része már megszokta az emberi környezetet, a tükröződő felületekhez még mindig nem alkalmazkodtak megfelelően, így nem ismerik fel magukat a tükörben. Érdekes, hogy még az ember által nagyjából 12-15 000 éve háziasított kutyafajtáknak is csupán a kis része ismeri fel magát a tükörben.

Miért pont tavasszal támadnak a madarak?

Csakhogy autók, ablakok egész évben a kerti madarak környezetében vannak. Joggal merülhet fel tehát a kérdés, hogy akkor miért pont tavasszal indítanak hadjáratot ellenük a madarak?

A válasz egyszerű: tavasszal van a madarak költési időszaka és ilyenkor fészkeiket védik.

Ilyenkor a hímek fészkelőhelyet keresnek és monitorozzák környezetüket, ellenségek után kutatva. Ennek következménye az, hogy még saját tükörképüket is megtámadják, azonban a szélmalomharcnak komoly következményei lehetnek.

Harc a végsőkig a fiktív ellenség ellen

Amilyen mókásnak tűnhet elsőre, a támadó madarak sokkos állapotukban a végkimerülésig képesek küzdeni, ami végzetes lehet. Énekesmadarak esetén ez korán eljöhet, ráadásul sokszor ritka védett magyar madárfajok is áldozatul eshetnek.

Ennek kivédésére érdemes nem tükröződő szúnyoghálót, függönyt, matt sötétítőt húzni a tükröződő felületekre.

Tavaszi madárdal és ami mögötte van

A szaporodási időszakban a madarak védekezésének az ember is célpontja, még ha nem is tud róla. A tavaszi madárdal nagyon sokszor a párkeresést szolgálja, amikor pedig a kirándulás közben, a költési időszakban szokatlanul hangos madárdalt hallunk, akkor nagyon gyakran valójában a hímek igyekeznek magukra vonni a figyelmet, ha fészek közelében járunk.

Lekapcsolták a villanyt? Így reagálnak az állatok a napfogyatkozásraCsak három növényre van szükséged, és a galambok többé nem akarnak a te kertedbe leszállniEzért halt ki a világ egyik legnagyobb madara: a moa akkora volt, mint egy kétajtós szekrény

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.