Mindenhol azt halljuk, hogy meg kell beszélni a problémát, és azt, hogy amit nem lehet megoldani kommunikációval, azt meg kell oldani még több kommunikációval. Ez így is van, de mi a helyzet olyankor, amikor leül a pár megbeszélni egy problémát, és 20 perc múlva felállnak három újabb problémával?
Noha a semmi kommunikáció és a kevés kommunikáció elégtelen, a sok kommunikáció sem hoz megoldást, ha a részt vevő felek nem az igazi problémáról beszélnek, és benne vannak egy játszma állapotban.
Apróbb játszma például, amikor találkozunk egy ismerőssel és megkérdezzük tőle: "Hogy vagy?", de nem vagyunk kíváncsiak rá, hogy van. Vagy azt mondjuk a kollégánknak: "De jól nézel ki!", miközben nem gondoljuk, hogy jól néz ki. Ezek a mindennapi élet ártalmatlan játszmái. A durva játszmák kórházban, rácsok mögött vagy a halottasházban végződnek.
A játszmában, mint a színházi színdarabban, kellenek szereplők, és bizony kellenek szerepek. Amikor ezeket a szerepeket magunkra öltjük, akkor színészként ugyan nyújthatunk jó teljesítményt, de tisztán gondolkodó emberként annál kevésbé.
A szerepeink egy részét már gyerekkorban ránk osztják, mi pedig felvesszük. Ezek jobban belenőnek a valóságunkba, mi pedig a szerepbe. Adott mondjuk egy iszákos apuka, aki rendszerint leértékeli, szidja és bántalmazza a gyereket. A kisgyerek soha nem gondol rá, hogy igazságtalanul bántják. Úgy érzi, hogy megérdemli, mert apunak és anyunak mindig igaza van, hiszen ők nagyok és felnőttek. Abban a pillanatban, ahogy lehetősége nyílik rá, úgy otthagyja a szülői házat, hogy vissza se néz. Igen ám, de a szerepet viszi magával, és tudat alatt azt a játszmát keresi az életben, ahol eljátszhatja azt.
Elmenekül onnan, ahol verik, és belerohan egy olyan pali karjaiba, aki leértékeli, szidja és bántalmazza.
Nem könnyű ezektől a szerepektől megszabadulni, de nem is lehetetlen. A mondás szerint a jövő gyakran a múlt másolata. Ezt tudjuk kihasználni. Ha azon kapod magad, hogy egy történésre, egy sérelemre vagy egy kommunikációra többedszerre ugyanúgy reagálsz, akkor szinte biztos, hogy az "oda illő" szerepet játszod. Ezt a legnehezebb észrevenni, de ha időről időre felveszed az objektív külső szemlélő nézőpontját, és úgy nézel magadra egy távolabbi pontból, mint a játszma egyik szereplőjére, szokásoddá válik, így könnyebben tudsz tisztán látni és értékelni.
Emlékezz a tibeti orvos intelmére! "Rendező legyél az életben, és ne színész. A színész ugyanis csak belülről látja a jelenetet, a rendező pedig átlátja az egész színdarabot."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.