Világszerte nagy visszhangot keltettek a kínai úszónő, Fu Yianhui őszinte szavai, aki az olimpiai bronzérme után nyíltan beszélt a mai napig tabuként kezelt témáról, hogy miként befolyásolta teljesítményét az, hogy éppen a verseny előtti nap jött meg a menstruációja.
Lauren Rosewarne, a Melbourne Egyetem feminizmussal foglalkozó szakértője szerint a 4 x 100-as váltón harmadik helyezést elért csapat tagjának nyilatkozata jelentős fordulatot hozhat a kínai nők szempontjából:
Kínában ugyanis a nők alig 2%-a használ tampont a menzeszük során, és sokan nincsenek is tudatában ennek a lehetőségnek.
A távol-keleti országhoz hasonlóan a nyugati világban élő nők is inkább a betétet részesítik előnyben, mint a tampont – dr. Rosewarne írása szerint 62%-uk használja a 42%-kal szemben.
Lili, 27, designer
„Betétet csak az általános iskolában használtam. Nekem nem jön be. Egyszerűen nem jó érzés az a hatalmas betét a bugyimban. A tampon szerintem sokkal diszkrétebb megoldás, és nekem soha nem volt egészségügyi problémám tőle, úgyhogy miért ne azt használnám?"
A magyarázat szerint egyrészt a toxikus szindrómától való félelem játszik szerepet ebben,
másrészt sokan irtóznak attól, hogy a saját vérükkel érintkezzenek. Mindezekkel együtt, ha máshonnan nem is, de a reklámokból mindenki tudja, hogy van lehetőség a tampon használatára, így a menstruációs ciklusuk alatt sem kell tartózkodniuk semmilyen tevékenységtől – így például az úszástól sem.
Kata, 30, grafikus
A négy falon kívül mindig tampont használok, mert komfortosabb, higiénikusabb érzés számomra. Otthonra pedig marad a mosható betét. Környezet- és pénztárcakímélő megoldás, és éjszakára is kényelmesebb, mint a tampon.Courteney Cox 1985-ben debütált egy tamponreklám arcaként, azóta nők milliói vannak tisztában azzal, hogy a menstruációjuk ideje alatt sincs akadálya annak, hogy hódoljanak a különféle sportoknak.
A kínai nők többsége azonban még csak nem is hallott a tamponhasználatról, sem pedig olyanról, aki ilyen módon oldaná meg a menstruációját.
Tímea, 35, marketinges
Nem a rémhírek miatt, hanem pusztán kényelmi szempontból részesítem előnyben a betétet. A tampont macerásabb használni, a betéttel egyszerűbb a menstruáló nő élete. Ezt a pár napot simán ki lehet bírni vele.
A tampontól való indokolatlan félelem még az 1990-es évekből ered, amikor több, tiniknek szóló magazin is a toxikus sokk szindrómáról szóló hírekkel volt tele, holott ezt a fertőzést nagyon egyszerűen el lehet kerülni azzal, ha megfelelő időközönként cseréljük a tampont.
Egy másik városi legenda is sokáig tartotta magát a nők körében, miszerint a tamponok azbesztet tartalmaznak,
ezáltal erősítik a vérzést, és arra késztetnek, hogy még több tampont vásároljunk. Természetesen ennek a hiedelemnek sincs semmi alapja, ahogy annak sem, hogy a tampontól elveszíthetjük a szüzességünket.
Andrea, 25, tanár
Inkább a betét, de nem ódzkodom a tampontól sem. Strandon, sportoláshoz, szaunázáshoz például csak azt használom, a menstruációm első napjaiban pedig váltogatom: éjszakára betét és tampon egyszerre, vagy ha görcseim vannak, akkor csak betétet. A menstruáció vége felé pedig betét. A higiéniai és kényelmi szempontok miatt így alakult ki: például nem mindig van lehetőség kezet mosni, a tamponhasználat előtt pedig ugyebár kell.
Lauren Rosewarne szerint azonban mindehhez hozzájön a tény, hogy
a nők undorodnak attól, hogy érintkezzenek a vérükkel és saját magukkal,
és a szörnyű szexuális nevelés, ami mind erősíti az ilyesfajta tévképzetek terjedését. A kutató szerint éppen ezért üdvözölendő Fu Yuanhui őszinte nyilatkozata a menzeszéről, a görcseiről, és a tény, hogy így is lehet olimpiai érmet szerezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.